Kitap Okuyarak Para Kazanma (6 Yöntemde Toplam 3.000₺)

Okumayı seviyorsanız, kitap okuyarak ve seslendirme yaparak para kazanmak için birçok fırsat vardır. Genellikle birçoğu, size ekstra para kazandıracak düşük zahmetli bir yan koşuşturma arayanlar için uygun olan işlerdir. Bazıları ise potansiyel olarak kazançlıdır ancak tam zamanlı bir işe dönüşebilir. Kitap okuyarak para kazanmanın 6 yolları:

1. Düzeltmenlik ve Redaksiyon İşi

Okumayı seven kimseler için en iyi bir ek iş: redaksiyon işidir. Yayıncıların ve bağımsız yazarların, herhangi bir şey yazan herkesin, yetenekli ve özenli düzeltmenlere ihtiyacı vardır. Buna araştırma inceleme kitapları, kurgu romanlar, felsefi kitaplar vb. dahildir.

Redaksiyon işe, ayrıntılara titizlikle dikkat edilmesini şart koşar. Son okuyucular olarak düzeltmenlik ve redaksiyon işi ayrıca dilbilgisi, imla ve noktalama işaretleri ile büyük harf kullanımı konusunda uzman bilgiye gereksinim duyar. Çok fazla tecrübeniz veya işinizle ilgili referanslarınız yoksa, potansiyel müşteriler sizden bir test hazırlamanızı veya onlar için örnek bir belgeyi düzeltmenizi isteyebilir.

Düzeltmenlik ve redaksiyon işinin en kolay yanı, evden, sevdiğiniz kafeden veya Wi-Fi erişiminizin olduğu herhangi bir yerden çalışma imkanına sahip olmanızdır. Belirlenmiş kalıplaşmış saatler yoktur, ancak mutlaka son tarihler vardır. Verilen görevlerin son tarihe kadar yetiştirilmeleri gerekir.

2. Editörlük İşi

Redaksiyondan biraz daha fazla uzmanlık gerektiren bir iştir. Yazım hatalarını düzeltmenin yanı sıra, editörler daha önemli düzenlemeler de yaparlar. İyi bir metin editörü, dilbilgisine ek olarak yazı stili, metin biçimlendirme, anlam netliği ve yazı akışını da elden geçirecektir. Ayrıca, bazı bilgileri kontrol edebilir veya yazıyı daha okunaklı hale getiren değişiklikler de önerebilirsiniz.

Serbest çalışan editörler için ücret oranları, gereken düzenleme türüne ve her bir işle ilgili diğer faktörlere göre değişir. Müşteriler size kelime başına, sayfa başına, saat başına ücret ödeyebileceği gibi; sabit bir ücret de ödeyebilir. 

3. Çevirmenlik İşi

Yazılı eserleri bir dilden başka bir dile çevirmek, okumayı seven ve 2 dil bilen biri için iyi bir ek gelir kapısı olabilir. Kurgu kitaplar, araştırma eserleri, edebi eserler vb. yüzyıllardır yazarların ve yayıncıların daha geniş bir kitleye ulaşmasına ve yeni pazarlara girmesine yardımcı olmak için birden çok dile çevrilmektedir.

Kitapları ve diğer yazılı eserleri çevirerek para kazanmak için en az 2 dili tam olarak anlamanız icap eder. Materyalin türüne bağlı olarak, çevirinizin iyi okunduğundan emin olmak adına deyimler, argo, teknik terimler ve kültürel farklılıklar hakkında da kapsamlı bilgiye gereksinim duyabilirsiniz.

Çeviri işinde ücretler çok değişkendir ve kitaplar ile diğer yazılı materyaller için yapılan birçok çeviri işi tek seferlik işler olduğundan düzenli bir iş bulmak oldukça zor olabilir.

4. Kitap Seslendirmek: Sesli Kitap Oluşturmak

Net konuşabiliyorsanız ve insanları rahatsız etmeyen hoş bir sesiniz varsa, kitapları seslendirerek para kazanabilirsiniz. Kitapları baştan sona yüksek sesle okuyarak para kazanırsınız. Kitap severler için iyi bir ek gelir kapısıdır. Maaş iyi olabilir ve çok fazla başlangıç ​​maliyeti veya sürekli gider yoktur.

Kitap seslendirici olarak iş bulmak için vokal eğitimine, oyunculuk geçmişine, gösterişli bir ev stüdyosuna ihtiyacınız yoktur. Ses eğitimi ve oyunculuk tecrübesi muhakkak faydalı olur, lakin bunlar şart değildir. Kitap seslendirme işine başlamak için gerekli olan: Bilgisayar, kaliteli mikrofon sistemi, kulaklık, ses yazılımı ve sesinizdir. Bunları kısaca ele alırsak:

Bilgisayar

Kitap ses kaydınızı bir masaüstü bilgisayarda veya dizüstü bilgisayarda yapabilirsiniz, fakat kullanacağınız alet; kullanacağınız kayıt ve düzenleme programının en son sürümlerini çalıştırabilmelidir. Bilgisayarınızın ayrıca harici iyi bir mikrofonu ve harici kulaklıkları kullanabilmek için uyumlu bağlantı noktalarına sahip olması da önemlidir.

Mikrofon

Kaliteli bir ses ve başarılı bir performans; ne yazık ki çok fazla gürültüyü de kaydeden veya düşük kaliteli ses kaydeden ucuz ve kötü bir mikrofon tarafından mahvedilebilir. Fiyat performans bakımından en iyi mikrofonu bulmak için, diğer ev tabanlı kitap seslendiricilerin hangi mikrofonları kullandığı hakkında incelemelere göz atmanız faydalı olabilir.

Kulaklık

En iyi ve en başarılı sesi yalnızca ne kaydettiğinizi duyabiliyorsanız verebilirsiniz. Bu, kulaklıklarınızın aşırıya kaçmamanız gereken başka bir ekipman olduğu manasını taşır. Her şeyi duymanızı sağlayacak bir kulaklık setine gereksiniminiz vardır. Böylelikle kalite standartlarınıza ne zaman ulaştığınızı, sesinizi potansiyelinizin hangi seviyesinde kullandığınızı ve ne zaman tekrar denemeniz gerektiğini daha iyi tespit edebilirsiniz.

Ses Kayıt Yazılımı ve Ses Düzenleme Programı

Olabildiğince az sıkıştırma yaparak temiz ses kaydedebilen başarılı bir programın yanı sıra, gerekli olabilecek tüm düzenlemeleri yapabilen bir ses düzenleme programı şarttır. Buna dışsal gürültüyü azaltma, kayıt parçalarını birleştirme, başka bir dosyadan kayıtlara ses ekleme gibi işlemler dahildir.

Kayıt Alanı

Özel bir ev stüdyosu oluşturamıyorsanız bu büyük bir sorun değildir. Fakat kitap seslendirme kayıt sırasında mümkün olan en iyi sesi elde etmek için kitap seslendirme alanınızı uygun şartlar altında hazırlamanız gerekir. Bu, duvarlara yumurta kutuları koymak kadar masrafsız olabilecek ses emici malzeme yerleştirerek veya küçük bir masaüstü ses kabini satın alarak olabilir.

Sessizlik

Evden kayıt yaparken ortamın sessizliğe hazır olduğundan emin olmanız gerekir. Bu, kayıt sırasında klimayı kapatmayı, büyük cihazların yakınında kayıt yapmamayı ve evinizin içinde / dışında çok az ortam gürültüsü olan vakitlerde kayıt yapmayı tercih ederek gerçekleştirilebilir.

Sesli kitaplar, hem yayıncılar hem de seslendiriciler için hızla büyüyen bir niş bir pazarı temsil etmektedir. Bugünlerde akıllı telefonlardan hızlı ve kolay erişimli ses içeriği için bir pazar boşluğundan söz edilebilir.

Hazırlık

Okuyacağınız metni önünüze koyduktan sonra, uygun bir hazırlık çalışması yapmanız gerekecektir. Metni öncelikle okumalı ve gerekli aksanları veya nasıl telaffuz edileceğinden emin olmadığınız kelimeleri de not etmelisiniz. Ardından araştırmanızı yapmalı ve örneğin, aksan kayıtlarını dinleyerek veya bilmediğiniz kelimeler için bir telaffuz kılavuzu kullanarak kelimelerin nasıl seslendirileceğine dair bilgi sahibi olmalısınız.

5. Kitap İncelemeleri Yazmak

Kitap okumak için para kazanmanın bir başka yolu da kitap inceleme yazıları yazmaktır. Kitap okumayı seviyorsanız ve dürüst fikirlerinizi açıkça paylaşmaktan çekinmiyorsanız, para kazanmak için kitap incelemeleri yazmak sizin için iyi bir ek gelir kapısı olabilir. 

Kitap incelemesi, bilimsel, sanatsal, gazetecilik tarzında yazılmış bir çalışmanın, hedef kitle arasında onun hakkında bir fikir oluşturmak için eleştirel bir analizi veya değerlendirmesidir. Kitap özetlerini, kitap hakkında yorumlarınızı ve özgün görüşlerinizi, kitap inceleme sitelerine sunarak; yazarların tanıtımına yardımcı olur ve karşılığında para kazanırsınız.

Gözden geçirmek bir sorumluluktur. Bunu titizlikle ve düşünceli bir şekilde yazmanız gerekiyor çünkü kitap hakkında son görüşü oluşturuyoruz ve diğer insanlarda birincil bir izlenim yaratıyoruz.

Kitabı kapsamlı bir şekilde inceleyerek işe başlamanız gerekir. Bu durumda, bir kez değil birkaç kez okumanız gerekir. Önce sıradan okuyucunun bakış açısından, sonra kritik bir inceleme yapmanıza izin veren kapsamlı bir analiz için okumalısınız. Bu süreçte, bir defter, kâğıt yer imleri veya çıkartmalar içeren bir kalemle kendinizi teçhizatlandırabilirsiniz.

Kitap incelemeleri yazarken kişiselleştirmemek önemlidir. Eseri incelerken ve tenkit ederken müellifi tenkit etmeyiz, hatta bilhassa onun şahsi hayatına, dini ve siyasi görüşlerine, kötü huylarına, hastalıklarına ve zaaflarına karışmayız.

Temel olarak kitap incelemesi kriterleri şöyle özetlenebilir: Yazar, çalışmanın başlığı, yayını ve içerikteki temel noktalar hakkında eksiksiz bilgi sağlamak. Eleştirmenin hedef kitleye yönelik yönelimi ile kitabın net ve yetkin bir analizi. Çalışmadaki iyi ve kötü hakkında analitik yargıları mümkün olduğunca yumuşatarak sunmak. Kitap hakkında nesnel bir fikir oluşturmak için tam miktarda veri sağlamak. 

6. Youtube Kitap Kanalı Açmak

YouTube video platformu, kitap okuma sevginizi kitlelerle paylaşmak için yaratıcı ve potansiyel olarak yüksek kazanç sağlayabilecek bir platformdur. YouTube’daki kitap yorumlayıcıları, YouTube reklamlarının yanısıra bağlı kuruluş komisyonları ve sponsorlukların bir karışımı yoluyla kitap kanalındaki videolarından para kazanır. Ne kadar çok görüntülenme elde ederseniz o kadar çok para kazanırsınız.

Youtube kitap kanalı açmak için; video düzenleme ve kaydetme bilgisi başlangıçta bir şarttır. Ayrıca bir kameranın önünde rahatça konuşmanız ve video konuları söz konusu olduğunda son derece yaratıcı olmanız gerekir.

Kişisel bir marka oluşturmak, YouTube’un işe yaraması adına oldukça mühimdir. İyi ve asgari şartları sağlayan bir akıllı telefon veya dizüstü bilgisayar aracılığıyla ve temel video kayıt ekipmanıyla YouTube kanalında kitap videoları çekmeye başlayabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu