Öğrenciler için Para Kazanma Yolları 2023

Lisede ya da üniversitede okuyan öğrenciler, gerek harçlıklarını çıkarmak gerekse ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli işlerde çalışarak para kazanabilirler. Yarı zamanlı olarak veya internet üzerinden yapılabilecek işlerle iyi bir gelir elde etmek mümkündür. Bu yazımızda “Bir öğrenci en kolay nasıl para kazanır?” sorusuna cevap olabilecek iş olanaklarını sizler için paylaşacağız.

1. Fotoğraf Satmak

Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız bu işten para kazanabilirsiniz. Çektiğiniz fotoğrafları satabileceğiniz pek çok online platform vardır. Stok fotoğraf sitelerine fotoğraflarınızı yükleyerek iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Belli bir alana yoğunlaşarak kaliteli çekimler yapabilir ve bu fotoğrafları satabilirsiniz.

Kazancınızı yüksek tutmak için özgün ve görsel açıdan dikkat çeken fotoğraflar çekmenizde fayda vardır. Çektiğiniz fotoğraflardan para kazanmak için kullanabileceğiniz dijital platformlar; Unsplash, iStockPhoto, ShutterStock, 123RF, Getty Images ve Adobe Stock gibi sitelerdir.

2. Sanal Asistanlık Yapmak

Program yapma, organize etme ve benzeri konularda kendinize güveniyorsanız sanal asistanlık yapabilirsiniz. Bu iş için özel bir eğitime gerek yoktur. Normal ofis işlerini yerine getirebilecek düzeydeyseniz bu işten öğrenci olarak kazanç elde edebilirsiniz.

E-posta yazma, e-postalara yanıt verme, randevuları kontrol etme, dosyalama yapma ve sunum hazırlama gibi işleri online olarak yapmak, sanal asistanların işidir. Upwork, Indeed ve Elance gibi sitelerdeki ilanları takip ederek bu işi yapabilirsiniz.

3. Çeviri Yapmak

Yabancı dil biliyorsanız bu işten para kazanmamanız mümkün değildir. İnternet üzerinden çok sayıda müşteri bulabilir ve çeviri yapabilirsiniz. İyi derecede bildiğiniz bir yabancı dil varsa kitap, film, makale, dizi ve benzeri alanlarda sayısız çeviri işi alabilirsiniz. Fiverr, SadeceOn, Freelancer, Bionluk ve benzeri sitelere özellikile öğrenciler için ilan veren çok sayıda işveren vardır. Bu kişilere ulaşarak yabancı dilinizden para kazanabilirsiniz.

4. Özel Ders Vermek

Öğrencilerin belki de en çok tercih ettiği işlerden biri özel ders vermektir. Bilgilerinin taze olması, sürekli yeni şeyler öğreniyor olmaları onların bu alanda tercih edilmesini sağlar. Eğer öğretmeyi ve bildiklerinizi aktarmayı seviyorsanız siz de bu işten para kazanabilirsiniz. Özel ders vermek için eskiden olduğu gibi ders vereceğiniz kişinin evine gitmenize de gerek yoktur. Artık Zoom gibi platformlar üzerinden görüntülü olarak ders verebilirsiniz. 

5. Podcast Yayını Yapmak

Podcast yayını, basitçe radyo yayını ya da ses içerikleri olarak tanımlanabilir. Podcast yayınları son yıllarda çok popüler hale gelmiştir. Yapacağınız yayını belli bir konu üzerine yoğunlaştırmalı ve belli bir takipçi kitlesine ulaştıktan sonra reklam almalısınız. Takipçileriniz reklamlara tıkladıkça siz de para kazanırsınız.

6. Anket Doldurmak

Öğrenciler için en uygun işler arasında anket doldurmak gelebilir. İnternetiniz varsa boş vakitlerinizde anket doldurarak güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Online ortamda bolca anket sitesi bulunmaktadır. Bu sitelerden anket doldurmaya başlamadan önce anket başı alacağınız ücreti ve ödeme yöntemlerini iyice araştırmanızı öneririz.

Bazı siteler ödemeleri hediye çeki ile yaparken bazıları banka transferi yoluyla ödeme yapar. Ancak Paypal ya da Payzee gibi platformlarla ödeme yapan yerleri tercih etmeyin. Bunun sebebi Paypal’ın ülkemizde yasaklanmış olması, Payzee’nin ise çok yüksek komisyonlar almasıdır. Ödeme ve anket başı ücret konusunu netleştirdikten sonra günlük düzenli olarak anket doldurarak gelirinizi artırabilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir: Anket Doldurarak Para Kazanma

7. Makale Yazmak

Düşüncelerinizi yazıya dökmekte iyiyseniz bu iş tam size göre olabilir. Okuyarak, araştırarak ve yazarak düzenli gelir elde edebilirsiniz. Kaliteli yazabilmek için dile hakim olmak ve farklı düşünebilmek gereklidir. Özgün ve iyi yazılmış içeriklere ihtiyacı olan kişilerle iletişime geçerek yazılarınızı satabilirsiniz. Freelance yazarlık yapabileceğiniz siteler arasında R10, Bionluk, Sadeceon ve Wmaracı gibi çok sayıda seçenek vardır.

8. Blog Yazarı Olmak (Editörlük)

Başkalarına yazarak kazanabileceğiniz kendi blog sitenizi açarak bloğunuza yazarak da kazanç sağlayabilirsiniz. Kendi sitenizi açtıktan sonra özgün içerikler yazabilir, Google Adsense reklamlarıyla gelirinizi artırabilirsiniz.

Blog açmak oldukça kolaydır. Bunun için internette pek çok kaynak vardır. Blog açtıktan sonra düzenli olarak içerik girebilir, siteye gelen ziyaretçi sayısı arttıktan sonra reklamlar yoluyla gelir elde edebilirsiniz. İsteyenler bedava websitesi kurma yazımızdan ücretsiz domain ve hosting ile beraber daha detaylı bilgilere ulaşabilir.

9. Grafik Tasarım Yapmak

Grafik Tasarım bölümünde okuyorsanız, bu alana ilgi duyuyorsanız veya tasarım konusunda bilgi ve yetenekliyseniz, becerilerinizi paraya dönüştürebilirsiniz. Logo tasarımı, afiş tasarımı ya da konu tasarımı gibi pek çok alanda tasarım yaparak satabilirsiniz. Bir portfolyo oluşturup yeteneklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilir, online platformlara üye olabilir ve müşteri bulabilirsiniz.

10. Youtube Kanalı Açmak

Son dönemlerde oldukça popüler olan Youtube kanalları ile siz de kazancınızı artırabilirsiniz. Yapmanız gereken özgün bir kanal açmak ve içerisine ilginç videolar koymaktır. Yaratıcılığınızı ve boş vaktinizi kullanarak harika videolar hazırlayabilirsiniz. Kanalınıza abone olan kişiler arttıkça kazancınız da artacaktır. Eğlenceli, eğitici ya da ilgi çekici içeriklerle abone sayınızı kolayca artırabilirsiniz.

11. Twitch Kullanmak

Twitch canlı yayın uygulaması daha çok oyuncuların kullandığı bir platformdur. Twitch’te oynadığınız oyunları yayınlayabilir ve bağış ya da ortaklık yoluyla para kazanabilirsiniz. Reklam odaklı yaptığınız canlı yayınlardan takipçi sayınızı ve buna bağlı olarak gelirinizi çoğaltırsınız. Takipçi sayınız yükseldikçe ortaklık yapmak isteyenler de artacaktır.

12. Oyun Oynamak

Oyun oynayarak para kazanmak için yüksek seviyeli hesaplara sahip olmanız gerekmektedir. Pek çok oyun bağımlısı, popüler oyunlardaki ileri seviyeli hesapları ya da bu hesapların sahip olduğu silah gibi ekipmanları satın almak için para vermeye hazırdır.

Severek oynadığınız bir oyunda seviyeler atlayabilir, seyrek verilen kıymetli ödülleri biriktirebilir ve tüm bunları paraya çevirebilirsiniz. Oyun oynayarak para kazananların en çok kullandığı uygulamalar Second Life, Entropia Universe, Exodus 860 ve Team Fortress olarak bilinmektedir.

13. Web Sitesi Tasarımı Yapmak

Öğrencilerin online olarak para kazanabileceği bir diğer işte web sitesi tasarımı yapmaktır. Yazılıma ilgi duyuyorsanız ve bu konuda kendinizi geliştirmek istiyorsanız siteler tasarlayarak ya da kodlayarak iyi bir gelir elde edebilirsiniz. 

14. Mobil Uygulamalar Kullanmak

Para kazandıran mobil uygulamalar ile kazancınızı artırabilirsiniz. Cep telefonunuza yükleyeceğiniz; Money App, iPoll, Foap, Fluid Market, Swagbucks, Slidejoy, Bookscouter, Userfee, Musely, Mercari, Sweatcoin, Shopkick, Swouğ, DV Closet, Kango, App Trailers ve Field Agent gibi uygulamaları kullanarak ek kazanç elde edebilirsiniz.

15. Müzik Dinlemek

Müzik dinleyerek para kazanmak özellikle “13 yaşında nasıl para kazanılır?” diye soran öğrenciler için oldukça ilginç bir yöntemdir. Kulağa saçma gelse de bu sayede para kazanmak mümkündür. Bu işte izlediğiniz müzik videoları sayesinde hesabınıza hediye çeki ya da para yatar. Videolar genellikle henüz ismi duyulmamış amatör şarkıcıların söylediği şarkılardan oluşuyor.

Sizin gibi bu yolla kazanç elde etmek isteyenler sayesinde amatör şarkıcılar da izlenme sayılarını artırıyor ve daha çok kişiye ulaşabiliyorlar. Müzik dinleyerek para kazanabileceğiniz siteler arasında Radio Loyalty, Music Xray ve Hit Predictor bulunmaktadır.

16. Sosyal Medya Kullanmak

Sosyal medya platformlarını bir kazanç amacı olarak kullanan kişi sayısı hayli fazladır. Instagram, Facebook, Twitter ya da diğer sosyal medya araçlarının yoğun ilgi görmesi, bu alandan iyi bir gelir elde edilmesini sağlayabilir. Siz de gerekli bilgileri edindikten sonra sosyal medya danışmanı olabilir, satış ortaklığı yapabilir, reklam alıp yayınlayabilir ya da diğer yöntemleri deneyebilirsiniz. Özellikle popüler bir hesabınız varsa ve takipçi sayınız yüksekse danışmanlık yerine sadece reklam alarak ve satış danışmanlığı yaparak bile yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

17. Satış Ortaklığı Yapmak

“Reşit olmadan nasıl para kazanılır?” sorusunu soranlara önerebileceğimiz bir diğer yöntem de satış ortaklığıdır. Bunu yüksek takipçili ve etkileşimli sosyal medya hesaplarınızı kullanarak ya da çok fazla kişinin ziyaret ettiği blog sitenizi kullanarak yapabilirsiniz.

Satışına katkıda bulunduğunuz her ürün için belli bir komisyon alırsınız. Ne kadar çok ürün satışı olursa kazancınız da o kadar artar. Bunu yapabilmek için geniş bir çevreye ve müşterilerinizin sattıklarını alabilecek takipçilere ihtiyacınız vardır. 

18. Facebook Sayfası Açmak

Öğrenciler için para kazanma tekniklerinden biri de Facebook sayfalarıdır. Çok beğeni alan sayfalarınızı satış ortaklığı ve reklam için kullanabilirsiniz. Tek bir konuya odaklı sayfalara çok sayıda ziyaretçi çekebilir, insanların sayfanızda etkileşim kurmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayfaları satarak da para kazanmanız mümkündür.

19. Instagram Hesabı Kullanmak

Daha çok fotoğraf paylaşım platformu olarak kullanılan Instagram hesapları, satış ortaklığı yapmak için çok uygundurlar. Binlerce insanın gelir sağladığı Instagram’dan siz de kazanç elde etmek için ürünlerini satmak isteyen firmalarla iletişime geçmeniz gerekir.

20. Twitter’dan Para Kazanmak

Twitter platformundan para kazanabilmek için diğer sosyal medya hesaplarında olduğu gibi popüler bir hesabınızın olması şarttır. Takipçi sayınız yüksekse ve paylaşımlarınıza yüksek etkileşimler geliyorsa burayı bir kazanç kapısı haline getirebilirsiniz. Bunun için satış otaklığı yapabilir ya da reklam alabilirsiniz.

21. Adsense Kullanmak

Google Adsense kullanarak blog ya da sosyal medya hesaplarınızdan gelir elde edebilirsiniz. Tıklanan reklamlar başına ya da gösterim başına ödeme yapan Adsense ile kazanabilmek için sosyal medya hesaplarınızın çok büyük olması ya da bloğunuzun çok popüler olması gereklidir. Sitenize gelen ziyaretçi sayısı arttıkça ya da videolarınız izlendikçe kazancınız da artacaktır.

22. E-Kitap Yazmak

Kaleminize güveniyorsanız ve kelimelerle aranız çok iyiyse eğitim, kariyer, spor ya da başka bir konuda bilgi içerikli bir e-kitap yazabilirsiniz. Gereksiz laf kalabalıklarından uzak, bilgi vermeye ve öğretmeye dayalı bir kitap yazdığınızda bu kitabın satışından para kazanabilirsiniz. Yazdığınız kitabı sosyal medya hesaplarınızda tanıtabilir ve daha çok kişinin satın almasını sağlayabilirsiniz.

23. Udemy Kursları Satmak

Hazırlamış olduğunuz eğitim videolarını Udemy üzerinden satabilirsiniz. Amacı eğitim vermeye dayalı bir platform olan Udemy’de çok sayıda ücretli eğitim videosu bulunur. Sizler de bu tür videolar hazırlayabilir ve bunları Udemy’den satışa çıkarabilirsiniz. Eğitim vereceğiniz konuda yeterli bilgiye sahipseniz ve bilginizi düzgün bir şekilde aktarabileceğinize inanıyorsanız Udemy iyi bir kazanç fırsatı olabilir.

24. Köpek Gezdirmek & Evcil Hayvan Bakıcılığı

Çalışan ve evcil hayvanı olan pek çok kişi böyle bir hizmete ihtiyaç duymaktadır. Önemli olan bu kişileri bulmak ve onlarla iletişime geçmektir. Köpek korkunuz yoksa ve evcil hayvanlarla ilgilenmeyi seviyorsanız bu işten güzel paralar kazanabilirsiniz. Müşteri bulmak için Sahibinden ve Armut gibi online platformları kullanabilirsiniz.

25. Seslendirme Yapmak

Diksiyonunuz kuvvetliyse, ses tonunuz etkileyiciyse ve sesinize güveniyorsanız seslendirmenlik yapabilirsiniz. Pek çok oyun geliştiricisi, animasyon film çekenler ya da eğitim videosu hazırlayanlar seslendirmenlere ihtiyaç duyar. Bionluk, Freelancer, Upwork ya da Fiverr gibi sitelere girerek siz de seslendirme yapabilir ve kazancınızı artırabilirsiniz.

26. Drop Shipping Yapmak

Drop shipping, elinizde olmayan bir malı stoklamadan başka birine satmaya verilen isimdir. Siz burada aracı olursunuz. Ürünü alırsınız ama adres olarak kendi adresinizi değil satacağınız kişinin adresini verirsiniz. Biraz tecrübe isteyen bir iştir ama kısa sürede öğrenilebilir. Ürünü fiziksel olarak hiç görmediğiniz için depolama ya da eleman maliyeti gibi pek çok giderden de muaf olursunuz.

27. Pinterest Kullanmak

Sabırlı olup bu platform üzerine odaklandığınızda Pinterest yoluyla para kazanabilirsiniz. Instagram gibi fotoğraf paylaşmaya dayalı bir site olan Pinterest’e Facebook ya da Gmail hesabınızla kolayca üye olabilir ve bir hesap açabilirsiniz. Hesabınızı büyüttükten sonra satış ortaklığı ya da reklamlar yoluyla para kazanmanız mümkündür.

Burada önemli olan özgün ve etkileyici görseller hazırlayarak büyük bir takipçi kitlesine ulaşmaktır. Takipçi sayınız arttıkça reklam ya da satış ortaklığı yoluyla kazanacağınız para da aynı oranda artacaktır.

28. Yap Sat Yoluyla Kazanın

El işlerinize yatkınsanız yaratıcılığınızı kullanarak çeşitli ürünler yapabilir ve bunları paraya dönüştürebilirsiniz. Orijinal şeyler yaparak bunları Instagram, Etsy ya da GittiGidiyor gibi sitelerde satışa çıkararak satmanız mümkündür. Özellikle Etsy bu konuda biçilmiş kaftandır, çünkü tamamen el işi ürünlere yönelik bir sitedir.

Bileklikler, telefon kapları, yüzükler, ev eşyaları ya da oyuncaklar gibi çok sayıda el yapımı ürünü bu sitede kolayca satabilirsiniz. Ayrıca el işleri yatkın olan İŞKUR evde iş ilanları yazımızda göz atabilir.

29. Arama Motoru Uzmanı (SEO Uzmanı)

İnternet sitesi sahibi pek çok kişi sitelerinin Google’da nasıl üst sıralara çıkacağını araştırır. Ancak yeterli zamanları ve sabırları olmadığı için bunu öğrenecek kadar zaman harcamazlar. Bunun yerine bu işi bilen kişilere ödeme karşılığında sitelerini emanet ederler.

Siz de internet dünyasıyla ilgiliyseniz ve Google algoritmalarının çalışma mantığını incelemeyi seviyorsanız SEO uzmanı olabilir ve müşterilerinizin web sitelerini geliştirerek onların tanınırlığını artırabilirsiniz. Siteleri Google’da üst sıralara taşıdıkça sizi öneren kişi sayısı artacak ve geliriniz katlanacaktır.

30. Metin Düzenleme ve Redaksiyon

Okumak hayatınızın bir parçasıysa metin düzenleme ve redaksiyon hizmeti verebilirsiniz. Eğer yabancı diliniz de varsa kazanacağınız para daha da artacaktır. Çok sayıda kişi yazdıkları akademik makalenin ya da başka yazıların düzenlenmesine ihtiyaç duyar.

Bu konuda yetkin olan kişilerin metinlerini düzenlemesi karşılığında sayfa başı ya da kelime başı ödeme yapar. Liseliler için para kazanma yollarından biri olan metin düzenleme ve redaksiyon işini siz de yapabilir ve iyi bir gelir elde edebilirsiniz.

Sonuç olarak bu yazımızda öğrencilere ve gençlere online para kazanma yollarının yanı sıra 18 yaşından küçükler için para kazanma yollarını, lisede para kazanma yollarını ve evde para kazanmanın yollarını listeledik. Listedeki kazanç yöntemlerinden size uygun olanı seçerken sosyal medyanın gücünden faydalanmayı unutmayın. Güçlü bir hesap ile reklamınızı yapabilir ve iş alma şansınızı artırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu