Turkcell Gizli Numara Açma ve Kapama, Özel Numaraya Engelleme

Turkcell Gizli Numara Servisi, sesli görüşme yapmak isteyen ancak numarasının gözükmesini istemeyen Turkcell müşterilerinin kullanabileceği bir servistir. Turkcell Gizli Arama Servisi ile numaranızın gözükmesini istemediğiniz, numaranızı paylaşmak istemediğiniz veya numaranızın reklam amacıyla kullanılmasından şüphelendiğiniz durumların tamamında kullanabilirsiniz.

Turkcell tarafından müşterilerine ücretsiz sunulan bu servisi kullanmak ise oldukça basittir. Bu yazımızda aklınıza takılan tüm soru işaretlerini ve Turkcell Gizli Arama Servisi’nden nasıl yararlanabileceğinizi detaylıca ele aldık. Yazımızı okumaya devam ederek, Turkcell Gizli Numara Servisi hakkındaki tüm bilgileri öğrenebilirsiniz.

Turkcell Numara Neden Gizlenir?

Turkcell Faturalı ve Faturasız hat kullanıcıları, gerek gördükleri bazı olumsuz durumlardan etkilenmemek için numaralarını dış aramalara gizleyebilir. Böyle bir davranışın birden çok sebebi bulunur. Günümüzde oldukça sık karşılaşılan kısa mesaj ile atılan reklamlar, çoğu GSM kullanıcısının canını sıkmaktadır.

Eğer hattınız ile daha önce aramadığınız veya aradığınız numaranın kime ait olduğunu bilmediğiniz bir arama gerçekleştirdiyseniz, telefon numaranız reklam amaçlı kullanabilmektedir. Turkcell kullanıcılarının numaralarını gizleme nedenlerinden bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Numarasını sesli görüşme yaptığı kişinin bilmesini istememek
 • Reklam ve rahatsız edilme gibi durumların önüne geçmek istemek
 • Kendisine hiçbir şekilde ulaşılmasını istememek

Turkcell Özel Numaraya Açma Nasıl Yapılır?

Turkcell numarasını özel numaralara açmak isteyen bir Turkcell kullanıcısı, hattına gelecek gizli numara sesli görüşmelerini kabul etmiş olur. Eğer Turkcell hattınızı gizli numaralara açmak istiyorsanız, gizli numaralardan gelebilecek rahatsız edici bildirimlerle karşılaşabileceğinizi unutmayın. Turkcell hattınızı özel numaraya açmak için:

 • Turkcell Çağrı Merkezi’ni arayarak destek alabilir,
 • Cep telefonunuzun arama ekranından “*253#”’yi tuşlayabilirsiniz.

Turkcell Özel Numaraya Kapatma Nasıl Yapılır?

Turkcell hattınıza gelen gizli aramalardan sıkıldıysanız, basit birkaç adımla hattınızın gizli numaradan çağrı alımlarını kapatabilirsiniz. Turkcell hattınız için özel numaradan çağrı alımlarınızı kapattığınızda, özel numaradan çağrı alamayacağınızı unutmayın. Turkcell numaranızı özel numaralara kapatmak için:

Turkcell Özel Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

Özel numaralar, numaraları görünmediği ve dolayısıyla geri arama yapamayacağınız numaralar anlamına gelir. Sizi sık sık rahatsız eden özel numaralardan kurtulmanın tek yolu, özel numaraları engellemektir. Bu işlem için tamamlamanız gereken sadece bir adım bulunur ve cihazınızdan kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Turkcell Özel Numara Engelleme için:

 • Cep telefonunuzdan “*253#”’yi tuşlayın ve arama tuşuna basın.
 • Artık cep telefonunuz üzerinden özel numaralardan arama veya çağrı almayacaksınız.

Turkcell Özel Numara Engeli Nasıl Kaldırılır?

Sizi rahatsız eden numaralara karşı aldığınız özel numara engelleme işlemini sonlandırmak isteyebilirsiniz. Gerekçeniz her ne olursa olsun tamamen ücretsiz bir şekilde bu işleminizi gerçekleştirebilir, özel numaralardan çağrı almaya başlayabilirsiniz. Turkcell Özel Numara Engeli Kaldırmak için şu adımı izleyin:

 • Turkcell SIM kartınızın takılı olduğu cep telefonundan “*253#”’yi tuşlayarak arama tuşuna basın.
 • Özel numara engelini kaldırdığınızda, siz tekrar engel işlemi gerçekleştirince kadar özel numaralardan çağrı alacağınızı unutmayın.

Turkcell Özel Numara Arama Nasıl Yapılır?

Turkcell hattınız üzerinden farklı bir numaraya özel numara araması gerçekleştirmek istediğinizde, Turkcell Özel Numara Arama servisinden yararlanabilirsiniz. Turkcell hattınızdan yapacağınız özel numara araması ile karşınızdaki kişiye ulaşmak istediğinizde bir engelle karşılaşabilirsiniz.

Bu engel ise, karşınızdaki kişinin gizli numaradan çağrı kabul etmiyor olması olabilir. Turkcell Özel Numara Arama işlemi gerçekleştirebilmek için, arayacağınız kişinin özel numaradan çağrı kabul ediyor olduğundan emin olmalısınız. Ardından şu adımları takip ederek, numaranızı özel hale getirebilirsiniz:

 • Cep telefonunuzun “Ayarlar” bölümüne girin.
 • Ardından “Arama Ayarları” sekmesine ilerleyin.
 • Daha sonra “Arama Görünürlüğü” kısmını kapalı konuma getirin.
 • Ayalar menüsünden yapmak istemezseniz, cep telefonunuzun arama ekranına “*253#” yazarak arama tuşuna basmanız yeterlidir.

Turkcell Gizliden Arayanı Bulma Nasıl Yapılır?

Sizi gizli numaradan arayan kişinin kim olduğunu merak edip, gizli numara ile arayan kişiyi bulmak istediğinizde kullanabileceğiniz bir “Arayanı Bul” yöntemi bulunmamaktadır. Gizli numaraların oluşturulma amacı, numarayı kimsenin görememesi ve öğrenememesidir. Eğer sizi arayan gizli numaralardan rahatsız oluyorsanız, hattınızı gizli numaralardan gelen çağrılara kapatabilirsiniz. Kapatma işlemini şu adımı takip ederek uygulayın:

 • Telefonunuzun arama ekranına girin.
 • Klavye yardımıyla “*253#”’yi tuşlayın ve arama tuşuna basın.

Turkcell hattınız artık gizli numaralardan çağrı kabul etmeyecektir. Eğer gizli numara engelini kaldırmak isterseniz, aynı işlemi tekrarlamanız yeterlidir.

Turkcell Özel Numara Alma Nedir? Nasıl Alınır?

Turkcell kendisine özel numara almak isteyen müşteri için, Turkcell Özel Numara Servisi’ni kullanmakta ve bu sayede müşterilerinin taleplerine cevap vermektedir. Doğum gününüzü içerisinde barındıran veya size özel hissettiren bir tarihi cep telefonu numaranızda kullanmak isterseniz, Turkcell Özel Numara Servisi’nden tamamen ücretsiz bir şekilde yararlanabilirsiniz. Kendinize özel bir Turkcell numarası satın almak için:

 • Size en yakın Turkcell Mağazası’na uğrayarak numara sorgusu yaptırmanız ardından numaranızı satın almanız yeterlidir.

İstediğiniz numara farklı bir kişi tarafından kullanılıyor olabileceğinden dolayı numara sorgusu yapılmaktadır. Eğer talep ettiğiniz numara aktif bir numara ise o numarayı satın alamazsınız. Bu nedenden dolayı, Turkcell Mağazası’nı ziyaret etmeden önce alabileceğiniz birkaç tane numara belirlemek sizin için daha iyi olacaktır.

Turkcell Özel Numara Fiyatları Nelerdir?

Turkcell İletişim Merkezi’ni ziyaret ederek başvuru yapabileceğiniz özel numara için sizden ekstra bir ücret talep edilmemektedir. Ancak almak istediğiniz numaranın bir başkası tarafından kullanılmıyor olduğundan emin olmalısınız. Eğer almak istediğiniz numara, bir başkası tarafından kullanılmıyorsa ister Faturalı ister Faturasız hat olarak satın alabilir; iletişiminizi dilediğiniz gibi sürdürmeye devam edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu