Huawei Alarm Sesi Değiştirme ve Titreşim Kapatma Sorun Çözümü

Huawei alarm sesi değiştirme ve benzeri sorunlara geçmeden önce bilgi; popüler telefon markası Huawei’nin Türkiye’de gerçekten fazlaca kişi tarafından kullanılması da bu durumun en büyük nedenlerin bir tanesi, bu kişiler cihazlarında zil sesi değiştirme işlemini çözümleridir.

Huawei cihazlarda zil sesi değiştirme işlemi aslında oldukça kolaydır. Huawei marka telefonunuzun arayüzünden yapacağınız birkaç ufak işlemle beraber bütün zil sesi sorunlarına çözüm bulunur. Huawei cihazınızın titreşimini değiştirmek, telefon ses sorununu çözmek, sesini yükseltmek, alarm sesi değiştirme ve benzeri işlemler için detaylar konuda yer verilmiştir.

Ayrıca yazımızda vereceğimiz tavsiyelerin Huawei’nin alt markası olan Honor model cihazlarda da uygulanabileceğini hatırlatalım. Cevaplayacağımız sorular diğer bütün OS işletim sistemlerinde de, ufak arayüz farklılıklarına rağmen, hemen hemen aynı şekilde çözülüyor.

Huawei marka telefonlar android ve iOS işletim sistemli telefonların cihazların ara yüzünden biraz daha farklı olmaktadır. Özellikle daha öncesinde iPhone ya da Samsung kullananlar Huawei markasını kullanmakta oldukça zorluk yaşamaktadırlar.

Huawei Alarm Sesi Değiştirme

Huawei alarm sesi değiştirme işlemi için OS arayüzü ve menü özelliklerinden rahatlıkla değiştirebilirsiniz. Huawei’nin varsayılan olarak cihazınıza yüklediği herhangi bir zil sesini seçebilir ya da kendiniz mp3 formatında bir medya yükleyerek zil sesi şeklinde ayarlayabilirsiniz. Huawei, Honor ve genel olarak bütün OS cihazlarda alarm sesi değiştirmek için izlemeniz gereken adımlar sırasıyla şu şekildedir;

 • Cep telefonunuzun alarm bölümüne giriş yapın.
 • Alarm bölümünün ayarlar kısmına gelin ve “Varsayılan alarm sesi” sekmesine tıklayın.
 • Aynı şekilde alarm için saatinizi ayarlarken de “Zil sesi değiştir” sekmesiyle bu işlemi gerçekleştirin.
 • Karşınıza çıkan ekranda cihazınızda yüklü olan sesler görülecektir, herhangi bir tanesini seçebilirsiniz.
 • Mp3 formatında yüklediğiniz kendi medyanızı zil sesi yapmak istiyorsanız “Yerel zil sesleri” ya da “müzik” kısmına gelerek dosyanızı bulunuz.
 • Çevrimiçi zil sesleri kısmından da Huawei, Honor ve App Gallery mağazalarından farklı içeriklere ulaşabilirsiniz.

Huawei Alarm Sesi Varsayılan Yapma

Birçok kişinin Huawei alarm zil sesini değiştirdikten sonra tekrardan eskiye dönmek istediğini, seçtikleri yeni sesten sıkılır. Huawei alarm sesini varsayılan yapmak istiyorsanız izlemeniz gereken adımlar zil sesi değiştirme ile benzer. Bu adımlarla birlikte cihazınızda varsayılan olarak gelen zil sesini rahatlıkla tekrardan alarm tonu olarak güncelleyebilirsiniz. Huawei alarm sesi varsayılan yapma adımları sırasıyla şu şekildedir;

 • Cep telefonunuzun alarm bölümünden “Varsayılan alarm sesi” sekmesine tıklayın ya da alarm için saatinizi ayarlarken “Zil sesi değiştir” kısmını kullanın.
 • Yüklü olan seslerden istediğinizi varsayılan olarak istediğiniz sesi seçebilirsiniz.
 • İstediğiniz zil sesini bulmak için tonları tek tek dinleyebilirsiniz.
 • Huawei’de genellikle varsayılan ses “Bugle” olarak gelmektedir ancak bu durum modelden modele farklılık gösterebilir.

Huawei Alarm Sesi Çıkmıyor Sorunu

Huawei alarm sesi çıkmıyor sorun çözümü çeşitli nedenlere bağlı olarak bazen cihazınızda ses sorunları yaşayabilirsiniz, bu ses sorunlarının genellikle cihazınızın bozulmasından ya da yazılımsal olarak ses kısılmasından kaynaklandığı bilinir. Eğer probleminiz yazılımsal ise çözümü Huawei zil sesinizin seviyesini tekrardan yükseltebilir ve eski haline döndürebilirsiniz.

Huawei Alarm Sesi Yükseltme Nasıl Yapılır?

Huawei cihazlarda alarm sesi yükseltme seçeneği mevcuttur. Eğer zil sesi seviyenizden memnun değilseniz ya da çalan alarmın yüksekliği sizi sabahları uyandırmaya yetmiyor olabilir. Ancak, her cihazda olduğu gibi, zil sesi seviyesinin limitlerine ulaşırsanız daha fazla alarm sesi arttırım yapamazsanız. Honor, Huawei ve hemen hemen bütün OS cihazlarda alarm sesi yükseltme işlemi için izlemeniz gereken adımlar sırasıyla şu şekilde;

 • Cihazınızın alarm bölümüne giriş yapın.
 • Ayarlar kısmına gelin ve “ses seviyesi” sekmesini açın.
 • Bu noktadan cihazınızın ses seviyesini istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Eğer bu şekilde alarm zil sesi seviyesi ayarı yapılmıyorsa farklı olarak 2. yöntemi de deneyebilirsiniz;

 • Cihazınızın ayarlar kısmına giriş yapın.
 • Ayarlar kısmından “ses ve titreşim” bölümünü açın.
 • Bu noktada karşınıza hem zil sesi, hem alarm sesi, hem de medya sesi ayarları çıkacaktır.
 • İstediğiniz ses seviyesini bu ayarlar aracılığıyla rahatlıkla seçebilirsiniz.

Huawei Otomatik Alarm Kurma Yöntemi

Huawei, Honor ve OS cihazlarda otomatik alarm kurma yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntem sayesinde belirleyeceğiniz her gün ve her saat diliminde cihazınız sizi uyandırmak için çalmaya başlayacak. Bu işlem için de yapmanız gereken adımlar sırasıyla şu şekilde;

 • Cihazınızın saat bölümünden alarm kısmına gidin.
 • Tekrarlama alarmlarını açın, böylece seçtiğiniz gün ve saat diliminde cihazınız alarm çalacaktır.
 • İstediğiniz gün ve saatleri seçin.
 • Sadece titreşim modunda uyandırılmak istiyorsanız da bu ayarı ayrıca seçmeyi unutmayın.
 • Etiket, çalma süresi ve erteleme süresi gibi ayarları da bu kısımdan gerçekleştirebilirsiniz.
 • Bütün işlemleri tamamladıktan sonra kaydetmeyi unutmayın.

Huawei Alarm İşareti (Simgesi) Gitmiyor Sorun Çözümü

Bazı durumlarda Huawei alarm kapatma işlemini gerçekleştirseniz bile üst barda ilgili simgenin kaybolmadığını görürüz. Seçtiğiniz saat ve zaman diliminde sizi uyandıracağını belirten bu simge eğer ortadan kalkmamışsa ya yazılımsal bir arızayla karşı karşıyasınız ya da bilmediğiniz herhangi bir uygulama cihazınızda hatırlatıcı açmış demektir.

Huawei telefon alarm kapatmanıza rağmen ilgili simge ortadan kaybolmuyorsa bunun birkaç nedeni olabilir. Bu tip durumlarda cihazınızı alarm moduna sokan diğer uygulamaları ve bildirimleri kontrol etmeniz, varsa bu uygulamaları ya da bildirimleri kapatmanız gerekmekte. Huawei alarm işareti gitmiyor sorun çözümü için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

 • Huawei alarm sesi kapatmanıza rağmen işaret gitmiyorsa, not defteri uygulamanızı kontrol edin ve herhangi bir hatırlatıcı olup olmadığına göz atın. Bazen oluşturduğunuz hatırlatıcılar bu duruma sebebiyet verebilmektedir.
 • Farklı bir program tarafından hatırlatıcı, alarm, anımsatıcı ve benzeri ayarlamalar yapılıp yapılmadığına göz atın. Bunun için yüklü olan programlarınızda bu işleme en yakın olan uygulamayı kontrol edebilir ya da bütün uygulamalarınızı tek tek tarayabilirsiniz.
 • AI Tips uygulamasında hatırlatıcı olup olmadığını kontrol edin, varsa kapatın.
 • Başka bir kullanıcı hesabında anımsatıcı, hatırlatıcı ve alarm kurulu olup olmadığını kontrol edin. Bunun için ayarlar kısmında bulunan kullanıcılar sekmesinden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer bütün bu işlemler sonucunda çözüm bulamadıysanız Huawei cihazınızın ayarlar kısmına gidin, uygulamalar sekmesine gelin ve saat uygulamasını bulun. Ardından saat uygulamasının bütün verilerini temizleyin.

Huawei Alarm Titreşimi Kapatma Nasıl Yapılır?

Huawei alarm sesi değiştirmeden ziyade cihazınız titreşimini kapatmak istiyorsanız her OS işletim sistemli Honor ve Huawei cihazlarda titreşim kapatma özelliği mevcuttur. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde;

 • Cihazınızın saat kısmından alarm bölümüne giriş yapın.
 • Ayarlar kısmından “alarm çaldığında titreş” seçeneğini kapatın.
 • Ayarlar bölümünde ve alt kısımlarında eğer böyle bir seçenek bulamadıysanız kurduğunuz alarmlara tıklayın.
 • Kurduğunuz alarmdan varsa “titret” seçeneğini kapatın, yoksa da kurduğunuz alarmın ek ayarlarına ulaşın ve oradaki “titret” seçeneğini etkisizleştirin.

Bir Kişi Katıldı

 1. Telefonum iki gündür alarm çalmak yerine dıt dıt sesi çıkartıyor sadece bazen gelen mesaj sesi çıkmıyor neden

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu