Bekçi Nasıl Olunur 2023: Maaşları, Başvuru ve Alım Şartları

Ülkemizde mahalle gece bekçisi uygulaması tekrardan başladığı andan itibaren bekçilik son derece popüler bir meslek haline geldi. Birçok genç bekçi olmanın hayalini kuruyor. Doğal olarak bekçi nasıl olunur? Bekçi maaşları, başvuru şartları ve alım şartları ile alakalı pek çok konuda bilgiler; 2023 yılında bay, bayan bekçi alımları ve çalışma saatleri detayları ile tüm merak edilenleri sizlere aktarmaya başlayalım.

Bekçilik şu anda son derece popüler bir meslek devlet belli aralıklarla bekçi alımları duyuruyor ve belirlenen kurallara göre de alımlar gerçekleştiriliyor. Her yıl düzenli olarak bekçi alımları artarak devam ediyor. Bekçi alımlarında genel olarak eğitim durumu yaş gibi unsurlar üzerinden gidilmiş olsa da daha pek çok konuda şartları yerine getirmiş olmanız gerekiyor.

Bekçi Alım Şartları Nelerdir? Kimler Bekçi Olabilir? 

Her yıl düzenli olarak bekçi alımları gerçekleştirilir. 2020 ve 2023 yıllarında da bekçi alımları ile alakalı resmi gazetede kurallar belirtilmiştir. 7245 Çarşı ve mahalle bekçileri kanunu kapsamında çarşı ve mahalle bekçisi olarak istihdam edecek bekçilerin görev ve yetkileri de belli olmuştur. Bekçi alım şartları kısaca bazı olanları şunlardır;

 • T.C. vatandaşı olanlar
 • En az lise mezunları
 • 167 cm ve üzerinde boyunda olanlar
 • Başvuru yapılan ilede 1 yıldır ikameti bulunması
 • Askerlik görevi yapılmış olmalı
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya yargı engeli bulunmaması
 • Alkol ve uyuşturucu kullanım sebebinden tedavi görmemiş olanlar
 • Uzaktan, yakından terör örgütleri ile bağlantısı olmayanlar

Daha fazlası için Devletin resmi sitesi pa.edu.tr adresinden öğrenebilirsiniz.

Bekçi Başvurusu için Gerekli Evraklar 2023

Bekçi başvurusu için gerekli evraklar 2023 yılında şunlardır;

 • Kimlik belgesi veya Sürücü belgesi, Pasaport.
 • Sınav başvurusunda bulunduğunuza dair dilekçe.
 • Mezun olduğunuz okuldan aldığınız diplomanın aslı.
 • Mezun olduğunuz okuldan aldığınız diplomanın fotokopisi.
 • 4 adet 1 yıl içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf.
 • Yakın zamanda alınmış sağlık raporu. 

Bekçi Nasıl Olunur? 

Bekçi olabilmeniz için öncelikle alım şartlarının tamamını okumanız gerekiyor. Bu şartları yerine getiren insanların hemen hemen hepsi bekçilik için başvuru yapabilirler.

Ayrıca başvuru esnasında sizden istenen evrakları da hemen yukarıda bulabilirsiniz. Bekçilik ile alakalı temel özelliklerin başında yaş geliyor. Yaş aralıklarına dikkat etmeniz ve boy kilo endeksine de uygun olmanız gerekiyor. Eğer tüm bunlara uygunsanız yazılı sözlü ve fiziki sınavlardan yeterlilikte gösterirseniz bekçilik için büyük bir avantaj elde etmiş olabilirsiniz.

Bekçilik Başvuruları Nereye Yapılır?

Bekçilik alımları genel olarak Emniyet Genel Müdürlüğü ve Polis Akademisi tarafından gerçekleştirilmektedir. Adaylar alımlar açıklandıktan sonra başvurularını gerçekleştirebiliyor. Belirlenmiş olan tarihler sonucunda https://www.pa.edu.tr/  adresinden e-devlet şifresi ile başvuru gerçekleştirebilir. 

e-Devlet Üzerinden Bekçilik Başvurusu 

Bekçilik için internet üzerinden ön başvurular kabul edilmektedir. Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyenler eğer şartları yerine getiriyor ise e-devlet üzerinden giriş yaptıktan sonra aday İşlemleri Sistemine buradan da Polis Akademisi işlemleri sistemine daha sonrasında başvuru yapmanız gerekmektedir. 

Bekçi Maaşları 2023

Okul MezunluğuBekçi Maaşı
İlkokul4,302₺
Lise4352 – 4,455₺
Ön Lisan4,357 – 4.400₺
Lisans Mezunu4,404 – 4,657₺

Bayanlar Bekçi Olabilir mi? 

Emniyet Genel Müdürlüğü de bu konuyla alakalı geçtiğimiz günlerde bir açıklama gerçekleştirdi. Hali hazırda aktif olarak kadınların bekçilik mesleğinde görev yaptığında söylemekte yarar var. Şu anda aktif olarak çalışan 69 kadın bekçinin olduğunu söylemekte yarar var.

Bekçiler Kaç Saat Çalışıyorlar? 

Çarşı ve mahalle bekçilerinin çalışma saatleri; 12 saat civarında çalıştıklarını söylemekte yarar var. Ancak bu durum şehirlere göre istisnai durumları da beraberinde getiriyor.

İstanbul’da bekçiler akşam 19 ile sabah 7 arasında farklı şehirlerde farklı mesai saatlerine ayak uydurmak zorunda olabiliyorlar. Haftalık olarak 6 gün 12 saat çalışan bekçilerin 1 günde izinli olduğunu söyleyelim.

Bekçilerin Görev ve Yetkileri 

Bekçilerin gerçekten de bilinmeyen görev ve yetkileri bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi halka yardım önleyici ve koruyucu görev yetkileri durdurma ve kimlik yetkileri adli göreve benzer yetkileri ve bu tüm bunların dışında silah ve zor kullanma yetkisi bulunmaktadır. Bekçiler genel olarak 45 sayılı kanunda birlikte yardımcı koltuk görevini üstlenmektedirler.

Bekçi Olmak İçin KPSS Puanı Kaç Olmalı 

Daha önceki yıllarda bekçi olmak isteyen adayların KPSS den 70 puan alması gerekiyordu. Ancak değişen kurallar ile birlikte 70 puan ve üstü alması da gerekiyor. 2023 yılında yapılacak yeni alımlarda ise kaç KPSS puanı isteneceği ise henüz net değil.

Bekçi Olmak için Askerlik Şart mı?

Bekçi alımları ile alakalı genel bir sorun ise askerlik muafiyeti idi. Daha önce askerliğini yapmamış kişiler bekçi olarak görev yapamıyordu. Ancak değişen yasalarla birlikte askerlikten muaf olması ya da askerlik çağına gelmemiş bir bireyin bekçilik için başvuru yapabilmesi adına yeni adımlar atıldı. Ayrıca adayların askerlik görevinin tecil edilmiş olması da yeterli olabiliyor.

Bekçi Olmak için Yaş Sınırı Nedir?

Bekçi alımlarında yaş sınırı yavaş yavaş esnetilmeye devam ediliyor. 18 yaşından küçük ve 31 yaşında büyük olmaması gerekiyor. Bu yaş aralığında olan herkes bekçilik için başvuru yapabiliyor.

Bekçilerin İzin Hakları Nedir?

Bekçiler devlet memuru olarak görev yaptıkları için belirli haklara sahipler. Eğer 15 yıllık bir hizmet süreniz varsa 20, 15 yıldan daha fazla bir hizmet süreniz var ise yıllık olarak 30 gün izin hakkınız bulunmaktadır. 

Bayan Bekçi Alımı Ne Zaman Olacak? 

Son yıllarda bayan bekçi alımlarında gerçekleşmesiyle birlikte bekçilerin bu konuda beklentileri attı. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde az sayıda da olsa bayan bekçi görev yapıyor. Bunun ile alakalı yeni bir gelişme olmasa da 2023 yılının son döneminde yapılacak olan bekçi alımlarında kadın bekçilerinde olacağını söylemekte yarar var. 

Bekçiler Memur mu? 

Bekçiler Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak çalıştıkları için devlet memuru sayılırlar ve buna göre yetkilendirilirler. 18 Haziran 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak Çarşı ve Mahalle bekçileri kanunu yürürlüğe girdiği andan itibaren bekçilerin haklarının da daha fazla ileriye taşındığını söyleyebiliriz.

6 Kişi Katıldı

 1. Sizin gibi en detaylı bedava internet paylaşan bir site ne gördüm ne duydum vay canına

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu