Wifi Şifresi Değiştirme, Öğrenme: Telefondan ve Bilgisayardan

Evinize ya da işyerinize internet aldığınızda Wifi şifreniz modeminizin arkasında ya da kitapçığınızda hazır olarak gelmektedir. Fakat siz eğer isterseniz, wifi şifresi değiştirme işlemi yapabilmektesiniz. Standart gelen ve aklınızda tutamayacağınız cinsten olan bu şifreleri sizden başka kimsenin bilemeyeceği çok güçlü şifrelerle değiştirebilirsiniz.

Bu şekilde internet bağlantınızı sizden başkası kullanamayacaktır. Wifi şifreleri genel olarak routerınız tarafından kontrol edilmektedir. Bunun için şifrenizi routerınıza bağlanarak değiştirmeniz gerekmektedir. Ayrıca çoğu zaman modem şifresinin unutulmasıyla wifi şifre değiştirme işleminin herkesin kolaylıkla yapabileceği aşağıdaki işlemler sayesinde unutulan şifrelerinizi ve modem şifrenizi kolayca değiştirebileceksiniz.

Routerınızın IP adresini öğrenmek için işletim sistemi Windows 7,8,8.1 ve 10 olanlar bilgisayarları üzerinden komut startlarını (cmd) açarak buradaki ekrana “ipconfig” yazarak Enter tuşuna basmalıdırlar. Bu işlemin ardından routerınızıin IP adresi gözükecektir. Tahminen 192.168.1.1 gibi bir adres görmeniz gerekmektedir. Görmüş olduğunuz bu numarayı bir kenara yazın ya da kopyalayarak not edin.

Telefondan Wifi Şifresi Öğrenme ve Değiştirme

Telefondan wifi şifre değiştirme Türk Telekom yani ttnet, Turkcell, Superonline ve Turknet gibi birçok farklı internet sağlayıcı üzerinden yapılır. Üstelik şifre değişim amacı sadece unutma ihtimali oluşundan değil, farklı kullanıcıların internet üzerine erişimini engellemek için de gerçekleştirilir. Birkaç adımda wifi şifre öğrenme ve değiştirme (telefondan) işlemini yapma yöntemleri;

Telefondan Wifi şifre öğrenme veya değiştirme işlemini gerçekleştirmek adına öncelikle internet ara yüzüne girmek gerekmektedir. Hangi modem ya da firma ile anlaşmalı olduğunuz fark etmez. İnternet tarayıcılarından herhangi birisine gelerek arama yerine ’192.168.1.1’ rakamlarını girerek aratın. Genel olarak bu arama sonrası sizi ara yüze yönlendirecektir. Beklenen işlem gerçekleşmediyse yazılan sayının son 2 hanesini ‘2.1’ ve ‘1.2’ olarak deneyin.

Sonra kullanıcı adı: admin şifre: admin olarak giriş yapın ve modem arayüze bağlandıktan sonra kablosuz ağlar bölümünden bağlı olduğunuz wifi şifrenizi öğrenebilir veya değiştirebilirsiniz. Not: Farklı modem arayüz şifreleri modem markalarına göre değiştiği için aşağıda tablo halinde detaylandırılmıştır.

Bilgisayar ile Wifi Şifresi Öğrenme ve Değiştirme

Bilgisayardan Wifi şifresi değiştirme yaparken girdiğiniz sayfa da size ‘Kullanıcı Adı’ ve ‘Şifre’ bilgisi soracaktır. Bu konuda bilginiz yoksa öncelikle internetini kullandığınız firmayı arayarak bilgi almalısınız. Biliyorsanız bilgilerinizi tamamladıktan sonra giriş yapınız. Giriş sonrası karşınıza çıkan bölümler arasında ‘Kablosuz Ağlar’ alanına erişin.

Çıkacak alan içerisinde genel olarak wifi şifre değiştirme adına bilgiler yer almaktadır. Eğer çıkmadıysa ‘Kablosuz Ağ Şifreleme’ bölümünü bulun. Burada yer alan kutucuklarda isterseniz wifi aramalarında çıkan ismi isterseniz mevcut wifi şifrenizi öğrenebilir veya değiştirebilirsiniz.

Modem ayarlarınızı sıfırladığınızda şifrenizi hatırlamıyorsanız fabrika ayarlı wifi modem örnek şifreleri bularak giriş denemesinde bulunabilirsiniz. İnternet firmaları tarafından internet ara yüzü kısmında kullanıcı adı ve şifre kısmında genel olarak aynı kullanım söz konusudur. Modemlerin bazıları hakkında bilgi sahibi olmanız kısa sürede modem örnek şifreleri elde etmenizi sağlayacaktır.

Genellikle modemin sıfırlanması sonucu şifreler ile tekrar bağlantı sağlanmaz. Mevcut tüm özelliklerin sıfırlanması ile fabrika ayarlı wifi modem oluşacağından kişilerin wifi şifre değiştirme işlemini gerçekleştirmesi gerekir. Tüm bunlar bilgisayar ve telefon üzerinden yapılır. Aktif bir internet bağlantısının olması sizler için yeterli olacaktır.

Herhangi bir internet tarayıcısına girerek fabrika ayarlı wifi modem örnek şifreleri ara yüzlere girerek deneme yapabilirsiniz. En çok kullanılan fabrika ayarındaki modem şifreleri ile sahip olduğunuz marka/firma ürününe göre deneme yapabilir ve istediğiniz şekilde wifi şifresinizi değiştirin.

  • Huawei internet modemine sahipseniz karşınıza çıkan kullanıcı adı ve şifre için: Vodafone/Vodafone girişini yapınız. Küçük harfle oluşacağına dikkat ediniz. Vodafone için isim ‘admin’ şifre ise ‘ttnet’ olarak belirlenmiştir.
  • Ayrıca %90 oranda birçok kullanıcı adı ‘ttnet’ şifre ise ‘12345’ şeklindedir. Kullanıcı ve şifreyi denemenizde fayda var.
  • Aynı zamanda ‘admin’ kullanıcı adı ve ‘ttnet’ şifresi de sıklıkla kullanılmaktadır. Şifreleri deneyerek wifi şifre değiştirme adımını uygulayabilirsiniz.

Fabrika Ayarlı Modem Arayüz Girme İp Adresleri ve Giriş Bilgileri

İnternet ayarlarında oynama yapmak ve istenen seviyeye ulaşabilmek için fabrika ayarlı modem arayüz girme ip adresleri ve giriş bilgileri konusunda bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Çoğu kişi internet arayüz paneline erişim bile sağlayamaz. İnternet arayüz panelleri wifi ismi ve şifresinden tutun internet ile alakalı birçok ince detay işlemlerin yapıldığı alan olarak karşımıza çıkmaktadır.

Genellikle kullanıcılar isim ve wifi şifre değişimi için kullansa da teknik konularda ayar değişikliği yapmak için de kullanırlar. Ancak daha önce tecrübesi olmayan ya da ip adresleri hakkında bilgisi olmayan kişiler için bu durum normalden zor olmaktadır. Fabrika ayarlı modem arayüz girme ip adresleri ve giriş bilgileri genel olarak şöyledir;

IP AdresiKullanıcı AdıŞifreModem
192.168.1.1adminttnetHuawei model (Vodafone)
192.168.1.1adminAdminHuawei (Turkcell Superonline)
10.0.0.2adminconexantTP-Link (Türk Telekom TTNET)
192.168.1.1ZXDSLZXDSLZXDSL Modem (Türk Telekom)

IP adresi konusunda emin değilseniz telefonlarınızın ayarlar kısmından bu bilgiye ulaşabilirsiniz ya da internet tarayıcısını açarak en bilindik olan 192.168.1.1 girerek arama tuşuna tıklayın. Büyük çoğunlukla açılacaktır. Fabrika ayarlı modem arayüz girme ip adresleri ve giriş bilgileri girildikten sonra kullandığınız modem ve internet firmasına göre kullanıcı adı ve şifrenizle girebilirsiniz.

Modemlere Göre Wifi Şifre Değiştirme

Modemlere göre wifi şifre değiştirme birkaç noktada değişiklik gösterir. Temelde gerçekleştirilecek adımlar %90’ı aynı olmaktadır. Bundan dolayı kişiler hangi sebepten olduğu fark etmeksizin kısa sürede adımları izlemelidir. Wifi şifre değişimleri telefon ve bilgisayar üzerinden rahatlıkla uygulanmaktadır.

Wifi şifre değişim işlemini farklı kişilerin internetinize erişimini engellemek içinde tercih edebilirsiniz. Bu sayede belirli kişiler dışında kullanım alanı kısıtlanıp hızında da artış yaşayabilirsiniz. Wifi modem şifresi değiştirme internet firmalarına göre birkaç ufak noktada değişiklik gösterir. Türk Telekom TTNET modemlere göre wifi şifre değiştirme konusunda en çok kullanılar giriş şifresi;

  • İnternet sayfasına giriniz  ve ‘192.168.1.1’ yazınız. Arama tuşuna basıp ara yüze giriniz.
  • Çıkan kısımda ‘Kullanıcı Adı’ bölümüne ‘admin’, şifre kısmına ise ‘turktelekom’ yazarak internet ara yüzüne ulaşabilirsiniz.

TP-Link modem wifi şifre değiştirme işlemi için ilk adımı tekrar uygulayın. Yazdığınız sayı sonrası arama yapınca karşınıza çıkan kullanıcı adı ve şifre kısmına ‘admin’ olarak giriş yapın. Zyxel tarayıcısında ise arama bölümüne ‘192.168.1.1’ yazdıktan sonra çıkan bölümde kullanıcı adına ‘admin’ şifre kısmına ‘1234’ ya da ‘ttnet’ yazmalısınız.

Modemlere göre wifi değiştirme işlemleri çoğu modem için bu yöntemle ortak gerçekleştirilir. Kullanıcı adı ve şifre girişi sonrası karşınıza çıkacak olan ‘Kablosuz Ağlar Yönetimi’ ya da ‘Ayarlar’ kısmından şifre paneline giriş yaparak değiştirme işleminizi kaydedebilirsiniz.

Netmaster Modem Wifi Şifre Değiştirme

Netmaster modem wifi şifresi değiştirmek için tarayıcınızın URL ara yüzüne 192.168.1.1 kodunu yazınız. Bu işlemin ardından karşınıza gelecek olan ekrandaki kullanıcı adı ve şifre kısmının ikisine de “admin” yazın ve giriş yapın. Sayfaya giriş yaptıktan sonra buradan ağ ayarları kısmından ağ adınızı ve şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Wifi Güçlendirici Yöntemleri

İnternet gücünden daha fazla faydalanabilmek adına wifi güçlendirici yöntemleri ile tanışmak gerekir. Uygulanabilecek farklı başlıklar altındaki bu yöntemler internet seyrinizde değişiklik yaratacaktır. Bu yöntemler ile hem hızlı hem de güçlü bir internete sahip olursunuz.  

Sinyal: Wifi gücünü belirli bir sınırda tutmayarak daha iyi kullanım imkanını sağlayan terime sinyal denir. Wifi sinyal güçlendirme yöntemleri ile modemin oluşturduğu sinyal yelpazesini geniş tutarak daha üst düzeyde bir internet kullanım alanı yakalamak mümkündür. Bunun içinde ara parazitleri engellemek gereklidir ve modemi yayılım alanına engel olmayacak düzeyde yerleştirmek gerekmektedir.

Programlar: Kullanacağınız programlar yada uygulamalar ile wifi güçlendirici yöntemleri adımlarını oluşturabilirsiniz. En çok bilinen ‘Inssder Office’ programı ile modeminizin internet yayılım gücünü inceleyebilirsiniz. Bulunduğu konum, çevresindeki eşyaların yayılıma olan etkisini saptamak da mümkündür. Teknik verilere ulaştığınız bu program sayesinde iyileştirmeler yapabilirsiniz.

Adaptör: İnternet yayılım alanınızı ve kullanım kapasitesini belirleyen en temel unsurlardan biri adaptördür. Wifi güçlendirme yöntemleri arasında bütçenize uygun olarak daha iyi bir adaptör seçimi yapmalısınız. Google Wifi bu alanda en çok bilinen ve sinyal gücünü en çok arttırıcı özelliğe sahip üründür.

Dağıtıcılar: Wifi güçlendirici yöntemleri arasında sıklıkla tercih edilmektedir. Kullanılan dağıtıcı ürünler sayesinde internet yayılım alanı daha da genişlemektedir. Alanda bulunan kişilerin bu sayede mevcut internet yapısından daha kolay ve hızlı bağlantı sağlanır. Dağıtıcıların kullanım alanını genişletme noktasında oldukça büyük etkisi bulunmaktadır.

Wifi Şifre Kırma Programı Var mı?

Giriş bilgilerine sahip olmadığınız bir modeme wifi şifre kırma programı ile erişmek isteyenler çoktur. Kişiler zor durumda kaldığında ya da farklı sebepler doğrultusunda bu noktada araştırmalar yaparak wifi şifre kırma programı indir seçeneklerine bakmaktadır. Peki gerçekten böyle bir durum mümkün müdür?

Wifi şifre kırma pc ve telefon üzerinden gerçekleşmesine olanak verdiğini savunan birçok program bulunmaktadır. Çoğu ücretsiz olarak sunulan bu programların kullanım noktası bir açıdan oldukça tehlikelidir. Genelde insanların meraktan bile olsa programa yöneleceğini düşünen kişilerce kötü amaçlar hedeflenmektedir. İndireceğiniz programı iyi seçmediğiniz takdirde birçok bilginizin çalınması muhtemeldir.

Wifi şifre kırma programı Google Play ve App Store tarafından da sunulmaktadır. Wifi şifre kırma programı Android olarak en çok tercih edilenler arasında Reaver bulunmaktadır. Temelde wifi şifre kırma programı %100 kesin olarak sonuç vermez. Programlar kayıtlı bulunan listeler üzerinden tarama yaparak uygun şifreyi tahmin etmeye çalışır. Bu durumu Reaver programı ile gerçekleştirebilirsiniz.

Bir diğer uygulama mağazası olan wifi şifre kırma programı iOs üzerinden de indirebilirsiniz. Programların araştırma yapması ve sizlere seçenek sunması için ortalama olarak 2-5 saat geçmesi gerekir. Güvenlik bariyeri daha zayıf olan modem markalarında kesin sonuçlara erişebilmek mümkündür. Ancak bu durum tüm modem ve internet firmaları üzerinde olmayabilir. Şifre kırma işlemi şans bazında da ilerlemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu