Instagram Akış Yenilenemedi Hata Sorunu ve Çözümü 2023

Instagram akış yenilenemedi hatası, pek çok Instagram kullanıcısının zaman zaman yaşadığı sorunlardan bir tanesidir. Bu sorunun pek çok farklı nedeni olabilir. Instagram akış yenilenmedi hatasının nelerden kaynaklanmış olabileceğini ve çözümleri;

Instagram Akış Yenilenmedi Hatası Sebepleri

Akış yenilenemedi hatasını alan Instagram kullanıcıları Instagram’da paylaşılan görselleri, videoları ya da hikayeleri göremezler ve sayfayı yenilemelerine rağmen yeni paylaşımlar sayfalarına düşmez. Bu sorunun en büyük nedenlerinden biri son yapılan hatalı güncellemeler olabilir. Genellikle Instagram ve Facebook hesapları birbirine bağlı olduğunda bu problem daha çok görülür. Instagram akış yenilenmeme hatasının başlıca sebepleri şu şekildedir;

 • İnternet bağlantısı
 • Güncellemeler
 • Instagram’dan kaynaklanan sorunlar
 • Telefonun ön belleğinin çok dolu olması
 • Instagram algoritması
 • Instagram’a yavaşlatma cezası verilmesi
 • Aşırı yoğunluk zamanları Instagram’ın çökmesi

Instagram akış yenileme sorunu yaşayanlar öncelikle gerçekten böyle bir problem olup olmadığını bulmalıdırlar. Örneğin: çok fazla takip ettiğiniz kişi vardır ve doğal olarak bazı takipçilerinizin paylaşımları sayfanıza düşmeyebilir. Ya da bazı takipçileriniz çok az paylaşım yaptığı için onlarınkini görüntüleme olasılığınız çok düşük olabilir. Başka bir durum da takipçilerinizin çok az ya da hiç fotoğraf paylaşmamış olma ihtimalidir. 

Bazı Zamanlar Instagram Çöküyor

Instagram algoritması bazen çökebilir. Bu durumu düzeltmek için Instagram’ı kapatıp yeniden başlatabilir, uygulamanın ön belleğini temizleyebilir, telefonu kapatıp açabilir, programı güncelleyebilir, çakışan programları kontrol edebilir ve Instagram’ı kaldırabilir tekrar yükleyebilirsiniz.

İnternet Bağlantısı

İnternet bağlantınızın olmaması veya düşük seviyede olması Instagram akışın yenilenmesine engel olabilir. İnternet bağlantınızda problem olduğu zaman gerekli verileri alamazsınız ve en güncel paylaşımları göremezsiniz. Mobil veriniz açık olmayabilir ya da bulunduğunuz ortamın Wifisi çekmiyor olabilir. Mobil veri kullananlar zaman aşımı nedeniyle internette yavaşlama sorunları yaşayabilirler. 

Instagram Kaynaklı Sorunlar

İnternetinizde bir problem yoksa sorun büyük olasılıkla Instagram’daki teknik bir arızadan dolayı meydana geliyordur. Bu sorun genellikle tüm kullanıcıları etkiler ve sadece sizin hesabınızda görülmez. Eğer çevrenizdeki kişiler de aynı sorunu yaşıyorsa muhtemelen Instagram’ın teknik yapısında bir arıza meydana gelmiştir.

Bu durumda yapabileceğiniz çok bir şey olmaz. En fazla Instagram’ın destek bölümü ile iletişime geçersiniz ve durumu onlara bildirerek yardım istersiniz. Destek talebinden sonra bekleyip sonucu görürsünüz.

Arama Motoru Tarama Verileri

Akış sorunu daha çok internet bağlantısından veya Instagram arızalarından kaynaklanır. Bunların dışında tarama verileri de benzer sorunlara neden olabilir. Sorunun arama tarama motoru verilerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını tespit etmek için tarama verilerini temizleyin. Ön belleği temizlemek için telefonunuzun “Ayarlar” sekmesine tıklayın. Daha sonra uygulamalarda hangi tarayıcıyı kullanıyorsanız onu açın.

Eğer birden fazla arama motoru kullanıyorsanız hepsine tek tek gelip “Tarama verilerini temizle” ya da “Ön belleği sil” gibi seçeneklere tıklayın. Tarayıcıların hafızalarını temizleyin. Problem arama motorundaki fazla veri ile ilgiliyse Instagram’a tekrar girdiğinizde sorun çözülecektir.

Instagram Farklı Cihazlarda Akış Sorunu

Instagram platformu masaüstü bilgisayar ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılabildiği gibi mobil cihazlarda da kullanılabilmektedir. Ancak fotoğraf ya da story paylaşıma gibi özellikler yalnızca cep telefonlarından yapılabilir. Uygulamanın akıllı telefonlarda kullanılması, Instagram sürümü veya internet bağlantısı gibi sorunlar nedeniyle akışta problemler yaşanmasına neden olabilir. Akış yenilenmediğinde yeni paylaşımlar ekrana düşmez ve sayfa bir türlü yenilenmez. Bu sorunlar nedeniyle bazen Instagram kilitlenebilir.

Her uygulamada olduğu gibi Instagram uygulamasında da güncellemeler yapılmaktadır. Bu güncellemeler nedeniyle zaman zaman sorunlar yaşanabilmektedir. Eğer güncellemeden sonra akış yenilemedi hatası alırsanız Instagram’ı silip tekrar yükleyebilirsiniz;

 • Instagram’ı silmek için telefondan “Ayarlar” bölümüne tıklayın.
 • Daha sonra “Uygulamalar” bölümüne gelin ve listeden Instagram’ı bulun.
 • Üzerine gelip “Kaldır” tuşuna basın.
 • Kaldırma işlemi tamamlandıktan sonra uygulamayı tekrar yükleyin.
 • Instagram’ı yükledikten sonra telefonu kapatıp açmayı unutmayın.

Instagram Akış Yenilenmiyor Hatası Neden Olur?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi akış yenilenmemesinin pek çok sebebi vardır. Bu sebeplerden bir tanesi ya da birkaç tanesinin aynı anda olması telefonun da kilitlenmesine ya da yavaşlamasına yol açabilir. Telefonunuzda çok yer kaplayan bir uygulama varsa ve cihazınızda yeterli alan yoksa bu durum Instagram’da da problemlere yol açabilir.

Instagram Akış Yenilenemedi Hatasına Çözümler

Instagram akış yenilenemedi hatası sorunu internet bağlantısından kaynaklanıyorsa mobil verinizi ve Wi-Fi ayarlarınızı kontrol etmeniz gerekir. Mobil veriniz açıksa internet paketinizin aktif olup olmadığına bakın. Bazen faturasız hattan faturalı hatta geçişlerde ilk kullanımda internet bağlantısında sorun yaşanabilir.

Her operatörde değişmekle birlikte telefonun ayarlar kısmından gerekli düzenlemeler yapıldığında internet sorunu çözülmektedir. Aynı şekilde Wi-Fi aldığınız yerdeki bağlantı zayıfsa yine Instagram’da akış yenilenmesi sorunları yaşarsınız. Bağlantıları kontrol ettikten sonra tekrar deneyebilirsiniz.

Akış hatasının sebebi güncellemeler ise Instagram uygulamasını kaldırıp tekrar yüklemeniz gerekebilir. Bunun için cihazın ayarlar sekmesine gitmeli ve uygulamalar bölümünden programı kaldırmalısınız. Hesabınızdaki hiçbir şey silinmeyecektir. Uygulamayı sildikten sonra cihazınızı kapatıp açın ve Instagram’ı yeniden yükleyin.

Problemin sebebi Instagram’dan kaynaklanan bir şeyse yapabileceğiniz çok şey yoktur. Bu tip sorunlar bir kişiyi değil pek çok kullanıcıyı etkiler. Bir süre bekledikten sonra teknik ekip arızayı giderecektir.

Problemin sebebi ön belleğin çok dolması ise ya uygulamalara tek tek gibi veri temizliği yapacaksınız ya da telefonu fabrika ayarlarına döndüreceksiniz. Fabrika ayarlarına dönüş genellikle pek çok arızayı yok eder ancak pek çok verinin de kaybolmasına yol açabilir.

Bu nedenle diğer öneriler işe yaramadığında bu çözümü denemenizi tavsiye ederiz. Fabrika ayarlarına dönmeden önce verileri yedeklemelisiniz. Eğer yanlış bir ayar yaptığınız için Instagram düzgün çalışmıyorsa, telefonu sıfırladıktan sonra tüm akış normal haline dönecektir.

VPN DNS ve Proxy ile Denemeler

Instagram akış yenilenme sorununu VPN kullanarak çözebilirsiniz. Bunun için güvenilir VPN servislerine ihtiyacınız vardır. SurfShark, Nord VPN ve Express VPN gibi servisler ücretli olmakla birlikte pek çok siteye erişebilmenizi sağlarlar. Her servisin 30 günlük deneme sürümü vardır. Çoğu hem bilgisayarda hem de mobilde çalışmaktadır.

DNS ayarlarınızı değiştirmek de bir başka çözümdür. Bunun için DNS ayarlarınızı 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 olarak değiştirebilirsiniz. Bu ayarı yaptıktan sonra telefonu yeniden başlatın ve Instagram’ın düzelip düzelmediğine bakın.

Android Instagram Akış Yenilenmesi Hatasının Çözümü

Samsung ve Android telefon kullanıcıları akış yenilenmedi hatasını alırsa aşağıdakileri yapabilirler;

 • Öncelikle “Ayarlar” bölümüne gidin.
 • Daha sonra “Kablosuz” seçeneğine tıklayın.
 • Kullandığınız Wi-Fi bağlantısını seçin.
 • Pencere açılana kadar uzunca basın.
 • “Ağı Değiştir” kısmına tıklayın.
 • “Gelişmiş Seçenekleri Göster” diyin.
 • Buradaki IP ayarlarını Statik olarak değiştirin.
 • DNS 1 yazan yere 8.8.8.8, DNS 2 yazan yere ise 8.8.4.4 yazın.
 • “Kaydet” butonuna basın.

iOS Instagram Akış Yenilemesi Hatası Çözümü

iPhone telefon kullanıcıları aynı hatayı aldıklarında şunları yapabilirler;

 • Öncelikle telefonun “Ayarlar” sekmesine gelin.
 • Daha sonra “Wi-Fi” sekmesini açın.
 • Kullandığınız bağlantıyı seçin.
 • Bağlandığınız ağa girdikten sonra DNS yazan yere 8.8.8.8 yazın ve DNS ayarınızı değiştirin.

Instagram Yeni Gönderiler Görünmüyor

Instagram akış sorunu yaşadığınızda ilk yapmanız gereken şey, sorunun sadece sizde mi olduğu yoksa başka kişilerde de yaşanıp yaşanmadığını kontrol etmektir. Yeni gönderiler görünmediğinde dikkat etmeniz gerekenler şunlardır;

 • Birden fazla kullanıcının aynı sorunla karşılaşıp karşılaşmadığına bakın.
 • Cihazınızı kapatıp açmayı deneyin.
 • İnternet bağlantınızda kopma ya da kesilme gibi bir sorun olup olmadığına bakın.
 • Telefonunuzda boş alan yoksa uygulamalar işlevlerini tam olarak yerine getiremez.
 • Uygulamaların kapladıkları alanlara bakarak ön bellek temizlemesi yapabilirsiniz.

Instagram Ön Bellek Silme

Mobil cihazınızdaki arama geçmişi, fazla mesajlar, çerezler, çok yer kaplayan videolar ya da çok sayıda fotoğraf arşivi Instagram’ın düzgün çalışmasını engelleyebilir. Bu durumda gereksiz dosyaları silmek etkili bir çözüm olacaktır. Uygulamaların ön belleklerini temizleyebileceğiniz gibi telefonunuzdaki fazla dosyaları silmek de akış sorununun ortadan kalkmasını sağlayabilir.

Güncellemeler

Telefona ya da uygulamaya güncelleme geldiğinde Instagram’da problemler meydana gelebilir. Bunun için uygulamayı silip yeniden yüklemeniz yeterli olacaktır. Instagram uygulamasını silin ve tekrar yükleyin. Bu sayede güncellemelerden kaynaklanan akış sorunlarını çözebilirsiniz. Instagram’ı doğru bir şekilde silebilmek için şunları yapmanız gerekir;

 • Öncelikle telefonunun “Ayarlar” bölümüne gidin.
 • Daha sonra “Uygulama Ayarları” sekmesini açın.
 • “Uygulamaları “Yönet” kısmına gelin.
 • Listedeki programların içinden Instagram’ı bulun, üzerine gelin ve “Kaldır” butonuna basın.
 • Arta kalan uygulamaları da sildikten sonra telefonunu yeniden başlatın.
 • Son olarak Play Store ya da App Store gibi resmi bir platform üzerinden uygulamayı yeniden yükleyin.

Sonuç olarak aşırı paylaşımlar, Instagram kaynaklı arızalar, depolama alanı yetersizliği, güncellemeler ya da internet bağlantısı gibi durumlar sürekli kullandığınız Instagram’da akış yenilenme sorunlarına yol açabilir. Böyle bir durum olduğunda video ya da fotoğraf paylaşamadığınız gibi yeni paylaşılan videoları ve fotoğrafları da göremezsiniz. Başka cihazlardan, başka Wi-Fi ağlarından ya da başka tarayıcılardan uygulamaya girmeyi deneyip sorunun kaynağını bulabilir ve ona göre sunduğumuz çözüm önerilerinden birini deneyebilirsiniz.

3 Kişi Katıldı

 1. Ben askerim sinirdayim bana acil İnternet lazım sınırlı bie WiFi ağına bağlıyım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu