Instagram Çalınan ve Hacklenen Hesabı Geri Alma Yöntemi 2023

Instagram çalınan veya hacklenen hesabı geri almak için çok sayıda yöntemleri 2023 yılında başta Instagram hesabı geri almak için e-mail ve iletişim bilgileri olmak üzere detaylı olarak anlatmadan önce kısa bilgi; Instagram Facebook’u bile gölgede bırakarak dünyanın en çok tercih edilen sosyal medya platformlarının başında yer aldı. Tüm kullanıcılar gün içinde onlarca, belki de yüzlerce kez telefonlarını ellerine alarak etkileşimde bulunup paylaşım yapıyorlar.

Popülaritesinin bu kadar yüksek olması nedeniyle de art niyetli hackerlar özellikle takipçi sayısı yüksek hesapları gözlerine kestirip, illegal yollarla yeni sahibi olmaya çalışıyorlar. Tüm resimlerimizin ve gizli yazışmalarımızın başka birisinin kontrolüne geçmesi bir dertken, hesabımıza artık erişemeyecek olmamız farklı bir sorun olarak kendini baş gösteriyor.

Telefon numaranız, mail adresiniz gibi kişisel bilgilerinizin istenmedik kişilerin eline geçmemesi için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. “Artık çok geç, benimkini ele geçirdiler” diyenlerdenseniz hesabınızı tekrar alabilmeniz için eşsiz tavsiyelerimiz olacak. 

Instagram Çalınan Hesabı Kurtarma Yöntemleri 2023

Çalınan veya hacklenen Instagram hesaplarında geri almanın önüne geçebilmek için korsanlar çok sayıda yöntem uyguluyorlar. Bunların başlıca olanları; 

 • Kullanıcı adını değiştirmek
 • Hesap şifresini değiştirmek
 • Mail adresini değiştirmek 
 • Telefon numarasını değiştirmek

Dolayısıyla da hesap artık onların olmuş oluyor. Instagram hesabınız artık ne yazık ki sizin değil, onlara ait. Tabi ki şimdilik… Instagram hesabınızı geri kurtarabilmeniz için yapabileceğiniz birçok adım var. Yapabilecekler hakkında bilgisi olmayanlara yönelik izlemesi gereken adımları madde madde sıralayarak hesaplarınızı kurtarmaya yardımcı olacağız. Başlıca Instagram çalınan veya hacklenen hesabı kurtarma yöntemleri 2023 yılında şunlardır;

 • Şifre sıfırlama
 • SMS ve Mail yöntemleri
 • Instagram support destek iletişimi
 • Instagram hesap kurtarma formu
 • Fotoğraflı kanıt yöntemi

Instagram Hesabınızı Nasıl Koruyabilirsiniz?

Her şeyden önce, Instagram hesabımızın istenmedik insanların elini geçmesini engellemek adına dikkat etmemiz gereken bazı hususlar var. Uygulamanın size sunmuş olduğu özellikleri aktif ederek güvenilir hesaba erişebilirsiniz. Bunun dışında da kişisel ihmalkârlıklarımızı ortadan kaldırıp, hesap saldırıcılarını sevindirmemeniz gerekiyor. Yapacağınız küçük bir ihmal geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden kullanımın aşamasında aşağıdaki adımları atlamadan uygulamaya özen gösterin.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulamasını Aktif Edin

Güvenlik adına uygulamanız gereken en basit ve etkili yöntemlerin başında gelir. Bu özellik sayesinde her hangi bir kişinin Instagram hesabınıza giriş yapabilmesi için yalnızca şifrenizi bilmesi yeterli olmuyor. Kullanıcı adı ve şifre girişini yaptıktan sonra, sistem platform üzerinde tanımlı olan telefon numarasına bir kısa mesaj gönderir. Gelen bu mesajı uygulamaya girdikten sonra hesap girişi sağlanmaktadır.

 • Bu özelliği aktif edebilmek için hesabınıza giriş yapın ve Ayarlar bölümüne girin.
 • Hemen alt kısımda İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması bölümünü göreceksiniz.
 • Buraya tıkladıktan sonra “Güvenlik kodu gereksin” seçeneğini aktif etmeniz gerekiyor. 

İşlemi aktif ettikten sonra hesabınızı güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Dip not olarak hatırlayalım ki, sistem kayıt aşamasında yalnızca mail adresi yazıp telefon numaranızı tanımlamamışsanız güvenliğin sağlanması adına telefon numaranızı da talep edecektir. Giriş yapmaktan çekinmeyin, gelen smsleri düzenleyebildiğiniz için güvenliğinizi sağlamak dışında hiçbir kısa mesajın gelmemesine ortam hazırlayabilirsiniz.

Güçlü Bir Parola Kullanın

Instagram şifreniz için güçlü ve karmaşık sembollerin karmasından oluşan bir şifreyi kırmayı pek çok kişi başaramaz. Ülkemizdeki büyük bir topluluk şifresini belirlerken doğum tarihi, şehrinin plakası gibi çok klişe kalıplar kullanması nedeniyle 3. Şahıslar birkaç deneme yanılma yöntemiyle parolayı kırıp hesabınızı ele geçirebiliyorlar. Bu yüzden Instagram şifrenizi belirlerken aşağıdaki adımlara mutlaka dikkat edin;

 • Şifrenizde kesinlikle doğum tarihiniz, adınız, ikamet ettiğiniz şehrin plakası gibi toplum tarafınca bilinen karakterler kullanmayın.
 • Şifreniz çok kısa olmasın, en az 6 karakter belirleyin. Seçimlerinizde yalnızca rakam değil, büyük ve küçük harf dışında; özel semboller bulundurmaya özen gösterin.
 • Şifrenizi ne kadar uzun ve karmaşık yaparsanız güvende olma ihtimalinizin o denli yüksek olduğunu unutmayın.
 • Her yerde aynı şifreyi kullanmayın. Farklı bir alanda kullanıldığınız şifreyle aynı olması durumunda, ele geçirilen şifre sizin etkileşimde bulunduğunuz bütün ortamlarda denenecektir. Dolayısıyla tüm  gizli bilgileriniz deşifre olacak.
 • Şifrenizi sık sık değiştirin, yıllarca sabit şifre kullanmayın.

Ortak Cihazlardan Mümkün Olduğunca Uzak Durun

Ortak kullanılan bilgisayarlar ve telefon gibi cihazlar hayatınızın her alanında tehlike arz eder. Özellikle okul, internet kafe, yurt ortamı gibi birçok insanın giriş yaptığı bilgisayarda kullandığınız her şifre tehlike altındadır. Özellikle buradan yaptığınız girişlerde “Beni hatıla” sekmesini seçmeniz, şifrem buyur senin olsun demekle eş değer bir hareket.

 • Bilgisayarlara şifre kaydedici farklı uygulamalar yüklenebiliyor.
 • Sizin yaptığınız her adım, girdiğiniz her şifre 3. Şahıs kişilerin mail adresine gidiyor.
 • Bu sayede de Instagram gibi hesaplarınızı hiç uğraşmadan ele geçirebiliyorlar.

Hiçbir şey olmasa bile giriş yaptıktan sonra güvenli çıkış yapmamanız, sayfayı açtıklarında direkt sizin hesabınızla karşılamanıza neden olabilir. Bu yüzden ortak kullanılan bilgisayarda hiçbir şekilde şifre ya da özel bilgilerinizin içerdiği alanlara yönelmeyin.

Üçüncü Taraf Uygulamalardan Uzak durun

Üçüncü taraf uygulamaları giriş aşamasında sizden kayıt olmak yerine Instagram gibi sosyal medya hesabınıza bütünleşmiş bir yapı sayesinde zahmetsiz bir kayıt ortamı oluşturuyor. Yani bilgileri tek tek girip kayıt olmak yerine, hesabınızla giriş yapıyorsunuz. Sistem otomatik bir şekilde sizin bütün bilgilerinizi çekip kolay kayıt imkânı sağlıyor olabilir. Fakat bunun art niyetli kullanılmadığına emin misiniz?

Bu yüzden illaki giriş yapacağım diyorsanız, indirdiğiniz uygulama ya da giriş yapmaya çalıştığınız platform hakkında derin bir analiz yapmanız gerekli. Kullananlar daha önce neler söylemiş, kaç defa indirmiş, güvenli mi değil mi? Her ne kadar sosyal medya hesabınız üzerinden giriş yapmayıp, normal bir şekilde kaydolsanız da telefonunuza erişebildiği için yetkilendirmeler sayesinde tüm dataları ele alabilir. Bu yüzden adı sanı duyulmadık uygulamalardan mümkün olduğunca imtiyaz edin.

Takipçi, Beğeni ve Yorum Gibi Hizmetlerden Uzak Durun

Sosyal medya kullanıcıları oluşan geniş pazarda popülaritesini arttırıp, arkadaşlar arasındaki imajını yükseltmek için farklı yöntemlere başvuruyorlar. Bu yöntemlerden en bilineni de ücretsiz ya da ücretli etkileşim sağlayan internet siteleri. Bu siteler 2 ana mantık üzerine çalışır;

Ücretsiz etkileşim: Ücretsiz etkileşimde uygulamaya giriş yaptıktan sonra sizden Instagram kullanıcı adı ve şifrenizi isteyecektir. Daha sonra karşınıza bir panel çıkar ve sizlere ücretsiz takipçi göndereceğini bildirir. Belki gönderir belki göndermez, o kısmı çok önemli değil ama kullanıcı adı ve şifreniz onların eline geçmiştir bir kere. Bu nedenle de dilediklerini yapabilirler. Eğer sizde böyle bir hataya düşüp benzer sitelere giriş yapmışsanız ve halen başınıza bir şey gelmemişse şansı kitledensiniz. Hemen hiç vakit kaybetmeden Instagram şifrenizi değiştirerek kendinizi güvence altına almanız gereklidir.

Ücretli etkileşim: Ücretli etkileşim yukarıdaki alternatif kapsamında biraz daha masumane gelebilir. Bu işlemde Instagram kullanıcı adı ve şifrenizi isteyen karşınıza pek çıkmaz fakat onlarda sizden para isterler. Ödeyeceğiniz ücret kapsamında sizlere yorum, takipçi ve beğeni hizmeti sunuyorlar. Sizde onlardan aldığınız hizmetle yüksek etkileşim sağlıyorsunuz. 

Her ne olursa olsun, ücretli ve ücretsiz. Bu gibi aktivitelerden kesinlikle uzak durmalısınız. Zaten gönderdikleri hep bot hesap, gerçek kullanıcı olmadığı için popüler olayım derken anlaşıldığı için rezil olma durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yukarıda sıralamasını yaptığımız tüm bilgiler sizlere daha güvenli bir ortam yaratmak için geçerli. Bu adımlara riayet etmeniz durumunda başınıza istenmedik bir şeylerin gelmeyeceğinden emin olabilirsiniz. Ama artık çok geç “Instagram hesabım çalındı ne yapabilirim” diyorsanız yapılacak her zaman bir şeyler vardır.

Çalınan Instagram Hesabı Nereye Şikâyet Edebilirim?

Çalınan Instagram hesabınız için uygulayabileceğiniz ilk adım ŞİKÂYET. Yaşamış olduğumuz bu durumu Instagram’a ayrıntılı bir şekilde anlatacağız. Bunun için uygulamanız gereken adımlar şu şekildedir;

 • Telefonunuz üzerinde Instagram uygulamasını açın.
 • Instagram’a normal bir giriş yapmaya yönelik kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi yazdığınız alanın hemen alt kısmında ‘Giriş Yapmak için Yardım Al’ seçeneğini göreceksiniz, buraya tıklayın..
 • Giriş yapmak için yardım al seçeneğini tıkladıktan sonra Girişte Sorun mu yaşıyorsunuz? Bölümü aktif oluyor.
 • Bu alanda ‘Daha fazla yardıma mı ihtiyacın var?’ seçeneğine yönelerek işlemimize devam ediyoruz.
 • Karşınıza bir ekran çıkacak ve buradan ihtiyacımız olan desteği yetkililerden talep edeceğiz.
 • Instagram’a kayıt aşamasında kullanmış olduğunu e-mail adresiniz ve sizden talep etmiş oldukları diğer bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurun ve ekranın alt kısmına doğru ilerlemeye devam edin.
 • Biraz alta indikten sonra “Hesabım başkasının eline geçti’ yazısını göreceksiniz, burayı seçiyoruz.

Bu alanı tıkladıktan sonra Instagram geliştirmiş olduğu yapay zekâ sistemi sayesinde size farklı sorular yöneltecektir. Bu sorular ağırlıklı olarak hesabın kendinize ait olduğunu doğrulamaya yönelik. Ayrıca uygulama geliştiricileri değerlendirme sonucunu sizlere aktarmak için sizden kişisel bilgilerinizi talep edecektir. Bu bilgilerin doğruluğuna mutlak suretle emin olun. Aksi durumda hesabın size ait olduğunu doğrulatsanız bile, sizinle iletişime geçemeyecekleri için hesabınıza tekrar alamazsınız.

Daha da alt kısma indiğinizde ‘ İlave Detaylar Ekle’ opsiyonu karşınıza çıkacak. Burayı doldurup doldurmamak tamamen kendi inisiyatifinizde. Eğer hesabın size olduğunu doğrulayacak kesin bir katınız varsa mutlak suretle buraya ekleyin. Bu değerlendirme sürecinin sizin adınıza sonuçlanabilmesi için oldukça önemli bir detay. Oluşturmuş olduğunuz talebi,  Gönder butonuna basarak Instagram yetkililerine iletebilirsiniz.

Göndermiş olduğunuz bu destek talebi direkt olarak Instagram’ın ilgili departmanına gönderiliyor. Aktarmış olduğunuz bilgiler burada değerlendirilerek olumlu ya da olumsuz geri dönüş yapılmaktadır. Yanıt süresi genel anlamda 3-4 gün olmak la birlikte, dönem dönem yaşadıkları yoğunluk nedeniyle haftalarca geri dönüş yapamadıkları başvurular da yok değil. Bu aşamadan sonra ne yazık ki sizlerin beklemekten başka çaresi yok. Instagram belki bir ihtimalde olsa size dönüş yapıp ek bilgiler talep edebilir. Bu genelde Fotoğraflı Kanıt İle Teyit olabiliyor.

Fotoğraflı Kanıt ile Instagram Hesap Kurtarma

Instagram fotoğraf kanıtı sizden talep edebileceği gibi, siz onlardan bir dönüş olmadan direkt bu yöntemi de deneyebilirsiniz. Destek talebini açtıktan bir süre sonra bunu istiyorlar fakat onlar istemezse de siz varlığınızı hissettirmek ve elinizi güçlendirmek için mutlaka bu yöntemi uygulayın.

 • Instagram Destek Ekibine bireysel hesabı kullanıcıysanız boş bir kâğıda, adınız, soyadınız ve Instagram kullanıcı adınızı yazın.
 • Daha sonra yüzünüzü net bir görülecek açıyla birlikte, elinize alacağınız yazı ile birlikte selfie çekip gönderin.
 • İşletme hesabı kullanıyorsanız da kağıt üzerine bu sefer vergi levhası bilgilerini yazarak kinliğinizle birlikte resim çekip gönderin.
 • Ayrıca tüm çabanız destek üzerinden olmasın, e-posta yöntemiyle de şansınızı zorlayabilirsiniz.

Instagram Support Mail Adresi

Instagram support mail adresi help@instagram.com‘dur. Bu adres üzerinden uzun bir mail yazabilirsiniz. Mailde mümkün olduğu kadar kanıtlarla ilerlemeye çalışın. Kimlik bilgilerinizi aktarmanız, resim çekip yollamanız dışında takipçi listenizde bulunan bazı insanların isimlerini vererek onlarla da iletişime geçmelerini talep edebilirsiniz. Anlayacağınız yapabileceklerinizin sınırı yok. Mümkün olduğunca içeriği geniş tutun ve onları ikna etmek için çabalayın.

Instagram Hesabım Başkasının Eline Geçti Uyarısı

Instagram Hesabım başkasının eline geçti uyarısını gören kullanıcılar “Eyvah, hesabım çalındı” düşüncesine kapılabiliyorlar. Aslına bakacak olursanız durum hiç de düşündüğünüz gibi değil. Bu sistemdeki yapay zekânın sizlere aktardığı bir uyarı yöntemidir.

Belki de gerçekten birileri hesabınızı ele geçirmek için bir takım girişimlerde bulundu. Ya da kendi doğal hareketlerini sistem bir şekilde tehlike olarak değerlendirdi. Instagram bu durumda sizlere bilgilendirme mesajı aktarıyor. Bu uyarıyı gördükten sonra hiç vakit kaybetmeden giriş şifrenizi değiştirerek yukarıdaki güvenlik adımlarını uygulamanızı tavsiye ederiz.

Anlayacağınız uyarıyı görüyorsanız şansınız demektir. Eğer giriş yapamıyorsanız, şikâyet dışında hesabınızı kurtarabileceğiniz adımları değerlendirebilirsiniz.

Sms ve Mail Yöntemiyle Instagram Şifresi Geri Alma

Çalınan Instagram hesabı kolay olan kurtarma adımları kapsamında hesabınızı geri alabilmek için bireysel anlamda uygulayabileceğiniz bütün yöntemleri sizler için derledik. Hepsini tek tek deneyin, eğer sonuç alamazsanız mecburen Instagram’a destek açarak sonuç beklemek zorunda kalacaksınız.

Instagram Hesabınız 3. Kişilerin eline geçirildikten sonra hesap üzerinde her hangi bir oynama yapmamışsa şansısınız demektir. Hesabınızı kolay bir şekilde geri alabilirsiniz. Bu yöntem, hesabı ele geçiren kişinin mail adresini ve telefon numarasını değiştirmesi durumunda geçersiz olacaktır. Henüz yapmamışsa hesabınızı kurtarabilirsiniz.

 • Instagram uygulamasına giriş aşamasında “Şifremi unuttum” linkine tıklayın.
 • Bu aşamada karşınıza bilgi kutucuğu açılacak ve E-posta adresiniz, Telefon numaranız ya da Kullanıcı adınızın her hangi birisini girmenizi talep edilecek.
 • Hangi bilgiye girerseniz girin, şifrenin mail adresini gönderileceğini unutmayın.
 • Aktarmış oldukları adrese tıkladığınızda telefonunuza bir kod gelir ve şifrenizi değiştirip güvenle kullanabilirsiniz.

Instagram Hesapları Neden Çalınır?

Neden yapıyorlar hırsızlığı? Çalınan Instagram hesapları ne yazık ki çalındıktan sonra hesabı ele geçiren kişinin inisiyatifine kalıyor. Hesap üzerinden sizin güvenirliğinizi kullanarak arkadaşlarınızla iletişim kurabilir ve onları dolandırma çabası içine girebilir. Onun dışında hesabınızdaki etkileşim yüksekse hesabı direkt olarak bir başkasına satabilir.

Mevcut hesap işletme hesabıysa bu hesap üzerinden ticari faaliyetleri devam ettirerek para kazanan korsan sayısı oldukça fazla. Hatta üzerine bir de sponsor reklam alarak ek gelir elde etme çabası içine giriyorlar. Bu gibi olayların başınıza gelmemesi için oldukça dikkatli olun ve güvenlik tavsiyelerimize mutlak suretle uyun.

Bir Kişi Katıldı

 1. sabir modem internet için cayma bedeli hesaplamak ıstıyorum. Yarıdmcı olabılır mısınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu