Instagram Toplu Takipçi Silme ve Takipten Çıkma 2023

Instagram toplu takipçi silme ve takipten çıkma 2023 yöntemleri ile gereksiz gördüğünüz hesapların takibini bırakabilirsiniz veya takipçileri kaldırabilirsiniz. Instagram üzerinde yüksek etkileşim sağlamak ve takipçi sayısında hızlı bir artışın olması hemen herkesin hayalini kurduğu bir konu. Çünkü bizi takip edenlerin sayısı ne kadar çok olursa iletilerimize alacağımız beğenilerin yükselme oranı da o denli fazla olacaktır. Hiç şüphe yok ki yüksek etkileşimin oluşması için gerekli olan takipçi kitlesinin bot değil, organik hesaplardan oluşması gerekli. 

Bazen öyle hesaplar çıkar ki karşımıza, çok sayıdaki bot takipçisi nedeniyle hesabın içinde hiçbir etkileşim yoktur. Bu gibi hesaplar başka birisine devredildiğinde ya da spam yazılımlar nedeniyle hiç bilmediğimiz insanlardan gelen bunaltıcı takip isteklerine çaresiz kalıp, bunlardan kurtulma çabası içine girebiliyoruz. Fakat bu bazen oldukça sinir bozucu ve zaman alıcı bir işlem olabiliyor.

Böyle istenmedik bir durum yaşadığınız zaman, yapabileceğiniz en iyi 2 plan onları tamamen engellemek ve takipten çıkartmak. Instagram yazılımında takipçi listenizden herhangi bir kullanıcıyı silmek için öncelikle bu kişinin hesabına girmeniz ve daha sonra da Engelle koşulunu aktif etmeniz gerekir. Ya da bu işlemi eğer size direct mesaj göndermişse onun üzerinden de yapabilirsiniz. Tespit edilen bütün kullanıcılara tek tek yukarıdaki işlemi yapmak fazlaca zahmetli. Hal böyleyken de herkes hızlı bir şekilde takipçi silme ya da bırakma derdine düştü.

Instagram Android Toplu Takipçi Silme ve Takipten Çıkma

Instagram android toplu takipçi silme ve takipten çıkma Uygulamaları sayıca bir hayli fala olsa da sizlere en yaygın kullanılan ve en çok işe yarayanları listeyeyim;

Unfollow & Cleaner for Instagram

 • İndirilme sayısı: 100.000
 • Program Boyutu: 25 MB
 • Beğeni yıldızı: 4.3
 • Son güncelleme tarihi: 27 Nisan 2023

Unfollow & Cleaner for Instagram 2020 sayesinde ihtiyacınızın olmadığı ve Instagram etkileşiminiz bulunmadığı bütün kullanıcıların dışında, yazılımın size öneride bulunduğu her şeyi tek bir tıklamayla toplu bir şekilde Instagram takip edilenleri ve takipçilerinizi ortadan kaldırıp ayrı ayrı uğraşmak zorunda kalmayacaksınız.

Unfollow for Instagram Free uygulaması

 • İndirilme sayısı: 100.000
 • Program Boyutu: 5.7 MB
 • Beğeni yıldızı: 4.0

Unfollow for Instagram Free uygulaması ile tek tıkla takipçilerinizi kaldırabileceğiniz gibi, engellemeniz; takip etmeniz gibi farklı alternatiflerde mevcut. 

Gördüğünüz gibi her 2 uygulama da benzer bi mantık üzerinde çalışıyor. Android cihazınıza uygulamalardan herhangi birisini indirdikten sonra Instagram kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapıyorsunuz. Takipten çıkmasını istediğiniz kullanıcıları seçerek toplu bir şekilde onlardan kurtuluyorsunuz.

Android cihazlarda toplu takipçi işlemleri bu şekilde yapılırken IOS yazılıma sahip cihazlarda da bu işlemi şu şekilde yapabilirsiniz. 

Instagram iOS Toplu Takipçi Silme ve Takipten Çıkma

Instagram iOS toplu takipçi silme ve takipten çıkma uygulamaları için yukarıda Android tabanlı uygulamalarını kullanabileceğiniz gibi farklı bir uygulamadan daha söz etmek istiyoruz. Yalnızca IOS sürümü olup, Android Markette bulunmayan ’Cleaner for IG’’’ uygulaması bu yazılımdaki cihazlarda daha fazla kullanılmaktadır.

 • IOS yazılımlı cihaza programı yükleyin.
 • Uygulamayı açın ve  Instagram kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapın.
 • Giriş işlemini tamamladıktan sonra sol alt bölümde yer alan “Followin” bölümüne tıklayın. 
 • Daha sonra ‘’Quick Select’’ bölümüne geçiş yapmanız gerekiyor.
 • Karşınızı takipçileriniz çıkacak ‘’Select All’’ seçeneğine basın, takipten çıkarmak istemediklerinizin üzerine gelip tek tek tıklayarak onları muaf duruma getirebilirsiniz.
 • Daha sonra ‘’Actions’’ ve ardında da ‘’Unfollow’’ bölümünü seçin.
 • Son aşamada ‘’Start Now’’ butonuna basın ve işlemi tamamlayın.

Hem IOS hemde Android yazılımlarında toplu takipçi silme ve çıkma uygulamalarını tanıttıktan sonra güvenliğiniz için de bir not düşelim. Sonuç itibariyle kişisel hesap bilgileriniz 3. Parti bir yazılımın kontrolü altına giriyor. Her ne kadar şimdiye kadar karşımıza hesap kaybı gibi bir olay gelmese de güvenliğinizi için mutlaka işlemi tamamladıktan sonra hesap şifrenizi değiştirin.

Uygulamalar dışında bilgisayardan takipçilerden kurtulmak isteyen hesap sahiplerine yönelik de bir bilgilendirme yapalım.

PC Instagram Unfollow Uygulamaları

PC Instagram Unfollow Uygulamaları yakın zamanda mümkün olmasa da Google Chrome eklentileri sayesinde pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Bu yöntemi pek fazla kullanan insan olmasa da belki de en etkili yöntem olarak üzerinde durabiliriz. Eminiz ki kısa bir zaman içinde yaygın bir şekilde kullanıma başlanacaktır.

Bu yöntemde tıpkı Android ve IOS gibi Chrome Web Mağazasına giriş yapıp en yaygın kullanılan GrowBot Automator for Instagram eklentisini tarayıcınıza kurarak işlemi başlatabilirsiniz. Siz sadece bilgilerinizi girin bırakın gerisini o getirsin.

Instagram Toplu Takipçi Silme Kodu Var mı?

Instagram toplu takipçi silme kodu ne yazık ki bulunmuyor. Bu işlem için harici yazılımlardan destek alıp pratik bir şekilde istemediğiniz takipçilerden kurtulabilirsiniz. Her ne kadar bu işlemin bir kodu olduğunu iddia edip yönteme yönelik paylaşım yapan platformlar bulunsa da güvenliğiniz açısında bunları kesinlikle uygulamamanızı tavsiye ederiz. Aksi durumda kayıplarınız yalnızca Instagram hesabınızla kısıtlı kalmayabilir.

Instagram Takipten Çıkma Limiti Nedir? Zararları Nedir?

Instagram yapay zekaya sahip bir yazılım olduğu için kullanıcıların aktivitelerine yönelik farklı farklı birçok limitler belirler. Takip ettiğinizde, gönderi ya da hikâye paylaştığınızda bir çoğumuz fark etmese de belirli bir limit kapsamında işlemlerimizi gerçekleştiririz.

Eğer limitlere takılırsanız yapmış olduğunuz eylemi tekrarlayamazsınız. Yani gönderi limitine takılırsanız yeni gönderi paylaşamaz, takip sınırına takılırsanız da yeni bir hesabı takip edemez konuma gelirsiniz. Tıpkı bu işlemlerde olduğu gibi takipçi çıkartmanın da bir limiti var. Bu limit şu anlık;

 • 1 saat boyunca 160 kişiyle sınırlandırılmış.
 • 160 kişiden sonra “Topluluğumuzu korumak için işlem yapmanızı kısa bir süre boyunca engelliyoruz” mesajı karşınıza gelir ve tekrarlayamazsınız.
 • Bu ceza bazen 1 gün sonra kaldırılabildiği gibi bazen de 1 ayı bulabilmektedir.
 • Bu yüzden yapacağınız işlemleri bu limitleri gözetleyerek yapmanızı tavsiye ederiz. 

Instagram Takipçileri Neden Silmek İstenir?

Bazı özel durumlarda ya da spam saldırıları sonucunda Instagram kullanıcıları takipçilerinden hızlı bir şekilde kurtulmak isteyebilir. Bu durum genelde 3. Parti takipçi uygulamalarının sağlamış olduğu hediye takipçi, beğeni gibi hizmetlerinden faydalanmak isteyip daha sonra da hesabı kontrolünden çıkarak durmadan birilerini takip etmek zorunda kalan hesap sahipleri için kaçınılmaz bir son.

Bu yüzden şifrelerini değiştirerek yeni Instagram takip edecekleri hesapların önüne geçebilseler de mevcut takip ettikleri ve bu işlemi yapmak istemedikleri hesaplar üzerinde çalışma yapıp, takipten çıkartma isteğine girerler. Bu işlemi tek tek yapmak oldukça zahmetli olduğu için de toplu bir takipten çıkartma araması yapmak zorunda kalırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu