Instagram Beğeniler Neye Göre Sıralanıyor?

En popüler sosyal medya olması sebebiyle Instagram’da paylaştığınız gönderikere gelen beğeniler oldukça önem arz etmektedir. Peki, Instagram beğeniler nasıl sıralanıyor?

Instagram beğeniler her Instagram kullanıcısı için çok önemli konumdadır. Dünyanın her yanından milyonlarca kullanıcıya sahip olan en popüler sosyal medya platformu Instagram’da en önemli noktalardan bir tanesi beğenilerdir. Beğeniler sayesinde diğer insanlara belirli bir izlenim verebilir, eğer bir iş hesabı işletiyorsanız bu sayılarla müşterilerinize güven verebilir ve sayfanıza potansiyel müşteriler çekebilirsiniz. Beğeniler hakkında en çok merak edilen bir konu ise bir gönderiye gelen beğenilerin neye göre sıralanmakta olduğudur.

Instagram Beğeni Sıralaması

Instagram’da paylaştığınız gönderiler arkadaşlarınız, takipçileriniz tarafından beğenilir ve gönderinize gelen beğeniler bir liste şeklinde belirtilir. İşte çoğu Instagram kullanıcısı da bu konuda merak duymakta ve beğeni listesindeki beğeniler nasıl sıralanıyor sorusuna cevap aramaktadır. Bu beğeniler Instagram’ın kendine has öğrenme algoritmasıyla sıralanmaktadır.

Bu algoritmanın beğenileri neye göre sıraladığı henüz tam olarak bilinmese de birkaç tahmin ortaya atılmıştır. Bunlardan ilk gönderiyi paylaştığınız saat ile beğeni saatinin arasında bir ilişki olduğudur. Bir diğer tahmin ise beğenen kullanıcılarla sizlerin yakınlık dereceniz yani Instagram üzerinden kurduğunuz etkileşimlerdir. Yani gönderilerinizi her zaman beğenen kişiler listenin en üst kısmında gösterilecektir.

Instagram Beğeniler İlk İki Sıra Neye Göre Belirlenir?

Merak edilen bir diğer konu ise beğeni sıralamasında ilk iki isimin neye göre belirlendiğidir. İlk çıktığı zamanlarda Instagram bu sıralamayı kronolojik olarak yapmaktaydı. Dolayısıyla ilk iki ismin herhangi bir özelliği bulunmamaktaydı. Günümüzde ise bu sıralamada hesaplar arası etkileşime önem verilmektedir.

Hesabınızla en çok etkileşime girdiğiniz iki kullanıcı gönderilerinizde ilk iki isim olarak görünmektedir. Yani bu ilk iki ismin gönderilerinizi en çok beğenen kişiler olduklarını söyleyebiliriz. Eğer beğenenler arasında etkileşime girdiğiniz kimse bulunmuyorsa beğenenler kısmında da ilk iki isim olarak hiçbir hesap görünmeyecektir.

Eğer siz de bir Instagram kullanıcısıysanız ve beğeniler neye göre sıralanır merakı içerisindeyseniz yukarıdaki yazımızdan faydalanarak konu ile ilgili bilgi edinebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu