Instagram Durduruldu Hatası için Sorun Çözümü

Instagram durduruldu hatası son zamanlarda çok fazla karşılaşılan bir durumdur. Pek çok Instagram kullanıcısı bu durumdan şikayet etmekte ve sorunun çözümü için yöntemler araştırmaktadır. Bu yazımızda sizlere Instagram durduruldu hatasının çözümlerinden bahsedeceğiz.

Instagram Durdu Hatası için Sorun Çözümü

Instagram durdu hatası sorunu genellikle telefonun önbelleğinin yetersiz olması ya da Instagram’ın yaptığı güncellemeler neticesinde meydana gelir. Bu sorunun çözümü oldukça basit olup, kısa sürede çözülebilmektedir.

Telefonunuzun önbelleği çok fazla dolduğunda sadece Instagram değil diğer programlar da düzgün çalışmayabilir. Gün içinde yüklediğiniz uygulamalar, çektiğiniz fotoğraflar ve yaptığınız internet aramaları telefonun önbelleğinin dolmasına neden olabilir. Telefonun arka planında önbelleği dolduracak uygulamaların çok fazla olması Instagram’ın yavaş çalışmasına ya da durmasına neden olabilir. 

Başka bir durum da Instagram güncellemeleridir. Bu güncellemeler uygulamayı geliştirmek, değiştirmek ya da olası hataları gidermek amacıyla yapılmaktadır. Belli dönemlerde yapılan güncellemeler nedeniyle bir süreliğine aksaklıklar yaşanabilir.

Instagram Durduruldu Hatası Çözümleri 2023

Instagram durduruldu hatası çözümleri için verdiğimiz bilgileri aynen uygularsanız sorunu kısa sürede çözüme kavuşturabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken 3 farklı şey vardır.

Yöntem 1

Soruna neden olan şey telefonun önbelleğinin yetersiz olması ise;

 • Öncelikle Instagram’ı kapatın.
 • Daha sonra önbelleği temizlemeniz gerekir. Bunun için arka planda açmış olduğunuz uygulamalar varsa hepsini tek tek silin.
 • Cihazınız iPhone gibi iOS işletim sistemli bir telefonsa Home tuşuna art arda basarak ve uygulamaları yukarı sürükleyerek yapabilirsiniz.
 • Android telefonlarda ise geri tuşuna basmak işe yarayacaktır.
 • Arka planda çalışan uygulamaları kapatırken zorlanırsanız telefonu tamamen kapatabilirsiniz.  
 • Son olarak Instagram’ı yeniden açıp sorunun devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz.

Yöntem 2

Soruna neden olan şey Instagram güncellemeleri ise yapmanız gerekenler sırayla şu şekildedir;

 • Hatayı aldığınızda Instagram uygulamasını kapatın.
 • Sorunu çözmek için uygulamanın güncel olup olmadığına bakın.
 • Son sürüm yüklü değilse ve gereken güncellemeler yapılmadıysa program düzgün çalışmayabilir ve sık sık durabilir.
 • Programın güncel olup olmadığına bakmak için iOS işletim sistemli cihazlarda App Store’a, Android cihazlarda ise Google Play Store’a girin.
 • Bu mağazalara girdiğinizde eğer Instagram sürümünüz eski ise güncelleyebileceğinize dair bildirim alırsınız.
 • Uygulamayı yeni sürüme güncellemek için internet bağlantınızın güçlü olması gereklidir.
 • Yeni sürümü indirin ve telefonu yeniden başlatın.
 • Instagram’ı tekrar açmayı deneyin ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

Yöntem 3

Diğer 2 yöntem Instagram durduruldu hatası için işe yaramazsa son olarak yapabileceğiniz bir şey daha vardır. Bunun için GPU özelliğini kapatabilirsiniz. GPU özelliğini kapatmak için yapmanız gerekenler şöyledir;

 • Telefonun Ayarlar bölümüne gidin ve “Telefon Hakkında”  başlığını açın.
 • Daha sonra “MIUI” sürümüne bir ya da 2 defa tıklayın.
 • “Telefon geliştiricisisiniz” gibi bir yazı ekranınıza gelecektir.
 • Ek Ayarlar’a gelip “Geliştirici Seçenekleri”ne tıklayın. (Bu başlıklar cihazdan cihaza farklılık gösterebilir.)
 • Sonra “Demo Modu”, “Koyu Tema”, “Sadece Güven Aracıları Kilit Açmaya İzin Verir” ve “Güven Kaybedildiğinde Ekranı Kilitle” gibi seçenekler de yer almaktadır.
 • Geliştirici Seçenekleri bölümünde “Hızlı Ayarlar Geliştirici Blokları” yazan yere gelin.
 • “Bu ekranda profil GPU çözümleme katmanlarını etkin hale getir” uyarısı görünecektir. Bu seçeneğin kapalı olması gereklidir. Eğer açık halde ise kapatmalısınız.

Tüm bu işlemleri hızlı bir şekilde yapmak istiyorsanız bu durumda telefonun Ayarlar kısmındaki arama çubuğuna “GPU” veya “GPU çözümleme” yazabilirsiniz. Bu sayede saydığımız tüm adımları atlayabilir ve hızlı bir şekilde işlem yapacağınız yere gelebilirsiniz.

Instagram Durduruldu Hatasına Çözüm Odaklı Uygulamalar

Instagram durduruldu hatası yukarıda da dediğimiz gibi telefonun önbelleğinin çok fazla dolmasından ya da güncelleme problemlerinden kaynaklanmaktadır. Uygulamayı kaldırıp yeniden yüklemek, verileri temizlemek ya da son sürümü indirmek problemi çözecektir.

Bunun dışında Instagram durma hatasını engelleyebilecek bir uygulama bulunmamaktadır. Bu tür işlevi olduğunu iddia eden bir uygulama bulursanız kesinlikle şifre ve diğer bilgilerinizi paylaşmayın. 3. parti yazılımların çoğunda güvenlik açığı vardır ve bir kere indirme yaptığınızda programı silseniz dahi bilgileriniz veritabanına işleneceği için bilgilerinizin başka kişilerin eline geçme olasılığı vardır.

Sonuç olarak Instagram durduruldu hatasını alan kullanıcılar ilk olarak arka planda çalışan uygulamaları kapatmalı, daha sonra uygulama verilerini silmeli, Instagram’ın güncel versiyona sahip olup olmadıklarına bakmalı ve Instagram’ı kaldırıp tekrar yüklemelidirler. Farklı şekilde telefonlarında sorun olanlar; Telefonda yer açma yazımızı okuyabilir.

Kısaca bunlardan birini ya da birkaçını yapmanız halinde program sorunsuz çalışmaya devam edecektir. Ekstra bir yazılım yüklemenize ve verilerinizi tanımadığınız ve güvenmediğiniz kişilerle paylaşmanıza hiç gerek yoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu