Vodafone PIN – PUK Kodu: Öğrenme, Değiştirme ve Kaldırma İşlemi

Vodafone hatlı telefonunuzda, giriş için kullanılan PIN ve PUK kodlarını unuttuysanız, SIM kartınızın bloke olması gibi risklerle karşılaşabilirsiniz. Vodafone PIN ve PUK kodu nedir, nasıl öğrenilir gibi soruların yanıtını içeriğimizde bulabilirsiniz. PIN kodu nerede yazar, PUK kodu kaç haneli gibi merak edilen soruların yanıtı yazımızda.

Vodafone PIN Kodu Nedir, Nasıl Alınır?

Vodafone PIN kodu, telefonunuzda hattınızı kullanmak için taktığınız SIM kartınız ile ilişkilendirilmiş 4 haneli bir koddur. PIN kodu bir telefonda, Ayarlar menüsünden dilediğiniz zaman değiştirilebilir. Telefonun ayarları doğrultusunda, cihaz her açıldığında PIN sorulabilir, bu da telefonun güvenliğini artıran bir etkendir.

Vodafone PIN 1 ve PIN 2 Kodu Farkı Nedir?

Vodafone PIN kodlarında en çok yapılan hatalardan biri, PIN 1 ve PIN 2 kodlarını karıştırmak. PIN 1 kodu herkesin bildiği ve en çok kullandığı, telefonu açarken giriş için kullanılan koddur. PIN 2 kodu ise, telefonun bazı ayarları için kullanılan bir koddur. PIN 1 kodunu unutursanız PUK 1 kodu, PIN 2 kodunu unutursanız PUK 2 kodu gerekir.

Vodafone’da PIN kodu Değiştirme ve Kaldırma

PIN kodları, geçmişte SIM kartlar için kullanılan standart bir güvenlik yöntemiydi. Ancak artık özellikle akıllı telefonların yoğun kullanıldığı dönemde, PIN kodu çok fazla kullanılmıyor. Telefonu her açtığınızda PIN kodu girmek istemiyorsanız, Vodafone PIN kodu kaldırma ve değiştirme işlemleri oldukça kolaydır.

Vodafone’da PIN kodunu değiştirmek ve kaldırmak için Ayarlar menüsüne giriş yapmalısınız. Ayarlar’da PIN kodu seçeneklerini göreceksiniz. Unutmayın ki PIN kodunu değiştirmek ya da kaldırmak için, son bir kere PIN’i girmelisiniz. Yani kodu unuttuysanız, kaldırma ya da değiştirme işlemi yapılamaz.

PIN kodunu unuttuğunuz anda bilmeniz gereken kod, PUK kodudur. PUK kodu, 8 haneli bir koddur ve PIN 3 kere yanlış girildiğinde PUK kodu girmeniz istenir. PUK kodunu 10 kere yanlış girerseniz, geçici bloke işlemi kalıcı blokeye döner ve SIM kartınız bloke edilerek kullanılmaz duruma gelir.

iPhone ve Huawei, Samsung, Xiaomi gibi Android telefonlarda Vodafone PIN kodu kaldırma işlemi daha pratik bir deneyim sunabilir, çünkü bu telefonların kendi şifre sistemleri mevcuttur. PIN 1 ve PIN 2 kodu değiştirme için, Vodafone’da aşağıdaki girişi yapmanız yeterli olacaktır. Telefon ekranınızda aşağıdaki bilgileri girin:

 • PIN 1 kodu değiştirme: **04*eski pin*yeni pin-yeni pin# tuşuna basın
 • PIN 2 kodu değiştirme: **042*eski pin2-yeni pin2-yeni pin2# tuşuna basın

Vodafone PIN Kodumu Unuttum?

Vodafone PIN kodunuzu unuttuysanız, endişe edecek bir şey yok. Vodafone, PIN 1 ve PIN 2 kodunun blokesini kaldırmak için pratik yollar sunuyor. PIN kodlarınız bloke olduysa, Vodafone’da aşağıdaki girişi telefon ekranında yazarak PIN kodu blokesini kaldırabilirsiniz:

 • PIN 1 bloke kaldırma: **05**PUK 1*yeni PIN*yeni PIN# tuşuna basın
 • PIN 2 bloke kaldırma: **052*PUK 2-yeni PIN2*yeni PIN2# tuşuna basın

Burada, PIN blokesini kaldırmak için, PUK kodu girmeniz gerektiğini görebilirsiniz. PUK kodu, PIN 3 kere hatalı girildiğinde geçici blokeyi kaldırır. Ancak PUK 10 kere hatalı girilirse, bu defa kalıcı bloke gelir ve SIM kartınızı değiştirmeniz gerekir. 

PIN kodumu unuttum ne yapmalıyım diyorsanız, tek seçenek PUK kodunu öğrenmektir. PUK kodu, SIM kartınızın arkasında, PIN kodu gibi yazar. Ancak bilmiyorsanız, Vodafone Online İşlemler üzerinden de öğrenebilirsiniz. Bu yöntemlere ek olarak, Vodafone PIN kodu kırma ya da PIN kodu kırma şifresi olarak internette gezen bilgiler gerçeği yansıtmaz. 

PIN ve PUK kodları, kartınızda yazan özel bilgilerdir ve sadece operatörünüzden alabileceğiniz, yenileyebileceğiniz bilgilerdir. Vodafone PIN kodu unuttum, öğrenmek istiyorum diyenler için izlenebilecek adımlar bu şekilde. 

Vodafone PUK Kodu Nasıl Alınır?

Vodafone PUK kodu, telefona giriş için SIM kartı açarken kullandığımız PIN koduna erişim olmaması durumunda ihtiyacımız olan bir güvenlik kodudur. Vodafone PUK kodu öğrenme sürecinde, PUK kodu kaç haneli ve PUK kodu bloke çözme nasıl yapılır gibi sorular aklınızı karıştırabilir. PUK kodu nerede yazar ve PUK kodu arama gibi ihtiyaçlarınız olabilir. Vodafone kullanıcıları için, PIN ve PUK koduna ilişkin merak edilen, bilinmeyenleri araştırdık.

Vodafone PIN ve PUK Kodu Arasındaki Fark Nedir?

PIN kodu, telefon hattınızı kullanmak için telefonunuza takacağınız SIM kartı kullanmak ve açmak için ihtiyacınız olan 4 haneli bir şifredir. PIN kodunuzu ayarlardan değiştirebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda PIN kodu, uzun bir süre kullanılmadığından ötürü unutulabiliyor. Böyle durumlarda SIM kart blokesi gerçekleşir ve telefonunuzda “SIM kilitli” ya da “SIM kart bloke oldu” uyarılarını görürsünüz. PIN bloke olduğunda, size verilmiş PUK koduna ihtiyacınız olur. 

Vodafone’da PIN 3 kere hatalı girilirse kart bloke olur ve PUK 1 girilmelidir. PUK 1 kodu 8 haneden oluşan bir sayıdır. PUK kodunu öğrenmek ve hatasız şekilde girmek önemlidir, çünkü PIN aksine PUK kodu 10 kere hatalı girilirse, bu defa SIM kart kalıcı olarak bloke edilir. Bu durumda SIM kartınızı değiştirmeniz gerekir ve ek masraflar ortaya çıkabilir.

 • PIN ve PUK kodundan ayrı olarak bir de PIN 2 ve PUK 2 kodları vardır.
 • PIN 2 kodu da PIN 1 gibi 4 hanelidir ve telefonlarda bazı özellikleri açmak için kullanılır.
 • PIN 2 kodu da her zaman değiştirilebilir ancak 3 kere üst üste yanlış girilirse SIM kart bloke olur.
 • Bu durumda 8 haneli PUK 2 koduna ihtiyacınız olur.
 • PUK 2 10 kereden fazla yanlış gilirse bu defa PIN 2 bölümleri bloke olur.
 • SIM kart tamamen bloke olmaz ve değiştirilmesi gerekmez.

Vodafone PUK Kodumu Nasıl Öğrenilir?

Vodafone hatlı telefonunuzda, PIN kodunuzu 3 kere hatalı girdiyseniz PUK kodunuzu öğrenmeniz gerekiyor. Siz de birçok kişi gibi, “PUK kodumu öğrenemiyorum” diyorsanız, PUK kodunu öğrenmenin adımlarına bakalım. 

 • Vodafone Yanımda Online İşlemler sayfasından bunu yapmak için, Vodafone internet sitesine giriş yapın.
 • Kullanıcı adı ve şifrenizi girin.
 • Sağ üst köşede kullanıcı ikonuna tıklayıp, Ayarlarım sekmesine giriş yapın ve “Hat Ayarlarım”a göz atın.
 • Hat Ayarlarım sekmesinde PUK kodunuzu öğrenebilirsiniz.
 • Vodafone Online İşlemler Sayfasına giremiyorsanız, şifrenizi almak için S yazarak 7000’e SMS gönderebilirsiniz.

Vodafone uygulaması üzerinden de PUK kodunu öğrenebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyin.

 • Uygulamayı açın ve Ayarlarım bölümüne girin.
 • Burada, “Hat ayarlarım” sekmesinde Vodafone PUK kodu öğrenebilirsiniz.

Vodafone PUK kodu öğrenmek için, son olarak kendi telefonunuza giremeyeceğiniz için, farklı birinin telefonundan 7000’i arayabilirsiniz. 

Vodafone PUK Kodu Bloke Oldu Hatası

Vodafone kullanıcılarının PUK kodu ile ilgili en çok yaptığı hatalar arasında, PUK kodu bloke çözme işlemi esnasında SIM’i bloke etmek. Vodafone PUK kodunu giriyorum olmuyor diyorsanız, muhtemelen PUK kodunda bir hata olmalı ve yukarıdaki PUK kodu öğrenme yolları üzerinden kodunuzu öğrenebilirsiniz. 

Vodafone PUK kodunu 10 kere yanlış girdim diyorsanız bu defa, SIM blokesi sorunu ile karşılaşırsınız. Vodafone PUK kodu bloke çözme işlemi için, Vodafone bayilerine girebilirsiniz. Vodafone PUK kodu giriyorum olmuyor diyorsanız ya da PUK kodu öğrenme iletişim kanallarından istediğiniz hizmeti alamıyorsanız bu süreç normaldir.

PUK kodu önemli bir veri olduğu için, her kanaldan paylaşılmayabilir. PUK kodu blokesi olursa, yani 10 kere hatalı PUK kodu girişi yaparsanız yeni SIM kart almanız gerekir.

Bir Kişi Katıldı

 1. Biraz ugrastırdınız beni – tuşunu arama ekranında kullanamıyorsunuz, yani yazım yanlışınız var. Aralarda – değil * olucak, aynen aşağıda gibi.

  PIN 1 kodu değiştirme: **04*eski pin*yeni pin*yeni pin# tuşuna basın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu