Tekel Bayi Açma Maliyeti ve Şartları 2023

Kendi işiyle uğraşmak isteyen kişiler için farklı seçenekler bulunuyor. Türkiye’nin birçok yerinde bulunan tekel bayi işletmeleri, farklı ürünlerin satışını yapıyor. 2023 yılında tekel bayi açma maliyeti, evrakları, kazançları, çalışma saatleri ve (belediye ruhsat vb.) gibi gereken kurallar ve şartlar hakkındaki tüm detaylar.

Türkiye’deki yüksek kazançlı işlerden biri olarak öne çıkan tekel bayi işletmeciliği için önemli detaylar vardır. Belediyeden izin ve ruhsat almak için yapılması gerekenler vardır. Alkol ve sigara gibi ürünlerin satışı için işletmelerin ruhsat sahibi olması gerekmektedir.

Tekel bayi açacak olan kişilerin ilk olarak alkol satmak için belediye tarafından verilen ruhsatı alması gerekiyor. Aksi halde ruhsatsız satış yapmanın önemli miktarlarda cezası bulunuyor. Aynı zamanda alkol satışı için her gün saat 22:00’a kadar izin vardır.

Akşam saat 22:00’dan sonra alkol satışı yapan işletmelere ceza kesiliyor. Tekel bayi işletmek her ne kadar kazançlı bir iş kolu olsa da önemli riskleriyle dikkat çekiyor. Bu nedenle tekel bayi işine girmeden önce detaylı bir şekilde ayrıntılara devam ediyoruz;

Tekel Bayi Açmak Mantıklımıdır?

Zararlı alışkanlıklarla ilgili önemli uyarılar yapılsa da alkol ve sigara gibi ürünler sık sık tüketilmeye devam ediyor. Türkiye’de yüksek oranda satışı yapılan ürünler için tekel bayi işletmeleri öne çıkıyor. Kazançları oldukça yüksek olan tekel bayiliğinin bazı olumsuz yönleri de bulunuyor. Çeşitli zorl

uklarıyla dikkat çeken tekel bayi işletmeciliğini düşünen kişilerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Her türlü işletmecilikte olduğu gibi bu alanda da dükkanın açılacağı yerin işlekliği önemlidir. Buna göre Tekel Bayi açmak için mantıklı olan başlıca seçilmesi gereken bölge ve alanlar;

 • Turistiklik bölgeler
 • Rekabeti az olan (farklı tekel bayi olmayan yerler)
 • Alkol satan büyük marketlerden uzak yerler
 • Alkol tüketiminin yoğun olduğu şehirler veya semtler
 • Yerleşim yeri çok olan yerler (Rezidans ve bloklu site binaları)
 • Her saat telefon ile sipariş alma imkanı olan bölgeler

Turistik bölgelerdeki alkol tüketim oranı daha fazla olduğu için böyle bir işletmeyi bu tür alanlara açmak mantıklıdır. Aynı zamanda nüfusun fazla olduğu bölgelere açılan tekel bayiler daha yüksek kazançlar elde edebilir.

Tekel bayi işleten kişilerin gecenin ilerleyen vakitlerine kadar dükkanlarını açık tutması gerekir. Bu nedenle işe girmeden önce yardımcı olabilecek eleman veya ortak bulmak avantajlı olacaktır. Gündüz alkol ve sigara ürünlerinin yanı sıra farklı gıda ürünlerinin satışı da yapılabilir.

Tekel Bayi Açmak için Gerekli Belgeler ve Evraklar

Satışı devlet iznine bağlı olan ürünlerle ilgili yapılması gereken çeşitli işlemler vardır. Alkol çeşitlerinin yanı sıra tütün ürünlerinin satışının yapıldığı tekel bayilerinde sahip olması gereken birçok izin vardır. İlk olarak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen bazı belgelerin temin edilmesi gerekir. Gerekli olan belgeler şu şekildedir;

 • Tütün mamulü satış belgesi
 • Alkollü ürün satış belgesi
 • Belediye ruhsatı
 • Nüfus cüzdanı ve ikametgah senedi
 • 2 adet fotoğraf
 • Tapu fotokopisi
 • Çöp konteyner stopaj belgesi
 • Yapı kullanma izni kağıdı.
 • Vergi levhası
 • Sigorta veya bağ kur belgesi

Belirtilen belgeleri almak isteyen kişilerin çeşitli evraklarla birlikte başvuru yapması gerekmektedir. Kimlik belgesi, fotoğraf, dükkan tapusu, iş yeri açma ruhsatı, esnaf odasına kayıt belgesi ve vergi levhası gibi birçok evrak gerekmektedir. Gerekli olan evrakları ayrıntılı bir şekilde öğrendikten sonra ilgili kurumlara başvuru yapabilirsiniz.

Tekel Bayi Ruhsatı Nasıl Alınır? Şartları Nedir?

İş yeri açma ruhsatı her işletme için önemli olduğu gibi tekel bayiliğinde de önemlidir. Bu alanda Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığı hizmet vermektedir. Bölgenize ait belediyenin resmi sitesine giriş yaparak satış belgesi için başvuru yapmak mümkündür.

Ayrıca tekel bayi ruhsatı almak için şartlar arasında açılacak olan büfe dükkanın; okul ve cami arasındaki mesafe uzaklığına dikkat etmeniz gereklidir. Bu işlem için gerekli olan bazı evraklar şu şekildedir;

 • İş yeri açma ruhsatı
 • Çalışma ruhsatı
 • Adli sicil kaydı
 • Kimlik fotokopisi ve vergi levhası
 • Ruhsal bedeli harcı dekontu

Belirtilen evraklarla birlikte belediyenize ait websitesi üzerinden kolay bir şekilde başvuru yapabilirsiniz. Ruhsat ile ilgili ayrıntılı bilgileri öğrenmek için kurumun ALO 174 veya ALO 177 resmi iletişim numaralarını tercih edebilirsiniz.

Tekel Bayi Ruhsat Fiyatı 2023

Tekel bayi işletmek için gerekli olan ruhsat başvurusu için belirli bir miktar ödeme yapmak gerekir. Tekel bayi ruhsat ücreti her sene çeşitli etkenlere göre değişiklik gösterir. Aynı zamanda açılacak dükkanın konumu da önemlidir. İl ve belediye sınırlarında 1870 ₺ olan tekel bayi ruhsat fiyatı mahalleler için 720 ₺ şeklinde belirlenmiştir. Toptan satışlar için gerekli olan ruhsatı almak için 8700 ₺ bir ücret ödemesi yapılmalıdır. Bu ücretler her sene farklı sebeplerden dolayı değişebilir.

Tekel Bayi Açma Masraf ve Maliyeti Nedir?

Türkiye’nin farklı yerlerinde tekel bayi açma masrafları yaklaşık olarak 100.000₺ ve 200.000₺ arasında değişmektedir. Tekel bayi ve büfe işletmeciliği kazancı yüksek olsa da için yinede sermaye gerektiren işler arasındadır. Her ne kadar ilk zamanlarda çok fazla ürün depolamaya ihtiyaç olmasa da işlek bir yerden dükkan kiralamak ve dekorasyon gibi içini yaptırmak gibi işlemler çeşitli maliyetlere sebep olabilir.

Alınması gereken izinler için ödenecek harç miktarları gibi maliyetler de vardır. Ayrıca tekel bayi için alkol satış saatleri gibi bazı yasaklı kuralları ihlal ettiğiniz durumlarda ceza masraflarınıda unutmayın.

Tekel Bayii Dolap ve Raf Gibi Dekorasyon Maliyetleri

Tekel Bayi işletmelerinde bulunması gereken bazı eşyalar vardır. Dolap ve raf gibi dekorasyon yapıların yanı sıra pos makinesi de olması gerekir. Tüm bu eşya ve cihazların maliyeti için sermayeye ihtiyaç vardır. Tekel bayi işletmeciliğinde ufak ayrıntıların ihmal edilmemesi gerekir. Ürünlerden kazanılacak kar marjı düşük olduğu için doğru stratejilerle hareket edilmesi gerekir.

liquor store counter design

Dükkanın raf ve dolap işlerini halletmek için yaklaşık olarak 100 bin liralık bir sermayeye ihtiyaç duyulabilir. Ancak bazı tekel bayi ürünlerini tedarik eden Tuborg, Efes Bilsen ve Tadım gibi firmalar tarafından reklam sponsorluk ile ücretsiz avantajlarıda mevcuttur. Buna göre ücretsiz, masraf gerektirmeyen tekel bayi ve büfe için bazı masraflar ücretsiz olabilir;

 • Tabela (Tuborg veya Efes Bilsen)
 • İçecek dolapları (Coca Cola, Pepsi, Hayat Su)
 • Stok ürün çekme (Yüksek Alkollü Ürünler)
 • Cips ve kuruyemiş rafları (Tadım veya Peyman)
 • Sigara rafları

Tekel Bayi Ne Kadar Kazanıyor?

Her işletme türünde olduğu gibi tekel bayi iş fikirleri arasında olan işletmeciliğinde de kazanç miktarı çeşitli etkenlere göre farklılık gösterir. Orta derecede bir tekel bayi yaptığı cirolar ile beraber aylık ortalama 15.000₺ ve 20.000₺ arasında kazanç net kar olarak bilinmektedir. Tabi işletmenin açıldığı konumun özelliklerine bağlı olarak günlük kazanç oranı da değişebilir.

Herhangi bir şehrin işlek bir konumunda açılan tekel bayi ile nüfusun fazla olmadığı bölgelere açılan tekel bayiinin gelir miktarı farklı olacaktır. Bu tür tekel bayi, büfe işletmelerde sigara ve alkol ürünlerinden gelir elde edilir. Tekel bayi açmayı düşünen kişilerin unutmaması gereken konulardan biri de saat 22:00 sonrası satış yapma yasağıdır. Bu durum kazanç oranlarını bir miktar düşürmüştür.

Tekel Bayi Sipariş Servisi Yapılabilir mi?

Birçok iş kolunda eve ve iş yerlerine sipariş hizmeti öne çıkmaktadır. Müşterilerin isteklerinin karşılanması için önemli bir yöntem olan sipariş servisi tekel bayi işinde de yapılabilir. Tekel bayi sahiplerinin tercihlerine göre sipariş servisi yapma hakkı vardır. Ancak bu tür durumlarda 18 yaşından küçük kişilere satış yapmamaya dikkat edilmesi gerekir. Aksi halde çeşitli miktarlarda cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalınabilir. Yasalara uygun olarak Tekel bayiler telefon numaraları üzerinden sipariş alabilir ve teslim edebilir.

Tekel Bayide Yapılabilecek Yan Ek İşler

Bilindiği gibi Türkiye’de alkol ürünlerinin yanı sıra tütün mamullerinin satışının yapıldığı işletmelere tekel bayi adı verilmektedir. Tekel bayi işletmelerinde genel olarak bu tür ürünlerin satışından kar elde edilir. Her ne kadar bu ürünlerin satışı tercih edilse de farklı ürün satışlarıyla da kar elde etmek mümkündür. Devlet tarafından belirlenen saat 22:00 sonrası alkol satış yasağı bu tür işletmelerdeki kar oranını düşürmüştür. Bu nedenle tekel bayi işletmecileri için yapılabilecek ek işler oldukça önemlidir.

Tekel bayi işletmesinde manav reyonu, meyve suyu, su, kuruyemiş, gazete, et şarküteri ve meşrubat gibi ürünlerin satışı yapılabilir. Aynı zamanda çeşitli gıda ürünlerin satışını yaparak da ek kazanç elde edebilirsiniz. Bu konuda dikkat etmeniz gereken hususlardan biri de satışını yapacağınız ürün veya hizmet ile ilgili gerekli izinleri almanızdır.

Tekel Bayi Dükkanına Hangi Otomat Makinaları İzin Verilir?

Gıda sektöründe oldukça önemli olan bazı para kazanma için sistemler vardır. Otomat makinası ismi verilen cihazlarla birlikte çeşitli ürünler muhafaza edilebilir. Tekel bayiler ek olarak sigara otomat makinasıda koyma imkanları vardır. Otomat makina fiyatları yazımızdan tüm ürünlere ait otomat çeşitlerine ve fiyatlarına göz atabilirsiniz.

Ayrıca su gibi diğer meşrubat içecek kategorisindeki farklı ürünler için otomatları tekel bayi dükkanı işleten kişiler de kullanabilir. Soğuk ve sıcak içecekler için hazırlanmış olan otomatları kullanma izni vardır. Tekel bayi dükkanı işletenler, içecek satışı yapmak için bu tür otomatları tercih edebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu