Instagram Üzgünüz İsteğinizle İlgili Bir Sorun Oluştu Çözümü

Oldukça fazla kullanıcı kitlesi bulunan Instagram’da karşılaşılan hataların başında; Üzgünüz, isteğinizle ilgili bir sorun oluştu uyarısı karşınıza çıktığında çaresiz gözlerle bakmamak için içeriğimizi püf dikkat son adıma kadar inceleyin. Aktaracağımız yöntemler sonrasında bu hatayı ortadan kolay bir şekilde kaldırmak sandığınız kadar da güç değil. Öncelikle bu hata karşımıza neden çıkabilir, bu konuya değinelim.

Üzgünüz İsteğinizle İlgili Bir Sorun/Hata Oluştu Sebebi

Instagram üzerinde kuracağınız bağlantıda, bağlantı hızınız çok önemlidir. Uygulamaya sorunsuz bir şekilde erişim sağlayabilmek adına bağlantı kalitesi ve gücünün yüksek olduğu noktalar üzerinden erişim sağlayın. Bunu dışında bir de olayın karşı tarafı ilgilendiren bir durumu var ki bağlantı hızınız oldukça yüksek olsa bile Instagram sunucu yoğunluğundan dolayı bu uyarı karşınıza çıkmış olabilir.

Eğer internet hızınız, gerektiğinden yavaşsa bu uyarıyla karşılaşmanız ihtimal dâhilinde Hem internetinizin yavaş olması hem de uygulamanın geç yanıt vermesi üzerine, birçok işlemde bu sorunla karşılaşmanız olasıdır. Instagram’a giriş yaparken, hikâye paylaşırken, fotoğrafları yayınlarken ya da birini takip edecekken hata oluştu uyarısı ile karşılaşma durumunuz var.

Android için Instagram Üzgünüz İsteğinizle İlgili Soruna Çözüm

Android Cihazlarda Üzgünüz İsteğinizle İlgili Bir Sorun Oluştu Hatasını çözümleyebilmek için öncelikle hiçbir şey yapmadan önce Google hesabınızdan yedek alın. Daha sonra telefonunuzu fabrika ayalarına döndürerek cihazınızdaki her şeyi resetleyin.

Kurulumunuzu yaptıktan sonra Google hesabınızda yüklediğiniz yedekler tekrar yüklenecektir. Bu işlemi yaptıktan sonra Instagrama giriş yapıp kontrol edebilirsiniz. Eğer “Ben cihazımdakileri silmek istemiyorum” diyorsanız uygulayabileceğiniz farklı bir yöntemden daha söz edebiliriz. O da uygulama yardımı;

Android akıllı cihazlarda “Parallel Space” uygulaması da Instagram üzgünüz isteğinizle ilgili sorun oluştu hatanın giderilmesine yönelik eylemde bulunabiliyor. Bunun için yapmanız gereken ilk hareket Google play store’a giriş yapıp uygulamayı indirerek kurmanız. Kurulum tamamlandıktan sonra yazılımın istemiş olduğu bütün yetkilere izin vermeniz gerekiyor. Daha sonra Instagramı açın ve giriş yapabildiğinizi göreceksiniz. 

Android tabanlı cihazlarda işlemi bu kadar kolay bir şekilde yapabilirken iOs cihazlarda durum biraz karışık bir hal alıyor.

iOS için Instagram Üzgünüz İsteğinizle İlgili Soruna Çözüm

IOS yazılımında uygulamamız gereken yöntem Android cihazlarla paralel bir yapıda. İşin özünde komple cihazı resetleyeceğiz fakat bu işlem android cihazlar kadar pratik bir şekilde yapılamıyor.

Resetleme işlemine başlamadan önce telefonunuzdaki dataları ICLOUD veya Google drive ve Turkcell bulut gibi harici sistemler üzerinden telefonunuzu mutlaka yedekleyin. iTunes yazlımı üzerinden yedek alıp tekrar yüklerseniz işlem başarısız olacaktır. Bunu nedeni iTunes yedek alırken cihazı A’dan Z’ye toparladığı gibi, hatanın neden olacağı olumsuz unsurları da yedekleyip tekrar geri yüklemesine, dolayısıyla da sizin Instagrama girememe durumunuzun devam etmesine neden olacaktır.

Bizim tavsiye edebileceğimiz Instagram üzgünüz isteğinizle ilgili bir sorun oluştu çözümü için en etkili yöntem tek kullanım için olan iCloud alanından satın almanız. Fotoğraflar, rehber ve notlar gibi kişisel bilgilerinizi iCloud üzerinden yedekleyin. Satın alıp bütün yedeklerinizi bu alana yükledikten sonra artık telefonumuzu sıfırlayabiliriz. Bu işlem için izlemeniz gereken yol Ayarlar ➔ Genel ➔ Sıfırla bölümüne giderek tüm içeriği olduğu gibi silmek.

Sıfırladıktan sonra telefonunuz ilk açılımında mutlak süratle kurulum ekranıyla başlayacaktır. Kurulum esnasında size “Almış olduğunuz yedeği geri yükleyecek misiniz” sorusu gelecektir, bu soruya evet deyip yedeklerinizi yükleyerek kurulumu tamamlayınız. Bu aşamadan sonra iCloud hesabınıza gidin ve Instagramı indirip kullanıcı adı ve şifrenizi girerek onu kullanmanın keyfini yaşayın.

Android ve iPhone özelinde yukarıdaki işlemleri yapmanıza rağmen sorun halen devam ediyorsa o zaman 2 aşamalı bir durumla karşı karşıyasınız. Yukarıdaki işlemlerin tamamı cihaz çerezleriyle ilişkili ve bunu ortadan kaldırmaya yönelik atılmış adımlar. Fakat tüm bunları yapmanıza rağmen sorununuz devam ediyorsa o zaman hesapla bağlantılı ya da aklınıza gelemeyecek farklı nedenlerden dolayı karşınıza çıkan can sıkıcı bir konu olabilir. Ama dert etmeyin bizler diğer tüm ihtimalleri de değerlendirdik.

Instagram Üzgünüz İsteğinizle İlgili Bir Sorun Oluştu 2023

Instagram üzerinde birden daha fazla Instagram hesabı yöneten veya takip edemediği birini farklı bir hesap açara stalk yapan fake hesaplardan dolayı Instagram üzgünüz isteğinizle ilgili bir sorun oluştu hatası dönem dönem karşımıza çıkabiliyor. Instagram yoğun fake hesaplarında etkisiyle girilmeye çalışılan hesapları değil, girmek için çabalanan cihazı engelleyerek bir nevi güvenlik tedbiri almaktadır.

Hesaba erişim sağlamak ancak farklı bir cihaz üzerinden erişim sağladıktan sonra mümkün olabiliyor. Peki, engellenen cihazı çöpe mi atacağız tekrar Instagrama giremeyecek mi? Tabi ki atmayacağız ama telefonu sıfırlama gibi yapmamız gereken bazı ek işlemler var. Bu işlem nasıl yapılıyor? Hem android hem de IOS yazılımlarının özelinde size bilgi aktaracağız;

İnternet Bağlantısı

En bilinir çözüm yollarından birisi VPN bağlantısıdır. Bağlantınızı ev/ofis ortamından değil de VPN üzerinden gerçekleştirin. Bağlantı kurup kuramadığınızı kontrol edin. VPN aktifken herhangi bir Instagram hata mesajı almadan sorunsuz bir şekilde bağlanabiliyorsanız bu durumda bağlantı kaynaklı bir sorun yaşıyorsunuz demektir.

En sık rastlanan arıza bağlantı hızınızdaki düşüklük olabilir. Bunun için birçok test sitesi mevcut. Herhangi birisine başvurup bağlantı hızınızı manuel bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Çıkan sonuca göre eğer hızınız çok düşükse en kısa sürede sağlayıcınızdan teknik destek istemelisiniz. Fakat VPN’e rağmen Instagram bağlantı sorunu yaşıyorsanız çözüm aşamalarına devam edelim.

Instagram Hesabı Geçici Olarak Kapatma

Hesabı geçici olarak kapatma Türk mantalitesiyle en bağdaşan durum. “Bir şey olmaz, geçici sorundur. Kapat, aç düzelir” Evet aslında yanlış bir düşüncede değil. Bu yüzden bizde Instagram hesabımızı geçici olarak kapatıp açarak düzelme olup olmadığını kontrol edebiliriz. Bu aşama için yapmanız gereken işlemler şu şekildedir,

 • Instagram profilinize giriş yapın. Fakat burada hatırlatmamız gereken önemli bir nokta var. Hesap dondurma işlemleri yalnızca Instagram web sitesi üzerinden yapılmaktadır. Mobil sürümde henüz bu aşama aktif edilmemiş. Dolayısıyla sizin de giriş yaptığınız profiliniz internet sitesi üzerinden herhangi bir tarayıcı yardımıyla olmalı.
 • Daha sonra Hesaplar bölümüne girerek Profili Düzenle seçeneğine ulaşacağız.
 • Hemen alt kısımda Hesabı geçici olarak kapat seçeneğini göreceksiniz. Burada bir seçim yapmamız gerekli.
 • Şifrenizi girdikten sonra hesabınızı geçici bir şekilde dondurmuş oluyorsunuz.

Hesabınızı dondurduktan sonra hemen aktif edemiyorsunuz. Ortalama 5 saat içinde Instagram hesabınıza erişmeniz hiçbir şekilde mümkün olmayacaktır. Ortalama zaman dilimini geçirdikten sonra bu sefer dilerseniz mobil, dilerseniz de internet sitesi üzerinden hesabınıza tekrar giriş yaparak aktif edebilirsiniz. İlk girişinizde bazı resimlerde kaybolma, yorumlarda azalma gibi sorunlar karşınıza çıkabilir. Fakat panik yapmayın, zamanla düzelecektir. Geçmiş datalarının oturması belirli bir süre alıyor.

Instagram Güncelleyin/Kaldırıp Tekrar Yükleyin

Uygulamayı Güncelleyin/Kaldırıp Tekrar Yükleyin bu da etkili bir çözüm olabilir. Bazen yazlım kaynaklı bir sorun olabiliyor. Instagram her ne kadar kusursuz kodlansa da indirdiğimiz harici bir yazılım onun işlevine zarar verebilir. Bu nedenle de işletim sisteminize göre IOS ya da Android markete giderek Instagram uygulamasını kaldırıp, tekrar yükleyin.

Ön Bellek Verilerini Temizleyin

Instagram cihaz üzerinde çok fazla ön bellek kaplamaktadır. Bu işlemin ana hedefi sizin uygulamaya girdiğinizde daha hızlı hareket alanınızın oluşmasına yönelik geçmiş bilgileri arşivleme maksadı gütmesidir. Instagram aşağıdaki bilgileri ön belleğe kaydederek bu işlemi yapıyor.

 1. Yaptığınız aramalar
 2. Yüklemiş olduğunu fotoğraf ve videolar
 3. Paylaştığınız mesalar
 4. Çerezler
 5. Kaydetmiş olduğunuz kullanıcı isimleri
 6. Kaydetmiş olduğunuz şifreler

Her ne kadar bu işlem hızımızı arttırsa da zaman zaman Instagram üzgünüz isteğinizle ilgili bir sorun oluştu benzeeri hataların ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Önbelleği temizle işleminiz sonucunda geçmiş tüm veriler temizlenecektir. Bu durumun yazılım üzerinde olumsuz bir etki bırakmayacağınız da özellikle vurgulamamız gerekli. 2 ayrı cihazda da Instagram ön belleği nasıl temizleyeceğinizi aktaralım;

Android Cihazlarda Instagram Önbellek Temizleme

 • Telefonuzdan ayarlar bölümüne girin.
 • Daha sonra “Uygulamalar” seçeneğine geçin
 • Burada “Yüklü Uygulamalar” yazısını arayacaksınız. Bazen karşımıza “Uygulamaları yönet” olarak da çıkabilmektedir.
 • Instagram uygulamasını burada bulun ve seçin
 • Yeni bir sayfa açılacak ve “Ön belleği temizle” yazısı aktif olacak
 • Buraya tıklıyoruz ve ön belleği temizleme işlemini tamamlıyoruz.

iPhone Cihazlarda Instagram Önbellek Temizleme

Instagram ön belleği temizleme işlemi ne yazık ki iPhone cihazlarda android kadar kolay olmuyor. Çünkü ayarlar bölümünde uygulama ön belleği temizleme aktif edilmemiş. iPhone’da bunu yapabilmenin tek yolu cep telefonunuzu bilgisayara bağlamak. Bağlantıyı kurduktan sonra iTunes programına giriş yapıyoruz. Daha sonra uygulamalardan Instagramı bulup, ön belleğini temizliyoruz.

Eğer çok zahmetli yöntem diye düşünüyorsanız size alternatif bir yoldan da bahsedebiliriz. Bu yöntem de yardımcı uygulamalardan faydalanıyoruz. App Store’a girerek cache cleaner aramasını yapıp programı cihazınıza indirin. Karşınıza çıkan adımları izleyerek kolay bir şekilde ön belleğinizi temizleyebilirsiniz. 

Hem android hem de iOS cihazlarda ön belleği temizlemeyi aktardık. Fakat tavsiyemiz bu işlemi yalnızca Instagram uygulaması özelinde yapmayın. Diğer uygulamalarda da ara ara ön belleği temizleyerek gereksiz bilgileri cihazınızdan silip hem hızını arttırıp hem de telefonunuzda daha fazla hafıza açabilirsiniz.

Spam Sebepler

Spam sebepleri ne yazık ki en can sıkıcı durumların başında geliyor. Instagram popüleritesini korumasının etkisini biraz da almış olduğu sert güvenlik tedbirlerine borçlu. Yani, kullanıcılarına rahat ve sorunsuz bir ortam sağlamayı ilke edinmiş. Bu kapsamda bazı sert kurallar çerçevesinde yönetilmektedir.

Mesela biz her ne kadar uygulamayı normal bir şekilde kullansak da arka planda belirli bir beğeni, takip, video izleme sınırlamaları bulunuyor. Eğer bu kurallardan herhangi birisini ihlal etmişseniz üzgünüz isteğinizle ilgili bir sorun oluştu benzeri hata mesajını alıyor olabilirsiniz. Endişe etmeyin, bu geçici bir durumdur. Sizlere bir uyarıda bulunuyor. Peki, Spam cezasından kurtulmak için için nelere dikkat etmelisiniz?

 • Cinsellik içeren iletilerden mutlak suretle uzak durun.
 • Ceza aldığınız gün etkileşimden mümkün olduğunca kaçının.
 • Gün içinde bir resim paylaşımı ya da başka fotoğraflara yorumda bulunmamaya özen gösterin. Biraz sakin durun…
 • Ceza süresince de aşırı beğeni, takip durumlarından kaçının.

Giriş Yollarını Değiştirin

Giriş Yollarını Değiştirmek de hatanın ortadan kalkması için etkili bir çözüm olabilir. Her zaman yaptığınız giriş yöntemlerinden farklı bir yol deneyin. Dilerseniz giriş kontrollerini yaparak sizlere daha net bilgiler aktaralım.

Instagram giriş kontrolleri: Üzgünüz isteğinizle ilgili bir sorun/hata oluştu uyarısı için şifre hatası da bilindik bir sorundur. Otomatik kaydedilen şifrelerde bazen senkronize bozukluğu bu hatayı karşımıza çıkarabiliyor. Bu yüzden giriş aşamasında otomatik kayıttan ziyade manuel bir şekilde kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapmayı deneyin.

Eğer Facebook hesabı Instagramla senkronize etmişseniz Facebook üzerinden giriş yapmayı da deneyebilirsiniz. Bu sayede dönem dönem karşımıza çıkan giriş bağlantılı sorunları ortadan kaldırıp daha sağlıklı bir giriş yapmanız mümkün. Bir hatırlatma yapalım ki her giriş denemesinin arasında belirli bir süreç olsun. Hatayı gördükten sonra ısrarla aynı yöntemi üst üste denemeyin. Belirli bir süre geçtikten sonra deneyin ki Instagram hesaba saldırı olarak adlandırmasın. 

Yukarıdaki tüm denemelerinize rağmen Üzgünüz isteğinizle ilgili bir sorun/hata oluştu uyarısı karşınıza inatla çıkmaya devam ediyorsa o zaman geriye tek bir ihtimal kalıyor.

Politika İhlali Olabilir

Diyelim ki kendi hesabınızdan bağımsız olarak farklı, fake bir hesap kullanıyorsunuz. Bu hesap üzerinden farklı ihlallerde bulunmanız, sizin ana hesabınızı da etkileyecektir. Instagram cezaları bazen hesap üzerine verebildiği gibi bazen de cihaz üzerinden verebilmektedir.

Yani, o cihaz üzerinden hangi kullanıcı adı giriş yaparsa yapsın tamamında benzer uyarılar karşısına çıkar. Ya da 2. el bir cihaz almış ve direkt ihlal le karşılaşabilirsiniz. Bu durumu ancak Instagram müşteri hizmetlerine başvuru yaparak aşabilirsiniz.

Instagram Müşteri Hizmetleri İletişimi ile Destek Alın

Instagram Müşteri Hizmetleri İletişim bilgilerini kullanarak yaşamış olduğunuz üzgünüz isteğinizle ilgili bir sorun oluştu hatasını özetleyebilirsiniz. Burada mümkün olduğunca şeffaf ve elinizdeki bütün bilgileri aktarmanız gerekir. Instagram’ın telefonla bağlantı kurabileceğiniz bir adresi bulunmadığı için bütün başvurularınızı uygulama özelinde yazışarak yapmanız gerekmektedir. Bunun için yapmanız gerekenler;

 • Öncelikle profilinize giriş yapın.
 • Sağ üst köşede bulunan 3 çizgi ikonuna tıklayın.
 • Açılan bölümde ayarlara girin
 • Açılan bölümde Yardım ekranına tıklayın
 • Karşımıza farklı opsiyonlar çıkacaktır. Buradan Sorun Bildir bölümüne giriyoruz.
 • Bu aşama da bir şey çalışmıyor ya da Spam kötüye kullanım seçeneklerinden birisini seçebilirsiniz
 • Karşınıza bir metin ekranı açılacak. Tüm bilgileri buraya açık bir şekilde yazın ve alt kısımda bulunan Gönder butonuna tıklayın.

Başvurunuz yoğunluğa bağlı olarak ortalama 7 gün içinde sizlere konu hakkında bilgilendirme yapılacaktır.

11 Kişi Katıldı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu