Otomat Makinesi Fiyatları ve Para Kazanma Nisan 2023

Otomat belkide ismini ilk defa duyanlar elbet vardır aslında her zaman karşımıza çıkan daha çok bozuk para ile çalışan çikolata, bisküvi, soğuk meşrubat ve sıcak içecek gibi ürünleri insansız olarak satış yapan otomatik makinedir.

Otomat makinaları şimdilerde metro istasyonlarında daha çok covid 19 sorunu yüzünden maske satışı bile yapmaktadır, yalnız bazı belediyeler sınırlı sayıda belediye kartı veya ücretsiz olarak otomat sistemi ile maske dağıtımı yapıyor. Ayrıca otomat makineleri sadece gıda üzerine çalışan makinalar değildir; oyuncak ve sigara düşürme makinalarıda otomat makinasıdır.

Otomat, özellikle parklar, okullar, devlet kurumları veya özel şirketler gibi noktalarda belirli işletmeciler tarafından sunulan makineler olarak kullanıcılar için pratik sonuçlar oluşturmaktadır. Otomat ile birlikte satışı gerçekleştirilebilecek ürünlerin türüne göre makinelerin belirli özelliklere sahip olması ve belirli noktalarda kullanılması önem arz eder. 

Otomat Makinesi Çeşitleri Nelerdir?

Günlük maratonda insanların ihtiyaç duyabileceği hemen hemen her şeyi satabileceğiniz otomatlar, iş modeli konusunda da oldukça çeşitli imkânlar sunmaktadır. Günlük olarak kazanç elde ederek kendi işinizin patronu olabilme yolunuzu da açabilecek potansiyele sahip otomatlar için tercih edebileceğiniz makine çeşitlerinden bazıları şöyledir:

 • Sıcak ve Soğuk İçecek Otomatları
 • Oyuncak ve Hediye Otomatı
 • Şeker ve Sakız Otomatı
 • Masaj Otomatları
 • Sigara Otomatı
 • Şarj Otomatı
 • Çamaşır Makinesi Otomatı
 • Yiyecek Otomatı  

Otomat Makinesi Fiyatları 2023

Otomat makineleri insan popülasyonunun yoğun olduğu yerde sıkça kullanılıyor. Talebin yüksek anlamına gelen bu durum karşısında otomat fiyatlarını belirleyen en önemli faktör arz yani otomat üreticilerinin ürettiği miktar oluyor.

Mevcut durumda otomatların arz miktarları yeterince fazla ve bu yüzden otomat fiyatları normal ücret seyrinde yoluna devam ediyor. Tabloda listelenen fiyatlar 2023 yılı güncel fiyatlardır ve fiyatlandırmalar sıfır ürün olarak ele alınmıştır. Bazı otomatların ortalama fiyatlarını ve neler satabileceğinizi bir tablo üzerinden anlatmaya çalışalım;

Otomat Makinesi İçeriğiOtomat Makinesi Fiyatı
Sıcak İçecek Otomatı8.500₺
Çamaşır Makinesi Otomatı3.000₺
Oyuncak ve Hediye Otomatları3.000₺
Gıda Ürünleri Otomatı18.000₺
Cep Telefonu Şarj Otomatı4.000₺
Masaj Otomatları5.000₺
Sigara Otomatı2.000₺
Soğuk İçecek Otomatı7.000₺
Sakız ve Şeker Otomatı1.500₺

Otomat Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bir işletme içerisinde kullanılacak şekilde otomat işletmeleri ile anlaşarak, bu makinelerin bulunduğunuz alana yerleştirilmesini talep edebilirsiniz. Ayrıca sahip olduğunuz işletme alanında veya kurumsal alanda kullanmak için kendiniz de otomat satın almayı tercih edebilirsiniz. Bu alışverişleri gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar arasında;

 • Kullanım sağlayacağınız alanda en uygun şekilde ürün içerikleri bulunan otomatın seçilmesi,
 • Kullanım sağlanacak alanın aktif ve insan sirkülasyonu sağlayan bir nokta olması,
 • Otomatın güncel ve temiz bir şekilde kullanımı için her zaman ilgilenecek bir personelin bulunması,
 • Gerçekleştirdiğiniz yatırıma geri dönüş sağlayacak şekilde maliyetlerin göz önünde bulundurulması gibi ayrıntılar yer almaktadır. 

Otomat Makinelerinde Neler Satılabilir?

Otomat, bahsedildiği üzere genel anlamda sıcak içecekler, soğuk içecekler, pratik atıştırmalık gıda ürünleri ve gündelik kullanım ürünleri temin etmek açısından kullanılan makinelerdir. Bu tip makinelerde camlı bir bölme içerisinde ürünler hazır halde bulunurken, bozuk para atma vasıtasıyla menü üzerinden seçilen bu ürünler temin edilebilir. Pratik bir kullanım yapısı sağlaması bağlamında otomat ürünleri içerisinde sayılabilecek onlarca farklı ürün satışa sunulabilir. Bu ürünler kapsamında;

 • Sıcak içecekler olarak çay, kahve, cappuccino, sıcak çikolata veya salep yer alabilir. 
 • Soğuk içecekler kapsamında su, meşrubatlar, meyve suyu ve enerji içecekleri bulunabilir. 
 • Atıştırmalık olarak hazır çikolata ve kuruyemişler, sandviç veya cips gibi ürünler yer alabilir. 
 • Ayrıca gündelik kullanım eşyaları açısından gazete, kalem, defter veya küçük eşyalar gibi ürünler otomat içerisinde bulunabilir. 

Otomat Makinesi Nasıl Çalışır?

Otomatların genel çalışma mantığında, insanların yapacağı işi robotik sistemlerin yapması bulunur. Örneğin, bir fincan kahve içmek istiyorsunuz. Bu talebinizi bir garsondan da, bir otomattan da isteyebilirsiniz. Sonuç olarak her iki şekilde de bir fincan kahvenin sahibi olursunuz. Ancak tek bir farkla; otomatlar isteklerinizi en geç 1 dakika içerisinde teslim eder, garson ise biraz daha geç. Bir otomatı kullanmak istediğinizde,

 • Otomatın dış yüzeyinde bulunan para atma bölmesine satın almak istediğiniz ürünün fiyatı kadar para atarsınız.
 • Eğer size tercih sunan bir otomat kullanıyorsanız, istediğiniz ayarları yaparak ürün teslim işlemini başlatırsınız.
 • En geç 1 dakika içerisinde otomatın alt bölmesinde bulunan kapaktan veya orta bölmesinde yer alan tezgâhtan ürününüzü alırsınız.

Eğer satın aldığınız üründen daha fazla para attıysanız, otomatlar para üstü verebilen makinelerdir ve para üstünüzü iade edeceklerdir. Ürününüzü aldıktan sonra birkaç saniye bekleyerek paranızı almayı unutmayın.

Otomat Makinesi İşi ile Para Kazanma 2023

Otomatlar günlük hayatın hızlı maratonuna ayak uyduran ve kısa bir zaman dilimi içerisinde istediğinizi veren makinelerdir. Pratik ve hızlı kullanımları nedeniyle sıkça tercih edilir ve bu durum otomat işi yapanlara kazanç sağlarlar. Otomat makinelerinden kazanacağınız kazanç, otomatın bulunduğu konum ve sattığı ürün ile alakalı olarak değişiklik gösterir. İnsan popülasyonunun az olduğu yere kurulan bir otomat, tahmin ettiğiniz kadar kazandırmayacaktır.

Ancak insanların yoğun olduğu bir yerde işletmeniz veya dükkânınız varsa otomatlar ek gelir için son derece iyi bir tercih olabilir. Otomat makinelerinden para kazanmak isteyenler; kazancı ile ilgili ise net bir şey söylemek mümkün değildir. Birçok değişkene bağlı olarak değişiklik gösteren kazancı hesaplamanın en iyi yolu, “satılmasını beklediğiniz ürün miktarı” ile “ürün başına elde ettiğiniz kar”’ı birbiriyle çarpmaktır. 

Örneğin; Günde 100 şekerin satıldığı bir otomatınız olsun. Her şeker size 0.10₺ yani 10 Kuruş bir kar sağlıyorsa, günlük karınız: 100 x 0.10 = 10₺ olarak bulunur. Karınızı hesapladıktan sonra otomat makinesi alıp almayacağınızın fırsat maliyetini hesaplamak size kalıyor.

Otomat Makineleri Nereye Konur?

Otomat makineleri genellikle dikey olarak uzun makinelerdir. Normal bir tavan seviyesinin olduğu bir köşeye veya kenara rahatlıkla konulabilir. Peki, her yere konuluyor olması kazançlı mıdır?

Eğer kimsenin otomatın önünden gelip geçmeyeceği bir yere koyarsınız, hiçbir kar elde edemezsiniz. İnsanları engelleyecek derecede rahatsız edici bir yer seçerseniz, yine kar edemezsiniz. Otomat makinelerinin koyulabileceği en uygun yeri şu adımları kontrol ederek bulabilirsiniz:

 • Otomat makineleri insanların bulunduğu yerde olmalıdır ancak rahatsız etmemelidir.
 • Bir kafe işletiyorsanız, dükkânınızın giriş kısmı otomat makineleri için en uygun yerdir.
 • İşletmeniz bir AVM içerisinde ise, otomatı dükkânınızın iç kısmına koymak daha uygundur.

Otomat Kullanım Sistemleri Nasıl Sağlanır?

Sahip olduğunuz kurumsal alanda, özel işletme alanında, açık alan veya alışveriş merkezi gibi spesifik alanlarda otomat kullanımı gerçekleştirebilirsiniz. Bu gibi alanlarda kullanacağınız makineler için kullanılmamış sıfır cihazlar tercih edebileceğiniz gibi ikinci el otomat almayı da tercih edebilirsiniz.

Önemli olan nokta seçmiş olduğunuz makinenin 24 saat hizmet verecek şekilde sağlam bir özelliğe sahip olması ve düşük bütçeler ile pratik ürünler sunmasıdır. Kurulan otomatın belirli bir teknik eğitim ile birlikte bir personel tarafından idare edilmesi veya satış gerçekleştiren işletmenin gündelik makine kontrolünü sağlaması önemlidir.

Elektrik bağlantısının sürekli hale getirilmesi, ısıtma ve soğutma sisteminin kontrollü olması ve makine içerisinde para mekanizmasının sağlam bir şekilde çalışıyor olması önemlidir. Ayrıca seçilen cihazlarda kozmetik olarak iyi bir görüntü yer alması, tüketicilerin makineyi kullanması için iç rahatlığı ve güven oluşturacaktır.  

2 Kişi Katıldı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu