Bimcell Ödemeli Arama ve Beni Ara Mesajı Nasıl Yapılır?

Bimcell hattına sahip olan kullanıcıların, ödemeli arama ve beni ara mesaj servisi sayesinde diğer Bimcell kullanıcılarını ödemeli olarak arayabilmektedir. Ödemeli arama bazı durumlarda kurtarıcı olabiliyorken; Turkcell, Türk Telekom, Vodafone gibi faturalı ya da faturasız sahiplerinin bu işlemi nasıl yapabilecekleri konusunda akılların da bir çok soru işareti bulunmaktadır. 

Ödemeli konuşma ücreti, çağrıyı kabul eden tarafından ödeme işlemi yapılarak gerçekleştirilir. Acil durumlarda arama yapılması gerekiyorsa ya da bakiye bitimi söz konusu ise bu servis sayesinde ücretsiz arama ya da sms işlemleri yapılır. Ödemeli arama servisleri konusunda birçok operatör şirketleri bu servisi ücretli olarak sunmaktadır.

Ödemeli Arama Nedir

Ödemeli arama özellikle telefonun hizmet verdi yıllardan itibaren faturasız hat sahipleri için hizmet veren ve paketlerin bitiminde kullanabilecekleri; karşıdan ödemeli bir servistir faturalı hat sahipleri de çoğunlukla bazı durumlarda bu servisi kullanabilmektedir.

Faturaların iyice kabardığı dönemlerde Ya da paket aşımında çoğunlukla ödemeli servislere başvuruda bulunulmaktadır. Ödemeli aramalar her operatör şirketi için farklıdır ödemeli arama taleplerinden sonra, karşı tarafa giden istek doğrultusunda eğer karşı taraf ödemeli aramayı kabul ederse; arayan kişiye bildirim giderek görüşme sağlanır. 

Bimcell Beni Ara Mesajı Nasıl Atılır?

Bimcell gsm şirketinde istenilen kişiye ödemeli arama için beni ara mesajı gönderebilir. Bimcell ödemeli aramaların gönderilmesi için gereken adımlar ise şu şekildedir:

  • Ödemeli aramanın gerçekleşeceği telefon numarası yazılarak 9696’ya gönder SMS olarak atılmalıdır. Örnek: 5515731839
  • Aramak istenilen cep telefonu numarasının başına 9696 eklenerek arama tuşuna basılır daha sonrasında ödemeli arama sistemi aktifleşecektir. Örnek: 96965515731839

Bimcell Ödemeli Mesaj Atma

Bimcell Gsm şirketi hem mesaj hemde arama yoluyla ödemeli arama servisi hizmetini vermektedir. Bu servis sayesinde isteklere bağlı olarak mesaj ya da arama şeklinde karşı ödemeli hizmet sağlanabilir. Eğer mesaj yoluyla Bimcell mesaj yoluyla ödemeli arama yapılması isteniyorsa yapılması gereken adımlar şu şekilde olmalıdır:

  • Mobil cihazın sms kısmına giriş yapılır.
  • SMS alanına ödemeli atılmak istenen kişinin numarası yazılır.
  • Daha sonra da 9696 numaralı servise SMS atılır.

Bimcell Ödemeli Arama Kodu

Bimcell Ödemeli Arama işlemlerinin yapılmak istendiği zamanlarda; ödemeli arama kodu olan 9696’ya SMS gönderilmelidir. SMS gönderileri sonrasında talep edilen edilen kişinin numarasına bilgilendirme mesajı gidecektir. Bununla birlikte ise tüm GSM şirketlerine de aynı işlem *135# kodu kullanarak Bimcell tarafından ödemeli arama taleplerinde bulunulmaktadır. Bu arama kodu tüm operatör şirketleri için geçerlidir.

Bimcell Arama Yaparak Ödemeli Arama

Bimcell hat kullanıcılara kendi aralarında ödemeli arama işlemleri yapabilecekleri gibi diğer hat şirketleriyle de ödemeli arama işlemlerinin yapılma imkanları sunulmuştur. Bimcell şirketinin ödemeli aramalar işlemi bildirimi gönderebilecekleri gibi diğer  şirketlerde bu bildirim sistem tarafından yapılmaktadır. Yani tüm ödemeli işlemler tek bir servisle toplanarak hizmet vermektedir. Diğer operatör şirketiyle ödemeli arama işlemlerinin yapılması için izlenilmesi gereken adımlar şu şekilde olmalıdır:

  • Mobil cihazın SMS alanına giriş yapılır.
  • SMS alanına, ödemeli atılacak olan numara yazılır.
  • Numara bilgisi yazıldıktan sonra alıcı bölümüne 9696 yazılarak sms gönderimi sağlanır.

Bu işlemin ardından belirtilmiş olan hat numarasına ödemeli arama bildirimi yapılır. Karşı taraf gelen bildirime onay verdikten sonra ödemeli arama işlemi gerçekleştirilir.

Bimcell’den Turkcell’e Ödemeli Arama

Öncelikle arama ekranına *135 kodu yazılmalıdır. Aranmak istenilen numaranın yazılmasını ardından numara sonuna # işareti koyulmalıdır. En son aşamada arama butonuna basılmalıdır. Şayet arama yapılan kişi ödemeli aramayı kabul ettikten sonra sistem tarafından arama otomatikman başlayacaktır.

Turkcell gsm şirketine ait 2 farklı ödeme çağrı limiti bulunmaktadır. Arama yapılan kişi çağrıyı reddettiğinde ya da meşgul durumunun ortaya çıkması halinde sistem otomatik reddi sağlıyor. Turkcell şirketi anca günlük ödemeli arama limitini sisteminde bulundurmaktadır yani ödemeli arama sisteminin görüşme limiti 10 dakikadır Dolayısıyla süre dolduktan sonra ödemeli arama sistemi otomatik sona ermektedir.

Bimcell’den Türk Telekom Ödemeli Arama

Bimcell’den ödemeli arama yapılmak istenilen Türk Telekom numaranın baş kısmına 0 rakamı koyulmadan 9696 adresine SMS atılır. Arama ekranına *135* kodu yazıldıktan sonra ödeme isteminde bulunulacak numara girildikten sonra sonuna # işaretinin eklenmesi gerekir. Arama yapılması beklenen numaranın başına 9696 kodunda yazılarak bu işlem gerçekleştirilebilir.

Bimcell’den Vodafone Ödemeli Arama

Bimcell’den ödemeli arama işlemini Vodafone için yapılabilmesi adına öncelikle *149* kodunun ardından istenilen numara yazılır. Numara yazılımından sonra # işareti ekledikten sonra diğer işlemlerde olduğu gibi burada da arama tuşuna basılır. Ödemeli arama talebinde bulunulan kişi sistem isteğine “Evet” dedikten sonra arama işlemi yapılacaktır.

Vodafone şirketinde ödemeli arama sistemini kullanılabilmesi için 2 farklı yol vardır. Bu yöntemlerden tüm bireysel faturasız bireysel faturalı hat kullanıcıları faydalanabilmektedir. Bu servis ücretlendirilmesi ise 0.80 TL’dir bu ücretlendirme faturalı hat sahipleri faturasına yansıyorken faturasız hatlarda ise bakiyelerden düşünmektedir. Ücretlendirmenin yansımaması içinse ödemeli arama işleminin kabul edilmemesi gerekiyor.

Fakat bazı GSM şirketlerinde ise maalesef bu sistem geçerli olmuyor. Ödemeli arama taleplerin de sistem tarafından gönderilen bilgilendirme mesajı doğrultusunda hayır cevabı verilerek ücretlendirme de muaf tutulabilir. “beni ara” sistemini komple iptal ettirmek içinse yapılması gereken  “Hayır” yazıp 8090’a gönderilme işlemi yeterli olacaktır. 

Bimcell Ödemeli Atma Sınırı ve Hakkı Kaçtır?

Bimcell şirketine ait ödemeli arama hakkı limiti hakkında bir bilgi mevcut değildir. Bimcell operatör şirketi tarafından henüz böyle bir sınırlandırma koyulmamıştır. Fakat sınırsız kullanım hakkı elbette bulunmamaktadır. Bu yüzden de acil durumlarda ödemeli arama ve ödemeli sms servislerinin kullanılması faydalı olacaktır.

Bimcell Ödemeli Aramayı Kabul Edersen Ücreti Nedir?

Bimcell, Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone bireysel mobil faturalı ya da faturasız hat sahipleri ödemeli arama talebinde bulundukları zaman, bunu ücretsiz olarak yapabilmektedir. Bu aramalarda ücretlendirme yalnızca ödemeli talebinde bulunan kişi tarafından yapılmaktadır. Her GSM şirketi tarafından sunulan bu hizmet yine şirket prosedürüne göre fiyatlandırmaya tabii olmaktadır.

Konuyla ilgili detaylı bilgilendirme; operatör şirketlerinin müşteri hizmetleri temsilcilerinden alınabileceği gibi en yakın operatör şirketine ait şubelere gidilerek de bilgilendirme talebinde bulunabilir. Ayrıca mevcut olan operatör şirketine ait web sitesine giriş yapılarak da bilgilendirme sağlanabilir. Yukarıda yer alan adımlarla kolaylıkla ödemeli arama işlemlerinizi gerçekleştirebilir görüşmeleri sağlayabilirsiniz.

Bir Kişi Katıldı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu