Korku Endeksi (Vix Endeksi) Nedir?

Son zamanlarda borsada çok sık adının duyulduğu ve pek çok kişi tarafından merak edilen korku endeksi (vix endeksi) nedir sorusuna cevaplar aranmaktadır.

Korku endeksi (vix endeksi) nedir? Genel olarak borsa piyasaları ile iç içe olan kişilerin araştırdıkları konuların başında gelen korku endeksi hakkında bilgi almak için araştırmalar yapılmaktadır. Özellikle pandemi döneminde evde para kazanmak için çalışmalarda bulunan insanlar finans piyasaları olan borsaya yönelmişlerdir. Sanal para alanında yapılan araştırmaların sonrasında bu piyasanın içinde yer alan korku endeksi detaylı olarak incelenmektedir.

Genel olarak korku endeksi günümüzde daha yaygın olarak incelenmek isteniyor. Günümüzde tüm dünya genelinde pandemi süreci ile ekonomi sisteminde ciddi değişlikler yaşanmaktadır. Bu yüzden de günümüzde ekonomi piyasasında yer alan veriler de anında değişebiliyor.

Son zamanlarda sıklıkla korku endeksinin incelenmesi yapılmasının temel sebebi bu durumlardır. İşte pek çok kişinin merak ettiği soru olan korku endeksi yani vix endeksi hakkında en doğru bilgiler burada.

Vix Endeksi Nedir?

Her geçen gün değişen ve hızlı bir gelişim içinde bulunulan günümüzde borsaya olan ilgi daha da artmaktadır. Bu piyasanın içinde yer alan korku endeksi olarak bilinen vix endeksi yatırımcıların piyasada yer alan oynaklıktan endişe duymalarını gösterdiği için korku endeksi adı verilmektedir.

Vix bir çeşit oynaklık endeksi türüdür. Piyasalarda meydana gelen oynaklık nedeni ile meydana gelen korku ve risk ortamını göstermektedir.

Korku endeksi Chicago Opsiyon Borsası tarafından vadesine 30 gün yani 22 iş günü kalmış olan S & P 100 endeksi üzerine yazılmış Amerikan türü alım ile satım opsiyonları üzerinden hesaplanıp örtülü volatiliteyi belirlemek için oluşturulmuş endeks olmaktadır.

Vix Endeksi Yorumu Nasıl Yapılır?

Genel olarak yapılan analizlere karşı Vix endeksinin yaklaşık olarak %30’dan daha fazla çıkması halinde yatırımcılarda risk algısını yükselttiği ve gelecekten beklenenlerin olumsuz olması ile piyasaların gidiş durumundan çekindiklerini gösterirken endeks değerinin %20 ve altın inmesi düşünceleri tersine döndüğünü göstermektedir. Piyasalarda genel olarak korku endeksi yorumu şu şekilde yapılır;

  • 0 ile 10 arası finansal piyasalar bayram havasında,
  • 11 ile 20 arası piyasalar normal,
  • 21 ile 30 arası piyasalar stres altında,
  • 31 ile üzeri halinde finansal piyasalar zorlu dönemde ve oluşan kayıplardan dolayı çökme noktasına geldiği gibi şekillerde yorumları yapılmaktadır.

Sıklıkla ön planda yer alan korku endeksi yorum çeşitleri her zaman için pek çok kişiye yön vermektedir. Borsa piyasasına artan ilgi ile ekonomik grafik verilerinin yorumlarına daha çok gereksinim duyulu. Özelliklede korku endeksi alanında doğru grafik yorumları ile borsa alanında doğru adımlar atılabilir.

Genel olarak bakıldığında ise pek çok kişi korku endeksinin 0 ile 10 arasında yer almak ister. Sağlam adımlar atılmasına özen gösterenler sadece 0 ile 10 arası alanda bir atılım yaparlar. Bazı kişiler için ise borsada her zaman zirvede olmak gerekmez.

Bu yüzden de bazı kişilerin tercihleri en az 11 ile 20 arası bir alanda yer almak olur. Genel olarak bakıldığında ise pek çok kişi 21 ile üzeri bir alanda borsada atılım sağlamak istemez. Her zaman için yüksek risk sevenlerin tercihleri 21 ile üzeri oluyor.

Borsa dünyası her zaman için karmaşık yapılı bir alandır. Bu yüzden de günümüzde borsa alanında sıklıkla uzman öneri ve görüşleri dikkate alınır. Pandemi sürecinde borsaya olan ilgi her dönemden daha yoğun olmuştur. En çok pandemi sürecinde endeks korkularına dair yorumlara gereksinim duyulmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu