Kraliyet ve Diktatör Dizi, Filmler 2023 Netflix ve Diğerleri

Sinema tutkunları, film izlemeyi çok sevseler de dönem dönem yaşadıkları “Acaba ne izlesem” sorusunun bilinmez yanıtı nedeniyle genelde sürüncemede kalırlar. Bizlerde sizler için daha önce izlenip, deneyimlenmiş harika filmler listeledik.

Dilerseniz evde ailece, ya da hoş vakit geçirmeniz amacıyla kız arkadaşınızla birlikte hatta ayaklarınızı uzatıp tek başına isterseniz en iyi, popüler Netflix veya diğer seçeneklerden izleyebileceğiniz Kral, Kraliyet, Kraliçe, Diktatör temalı Dizi ve Filmler arasından seçilmiş en özel başyapıtlar.

The Tudors

 • Kategori: Dizi
 • Türü: Dram, Tarih
 • Toplam Bölüm sayısı: 4 sezon ve toplam 38 bölümden oluşmaktadır.
 • Google Beğenme Yüzdesi: %89
 • IMDb puanı: 8.1/10

Birçoğumuz İngiltere Kralı 8. Henry ve Kraliçesi Anne Boleyn’in aşkı ve aşkları uğruna neler yaptıklarını duymuş ve okumuşuzdur. The Tudors dizimizde de aslında bu ilişkiden başlayarak 8. Henry ve 6 Karısının hikâyesi işleniyor. 8. Henry’nin Anne Boleyn ile evlenmek uğruna ülkenin prestijli Roma Katolik Kilisesi’ni değiştirip yerine Anglikan Kilisesi’ni kurması yani kendisi ve ülkesinin dinini değiştirdikten sonra yine başka bir kadının aşkı için Anne Boleyn’i idam ettirişini izliyoruz.

Dizi, ülkenin siyasi ve ekonomik durumlarını, büyük kilise reformunun yol açtığı sorunları, Henry’nin iktidarı süresince yaşananları ve kraliyet üyelerinin çalkantılı ve skandal gizli yaşamlarını konu alıyor. Diziyi izlerken 8. Henry’den nefret edeceğinize eminiz ama izlerken kendinizi kaptıracağınız bir dizi.

The Crown

 • Kategori: Dizi
 • Türü: Dram, Tarih
 • Toplam Bölüm sayısı: 4 sezon ve toplam 40 bölümden oluşmaktadır.
 • Google Beğenme Yüzdesi: %94
 • IMDb puanı: 8,7/10

Yine bir İngiliz Kraliyet ailesi dizisi The Crown ile yazımıza devam ediyoruz. Bir Netflix dizisi olan yapım, yayınladığı günden beri oldukça popüler olan ve her sezonu ayrı gündem yaratan bir yapım. Büyük Britanya’nın şu an ki Kraliçesi II. Elizabeth’in hayatını geniş bir zaman döngüsüyle bize anlatıyor ve günümüz olaylarına kadar ışık tutuyor.

II. Elizabeth’in tahta çıkışı, Edinburg Dükü Prens Philippe ile olan evliliği ve evlilik içindeki sorunları, çocuklarının hayatları ve skandal olmuş tüm olaylar bu dizide yer buluyor. Özellikle son sezonunun da Prenses Diana ve Prens Charles olaylı biten evlilikleri ve evli oldukları dönemde yaşanan ihanet olayı ve sonrası dönemde Diana’nın sesini duyurma çabası ve tabi ki bu olaylara Kraliçe ve ailesinin tutumu anlatılacak.

Diktatör

 • Kategori: Film
 • Türü: kara mizah, komedi
 • Google Beğenme Yüzdesi: %88
 • IMDb puanı: 6,4/10

Kara mizahı seviyorsanız ve doruklarınıza kadar hissetmek istiyorsanız işte size fırsat! Bu filmi izlerken hem çok gülecek hem de filmin başkarakterine karşı hissettiğiniz nefretten kendinizi alıkoyamayacaksınız. Gerçekte olmayan bir kurgu devletin başkanı ve başına getirdikleri ise filmin ana temasını oluşuyor. Wadiya Cumhuriyeti’nin diktatör Başkan General Aladeen, keyfine göre yürüttüğü ülkesinde artık halk isyan etme noktasına gelmiş ve demokrasi istemektedir.

İşte burada diktatör Aladeen ülkesinde oluşan halk isyanını bastırmak ve demokrasinin gelişini engellemek için elinden geleni ardına koymacaktır. ABD- İngiltere ortak yapımı bir film, aslında günümüzde diktatörlükle yönetilen ülkelere abartı ve absürt bir yolla gönderme yapıyor.

The Other Boleyn Girl

 • Kategori: Film
 • Türü: Tarih, Dram
 • Google Beğenme Yüzdesi: %85
 • IMDb puanı: 6,7/10

The Other Boleyn Girl konusu VII. Henry ve onun skandallara dolu hayatı olunca, VIII. Henry beyaz perde de kendine oldukça yer buluyor. Kral Henry’nin Anne Boleyn ve Mary Boleyn ile zaten planlı olan bir buluşma ile tanışması sonrası aslında Boleyn ailesinin isteği kızları Anne Boleyn’i kralın gözdesi ve sonrasında eşi yapabilmek ve böylece saraya ve kraliyette yer edinmektir. Ama işler planlandığı gibi gitmez ve kral diğer kız kardeş Mary Boleyn’i beğenir ve Kraliçe’nin hizmetçisi olarak saraya aldırır ve onun bir ilişki yaşamaya başlar. O sırada Anne Boleyn başına gelen çeşitli olaylar silsilesi ile bu durumu kendine hırs edinir ve kralın sarayında onun karşısına çıkar.

Zaten kadınlarla arası oldukça iyi olan Henry bu sefer de Anne’e âşık olur ve Mary’yi sarayından gönderir. Ancak Anne kraliçe olmak istemektedir ve kralı kendine saplantılı haline getirip türlü hatalar yapmasına neden olur. Sonunda istediğini elden eden Anne’in ise bilmediği şey evlendikten ve kraliçe olduktan sonra başına geleceklerdir. Anne’in kaybı yalnızca bir kız kardeş değildir ve yakında bunu öğrenecektir. 2 kardeşi çok sevdiğimiz iki aktris olan Natalie Portman (Anne Boleyn) ve Scarlett Johansson (Mary Boleyn) canlandırıyor ve ortaya harika bir iş çıkıyor.

The Man in The Iron Mask

 • Kategori: Film
 • Türü: Macera, tarih
 • Google Beğenme Yüzdesi: %91
 • IMDb puanı: 6.5/10

‘Devlet benim’ sözü ile bilinen Fransa’nın en uzun süre hüküm sürmüş kralı 14. Louis’in acımasızlık ve hatalar ile dolu hayatının bir kısmı beyaz perdeye taşınıyor. 14. Louis’i ise henüz o zamanlar çok genç olan Hollywood’un efsane ismi Leonardo Di Caprio The Man in The Iron Mask filmini canlandırıyor. Konumuz ise tam olarak şöyle; kötü ve merhametsiz kral 14. Louis’in herkesten sakladığı bir sırrı vardır. Kimliğini gizlemek için onu demir bir maskeye hapsettiği ikiz bir erkek kardeşi vardır.

Peki, İkiz kardeşi (Philippe Bourbon) bu hapishaneden kurtulup hakkı olan tahtı alabilecek midir? Bu sırada 14. Louis’in ülkeyi kötü yönetmesi ve savaşlar yüzünden Fransa’nın borç batağında olduğunu ve iflas eşiğine geldiğini ve o sırada 4 Silahşörler’in ise dağıldığını görüyoruz. Silahşörler, Philippe‘in daha iyi bir kral olacağını düşündüklerinden ona Louis’in yerini alması için yardım etmeye başlar. 14. Louis’in ise bu kötü gidişat hiç umurunda değildir ve yine yapmaması gereken bir şeyi yapar. Evlilik için gün sayan çift, Raoul ve Christine’i ayırmak. Çünkü artık Louis’in gözü bu genç ve güzel kadının üzerindedir.

The Reign

 • Kategori: Dizi
 • Türü: Tarih, Dram
 • Toplam Bölüm Sayısı: 4 sezon, 78 Bölüm
 • Google Beğenme Yüzdesi: %94
 • IMDb puanı: 7,5/10

The Reign dizisi I. Elizabeth ile olan taht savaşı ve rekabeti ile bildiğimiz İskoçya Kraliçesi Mary Stuart’ın etrafında dönüyor. İlk bölümlerde Mary’yi 15 yaşında genç bir kız iken izlemeye başlıyoruz. Mary uğradığı bir suikast sonucu korunması için Fransa’ya gönderiliyor ve olaylar artık başlıyor. Bölümler geçip, sezonlar ilerledikçe Mary’nin masumiyeti ve güzel duyguları yerini hırs, rekabet ve öfkeye bırakıyor. Tabi Mary saltanat yolunda ilerlerken türlü acılara ve kayıplara da dayanmak zorunda kalacaktır.

Dizinin her sezonu Mary’nin özellikle güç ve taht uğruna dönüştüğü insanı ve yaşadıklarını anlatıyor. Mary’nin aşkı, eşleri, I. Elizabeth ile yaşadıkları sırasıyla her sezonda yer buluyor. Dizi izleyen birçok kişi diziyi beğeniyor. Özellikle oyunculuklar, dekor, kostüm başarısı ve mekân yönünden yakaladığı güzellikler diziyi keyifle izlenilir kılsa da şunu da belirtmek gerekir ki dizide oldukça kurguya yer verilmiş, bazı değişiklikler ve hatalar yapılmış. Yani diziyi izlerken bunu tarihi bir kurgu olarak izlemek daha doğru olabilir.

1984

 • Kategori: Film
 • Türü: Distopik, Bilim kurgu 
 • Google Beğenme Yüzdesi: %79
 • IMDb puanı: 7,1/10

Filmimiz adına ithafen 1984 yılında vizyona girmiş ve distopik bir dünyanın anlatıldığı, özgürlüğün olmadığı ve iradenin kontrol altında tutulduğu bir sistemin olduğu bir yapım. Ayrıca George Orwell’ın çok ses getiren aynı adlı romanından bir uyarlama. Filmimin ana karakteri, Winston Smith (John Hurt) her gün demir levhalar tarafından izlendiği (evinden bile), her eylemi kontrol edilen ve bu düzene sesini çıkaramayan diğer ülke insanlarından biridir. Bu ülkede bir gün size bir başka bölgeyle barış içinde olunduğunu söylerken, ertesi aslında her zaman bu bölgeyle savaş içinde olduğu söylenebilir ve siz de buna inanmak zorundasınız.

Eğer yemeğinin, yiyeceğiniz azalıyor ama eğer arttığı söyleniyorsa siz arttığını düşünmek zorundasınız. Sisteme öyle insanlar sızdırılmış ki kafanızın içindekini bile anlayabilir, okuyabilir. Siz suçunuzu eylene dökmeden sadece düşünerek bile işlemiş sayılırsınız. İşte bu düzenden bıkmış olan Winston, bu çok kötü ve sürekli kontrol altında yaşadığını hayatını değiştirmek ve gizliden gizliye artık başkaldırmak ister. Yeni tanıştığı ve gizli bir aşk ilişkisi kurduğu (çünkü bu dünyada âşık olmak bile yasak) Julia ile gizli bir isyan başlatırlar. Ancak ikili istediğini elde edemeyecek ve bu eylemlerin onlar için çok kötü sonuçları olacaktır. Çünkü bu sisteme başkaldırmak mümkün değildir.

Otomatik Portakal

 • Kategori: Film
 • Türü: Gerilim, psikolojik, distopik
 • Google Beğenme Yüzdesi: %88
 • IMDb puanı: 8,3/10

Başka bir kitap uyarlaması olan yapım Anthony Burgess’ın aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Yönetmenliğini ise ünlü yönetmen Stanley Kubrick yapmıştır. Otomatik Portakal Filmi anlatırken Kubrick bize ‘Belki de hepimiz potansiyel birer Alex’izdir’ diyor şiddeti özendirme eleştirisine savunma olarak. Ahlaki değerlerin artık olmadığı ve yanlış politikalar, önlemsizlik sonucu sanayi olarak gelişe ama insani değerlerin eksildiği İngiltere’de artan suş oranları, çoklaşan suç çeteleri ve cezaevlerine artık suçluların sığmadığı bir dünyadayız. İngiltere ise buna çözümü suçluları özel olarak rehabilite ettiği bir programa sokarak yeniden topluma kazandırmayı ama onları bir robottan farksız kılacak bir yöntemde bulur.

Tüm duygularından, acımadan ve empatiden yoksun robotlar… Çünkü beyinlerini yıkmak için hükümetin yaptıkları, suçluların yaptığından çok daha korkunçtu. 4 kişilik bir suç çetesininin içinde olan Alex, bir gün çetenin ayrılması ve çetenin onu ihbar etmesiyle bu programa alınır. Ancak Alex “rehabilite” olduğu programdan ayrıldığında çok daha kötü ve hissiz bir psikopata dönüşecektir ve bir ailenin korkulu rüyası olacaktır. Filmde hükümetin uyguladığı baskıcı ve insanlık dışı faaliyet ve metotlar ve sonuçları işleniyor.

Countess

 • Kategori: Film
 • Türü: Suç, gerilim, dram, psikolojik
 • Google Beğenme Yüzdesi: %85
 • IMDb puanı: 5,8/10

Eğer gücünüz ve paranız olsaydı güzellik ve gençlik için her şeyi yapar mıydınız? İşte burada karşımıza gerçekte yaşamış bir seri katil olan Kontes Elizabeth Bathory çıkıyor. Güzelliği ve gençliği takıntı haline getirmiş bir kontes bir zaman sonra kanlı kontes olarak anılmaya başlanacak. Çünkü kendisi bakire kadınları öldürüp onların kanıyla yıkandığında genç ve güzel kalacağına inanmaktadır ve bunu uygulamaya dökmekte de hiç çekinmez. Countess filmde ise hikâyesi şu şekilde anlatılmaktadır; Daha 14 yaşındayken zengin ve saygın bir kont ile evlendirilen Elizabeth, çok güzel, çok akıllı ve güçlü bir kadın olarak dikkat çekmektedir. Hatta bu gücünü kocasını öldükten sonra bile devam ettirip, erkeklerin yönettiği dünyanın içine girer ve sarsılmaz bir yer edinir.

Yıllar sonra bir davette tanıştığı yakışıklı ve kendisinden oldukça genç olan İstvan ile çok büyük ve tutkulu bir aşk yaşarlar. Ancak İstvan’ın babası bu ilişkiyi istememektedir ve Elizabeth’e yaşlı olduğunu ve oğlunun bu yüzden onu sevmeyeceğini söyler. Zaman içinde bu Elizabeth’e öyle işler ki takıntı haline dönüşür. Elizabeth’e bakire kadınların kanının gençlik ve güzellik verdiği fikri yerleştirilir. Artık Elizabeth’in kalesine hizmetçi olarak giden hiçbir bakire kadın geri dönemeyecektir.

The King’s Speech

 • Kategori: Film
 • Türü: Tarihsel drama
 • Google Beğenme Yüzdesi: %92
 • IMDb puanı: 8/10

Tam 12 Akademi adaylığının (En İyi Film Ödülü dahil) 4’ünü ve 14 BAFTA adaylığının 7’sini kazanarak ve 7 tane Altın Küre adaylığına sahip olarak başarısını kanıtlamış The King’s Speech başyapıt sayılabilecek bir yapım. Yönetmenliğini Tom Hooper ve senaryosunu ise David Seidler üstleniyor. Yine gerçek bir kraliyet hayat hikayesi. Başrollerde ise Colin Firth (VI.George/York Dükü), Geoffrey Rush (Lionel Louge) ve Helena Bonham Carter (Elizabeth Bowes-Lyon) yer alıyor. Filmin konusuna gelince, babasının ölümü ve büyük erkek kardeşinin onaylanmayan aşkı için tahtan vazgeçmesi yüzünden VI. George diğer bir adıyla Bertie (ailesi ona böyle sesleniyor) yeni kral olarak yerini almaya hazırlanmak zorundadır.

VI. George’nun ise büyük bir kekeleme sorunu vardır ve topluluk önünde, tüm radyolarda yayınlanacak bir konuşma yapmak zorundadır. Karısı Elizabeth, ülkesinin büyük bir tehlike içinde olduğunu ve hemen bir lidere ihtiyaç olduğunu bildiğinden kocasının endişelerini bitirmek ve ona yardım etmek adına bu alanda diploması olmayan ve farklı metodlarıyla bilinen ünü konuşma terapisti Lionel Louge’u kocasını söyler ve terapi için çağırır. Bertie, eşinin zoruyla kabul etse de ve bu seanslardan pek umudu olmasada, zaman ilerledikçe ikili arasında hem güzel bir dostluk oluşacak hem de Bertie kekemeliğini aşıp, ülkesine güven verici ve çok güzel bir konuşma yapacaktır.

The Handmaid’s Tale

 • Kategori: Dizi
 • Türü: Bilim kurgu
 • Toplam Bölüm Sayısı: 3 sezon ve toplam 41 bölümden oluşmaktadır
 • Google Beğenme Yüzdesi: %93
 • IMDb puanı: 8,3/10

The Handmaid’s Tale Türkçe’ye uyarlanmış adıyla Damızlık Kızın öyküsü, Margaret Atwood’un aynı eserinden uyarlan bir distopik dünyayı anlatıyor. Bu dünyada kadınlara resmen yer yok. Kadın hakları yok. Kadınlar hiçbir şekilde mülk sahibi olamaz, paraları olamaz ve kariyer yapamazlar ve eğitim hakkına sahip değiller. Kadınlar aşağılaştırıcı sınıflara ayrılmış. Diziyi şöyle özetleyelim; Doğum oranlarının düştüğü ve doğurganlığın aşırı derecede düştüğü, insanlığın devamlılığın bitme derecesine geldiği bir dünyadayız. Bunun olmasının sebebi ise çevre kirliliği ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar.  Distopik evrenin olmazsa olmazı Totaliter ve baskıcı bir hükümet de tabi ki mevcut.

İnsanlar sosyal sınıflara ayrılmış ve çok sert bir hiyerarşi mevcut. İnsan ırkının kurtulmasına ise tek çare hala doğurganlığı olan kadınlar, bu kadınların resmen hayatı bitiyor ve köleleştiriliyorlar. Bu kadınlar devlette olan yönetici ve liderlerin evlerine gönderilir ve bu liderler tarafından tecavüze uğrayarak çocuk doğurmaya zorlanırlar. İşte dizinin baş kahramanı olan June Osborne eşi ve kızıyla Kanada’dan kaçarken yakalanır ve doğurgan olmasından ötürü General Fred Waterford ve eşine verilir. Bundan sonra her şey June için daha da kötüleşir ve özgürlüğü ve canı için savaşma kararı alır.

The Hollow Crown

 • Kategori: Mini dizi
 • Türü: Tarihi Dram
 • Toplam Bölüm Sayısı: 1 sezon ve 4 bölüm
 • Google Beğenme Yüzdesi: %72
 • IMDb puanı: 8,3 /10

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki yine bir uyarlama dizi ile devam ediyoruz ama bu seferki bir kitaptan değil, 4 ünlü oyundan (historical tetralogy) oluşan bir tiyatro eserinden uyarlama, hem de bizzat William Shakespeare tarafından yazılmış bir dörtlüden. The Hollow Crown Dizi adını ise II. Richard’ın bir repliğinden alır. Bu arada dizi bizim de zaten bildiğimiz ve severek izlediğimiz oyuncular Tom Hiddleston, Ben Whishaw ve Jeremy İrons’ı başrol kadrosunda bulunduruyor.

Her bölüm farklı bir İngiltere kralının hikayesinin anlatıldığı dizide birbiri ardına gelen krallar II.Richard, isyanla onu tahttan indiren IV. Henry ve oğlu V.Henry yer alıyor. Kralların savaşları, taht için yaptıkları ve yaşamları özellikle İngiliz kültürüyle ekrana yansıtılıyor. 

V For Vendetta

 • Kategori: Film
 • Türü: Aksiyon, gerilim
 • Google Beğenme Yüzdesi: %91
 • IMDb puanı: 8,1/10

Distopik dünyalı filmlerin en iyi ve en başarılı yapımı. V For Vendetta tüm zamanların en iyi filmlerinden biri. Nükleer bir savaş sonrası geriye kalan birkaç ülkeden biri olan İngiltere’de askeri bir lider ve onun getirdiği diktatörlükle baskı dolu bir rejim ve şiddet vardır. Hugo Weaving, geçmişte tıbbi deneylerde kullanılmıştır ve bunun sonucunda çok ağır yaralar almıştır.

Hugo kendini bir Fawkes maskesinin altına gizler ve işe koyulur çünkü Yaşadığının ve baskıcı rejimin intikamını almak için bir isyan başlatacak ve halkı da kendiyle beraber ayaklanmaya teşvik edecektir. V For Vendetta filmi muhtemelen izlemiş veya izlememişseniz de mutlaka duymuşsunuzdur. Özgürlüğe ve fikirlere asla kelepçe vurulamayacağını, er ya da geç yaptığınızın bedelini ödeyeceğinizin çok güzel bir beyaz perde uyarlaması.

Hitler: The Rise of Evil

 • Kategori: Film
 • Türü: Biyografi, dram, tarih
 • Google Beğenme Yüzdesi: %91
 • IMDb puanı: 7,3/10

Adolf Hitler, bu adamı anlatmaya kelimeler yetersiz kalsa da bir televizyon filmi olarak hayatının uyarlamasını yapmışlar. Diktatör lider Adolf hitler, Yahudi soykırımının asıl sorumlusu, Almanya’ya kök söktürmüş Nazi Partisi’nin kurucusu. Peki Adolf daha çocukken sadece sanatçı olmak isterken nasıl politikaya girdi?

Neden Yahudilerden nefret etti ve bu nefret onu nasıl hastalıklı bir katile dönüştürdü? İşte tüm bu soruların cevapları filmde yer alıyor. Adolf Hitler’in yaşamı çocukluğundan başlayıp, Almanya’nın diktatör liderine dönüşünceye kadar anlatılıyor.

Equals

 • Kategori: Film
 • Türü: Bilim kurgu, romantik
 • Google Beğenme Yüzdesi: %81
 • IMDb puanı: 6,1/10

Equals kollektif adındaki bir yönetimin insanlardaki tüm duyguları yok ettiği ve bu duyguları yaşamanın yasak olduğu bir distopik dünyayı anlatıyor. Herhangi bir insani ilişki yasak ve eğer herhangi bir duyguyu hissetmeye başlarsınız hasta olarak adlandırılıyorsunuz ve hemen tedavi ediliyorsunuz, eğer tedaviden kaçarsanız da bu sizin kötü sonuçlar doğuracaktır. İşe böyle bir dünyada bu yönetimin üyelerinden olan Silas, birden öfke hissetmeye ve sonra da sırasıyla tüm duyguları hissetmeye başlar.

Bir süre bunu gizlemeye karar veren Silas, üyelerden birinin intihar ettiği bir ana şahit olur ve o sırada Nia adındaki bir başka üyenin de bunu izlerken duygusal bir ifade yansıttığını görür. Bundan sonrasında yakınlaşan ikili birbirine âşık olacak ve bu duyguları kaybetmemek adına her şeyi riske atacaklardır.

White Queen

 • Kategori: Dizi
 • Türü: Tarihi Dram
 • Toplam Bölüm Sayısı: 1 sezon 10 bölüm
 • Google Beğenme Yüzdesi: %91
 • IMDb puanı: 7,8/10

Bir roman üçlemesinden uyarlanan ve adını serinin ilk kitabından alan dizi ayrıca gerçekte yaşamış İngiliz kraliyet ailesi üyelerinin taht savaşını anlatıyor. White Queen Dizisi özellikle Elizabeth Woodville’nin ekseninde geçiyor. İngiltere o dönem bir iç savaşta ve bu iç savaş York ve Lancester Hanedanlığı arasında geçiyor.

Elizabeth’i IV. Edward ile olan evliliği, VI. Henry’nin İngiltere’ye kaybettirdiği savaş sonucu aklını kaybetmesi ve bunu fırsat bilen York Hanedanlığı’nın onu tahtan indirip, kendi kralları IV. Edward’ın tahta çıkma çabası gibi olayları konu ediniyor. Tabi taht savaşları çok sıklıkla göreceksiniz bu dizide. Kralların ve oğullarının idamları, taht uğruna yapılan entrikalar, savaşlar ve isyanları ve iki hanedanın hükmetme çabasını bolca izleyeceksiniz.

The Favourite

 • Kategori: Film
 • Türü: Dram/Tarih
 • Google Beğenme Yüzdesi: %73
 • IMDb puanı: 7,5

Mevzu İngiliz kraliyet ailesine gelince konular asla tükenmiyor. Her bir tarihi kişiliği ayrı bir film konusu oluşturmaya yetiyor. Filme biraz da hayal gücü ve kurgu katınca gerçekten de başarılı ve izlemesi keyifli bir şeyler oluşturmak çok da zor değil. The Favourite, vizyona girdiği sene Akademi Ödülleri’de dahil birçok ödülü sildi süpürdü. Başrollerinde zaten oldukça aşina olduğumuz isimler olan Olivia Colman (Kraliçe Anne), Emma Stone (Abigail), Rachel Weisz(Lady Sarah) yer alıyor.

Stuart’ların sonuncu Kraliçe Anne’in tahttında oturduğu İngiltere, o sıralarda Fransa ile savaş içindedir. Kraliçe’nin Yakın arkadaşı Lady Sarah ise Kraliçe hasta olduğu için onun yerine ülkeyi idare etmektedir. Saraya yeni hizmetçi olarak gelen Abigail, kısa sürede Lady Sarah’nın sevgisini ve beğenisini kazanır ve onu koruması altına alır. Bu durumu Abigail, aristokrat köklerine dönmek için kullanmaya karar verir. Sarah’nın tüm vakti devlet işlerine giderken, Abigail ise Kraliçe’nin gönlünü fethedip ona yakınlaşmaya başlar. Bu durum ikili arasında bir mücadele başlatacaktır.

Mary Antoinette

 • Kategori: Film
 • Türü: Dram, Tarih, biyografi
 • Google Beğenme Yüzdesi: %84
 • IMDb puanı: 6,5

Hepimiz Fransa’nın ünlü kraliçesi Mary Antoinette’yi biliriz. Tabi onun söylediği sanılan o meşhur söz aslında onun tarafından söylenmemiştir. Kraliçenin dram dolu bir hayatı var ve filmde bizde bu dramı izliyoruz. Mary’nin genç yaşta Kral Louis ile evlendirilmesi sonrası saraya gelişiyle belki de yıkım başlıyor. Çok gösterişli ve aşırı lüks bir yaşam var saraya ama dışarda halk açlıktan ölüyor.

Tabi Mary çok tecrübesiz ve genç bu yüzden umursamıyor, ayrıca Mary’nin sarayda sabah kalkıp, gece uyumasına kadar her şey başkalarının kontrolünde, asla yalnız kalamıyor ve doğum yaptıktan sonra bile çocuğunu emziremiyor. Bir süre sonra halk açlıktan ölürken, Kral ve Kraliçe’nin bu lüks yaşamı artık isyanı başlatıyor ve kötü son yaklaşıyor.

Arınma Gecesi

 • Kategori: Film
 • Türü: Distopik, gerilim, aksiyon
 • Google Beğenme Yüzdesi:
 • IMDb puanı: 5,7/10

Arınma Gecesi konusu; Amerika’nın ekonomik çöküşünün ardından ülkeye totaliter ve baskıcı bir parti gelir. Parti işsizliği ve başlarının belada olduğu suçlu sayısını ve suç oranlarını düşürmek için 12 saat boyunca tüm suçları serbest bırakan ve hiçbir şekilde yardımın olmayacağı senede bir olan uygulamayı geliştirir ve gerçekten de işe yarar.

Jamie ve ailesi de bu düzene alışmış bir aile olarak karşımıza çıkıyor filmde. Her sene yaptıkları gibi tüm evi korumaya alıp kenara çekilmeyi planlarken, kızlarının eve, evin dışında gördüğü ve yardıma muhtaç gibi gözüken bir adama almasıyla tehlikeli ve ölümcül saatler onlar için de gelecektir.

Anna Karenina

 • Kategori: Film
 • Türü: Romantik, dram
 • Google Beğenme Yüzdesi: %82
 • IMDb puanı: 6,6/10

Anna Karenina filmin yönetmeni olan Joe Wright’ın favorisi Keira Knightley bizzat Anna Karenina’yı oynuyor. Keira Knightley bu tür dönem filmlerine gerçekten çok yakışan bir oyuncu. Ayrıca filmin senaryosu ölümsüz yazar Loe Tolstoy’un aynı adlı klasik eserinden uyarlama bir senaryo.

Anna Karenina filmin konusuna gelecek olursak; Rus aristokrat Anna Karenina mutsuz bir evlilik sürdürmekteyken, bir gün  kız kardeşinin evliliğini kurtarmak için eşi ve oğluyla Moskova’ya gider. Orada yakışıklı Kont Vrosky ile tanıştıktan sonra birbirlerine âşık olarak, yasak bir ilişki yaşamaya başlarlar. Bu yasak aşk Anna’ya çok ağır sonuçlar yaşatacaktır.

Elizabeth: Golden Age

 • Kategori: Film
 • Türü: Dram, epik, tarih, biyografi
 • Google Beğenme Yüzdesi: %85
 • IMDb puanı: 6,8/10

Anne Boleyn ve VIII. Henry’nin kızları Elizabeth, hiç evlenmeyen bakire kraliçe ve İngiltere’nin en iyi hükümdarlarından biri. İspanya’nın en güçlü ülke konumunda olduğu zamanlar, İspanya Katolik ve İngiltere Protestan’ken, İspanya Kralı Philip, İngiltere’yi tehdit olarak görüyor ve krallığı ele geçirip Elizabeth I yerine kızı İsabella’yı krallığın tahtına oturmak istiyor ve işe koyuluyor.

Bu arada Elizabeth zaten bir sıkıntıyla daha uğraşmakta, eğer evlenmezse ve çocuğu olmazsa öldüğünde tahta İskoçya Kraliçesi Katolik Mary Stuart geçecek. Yani Elizabeth hüküm süresince türlü tehditler, uğradığı suikast girişimleri, ihanetler, entrikalar ve mahkemeyle uğraşacak ve oldukça sınanacaktır.

Bridgerton

 • Kategori: Dizi
 • Toplam Bölüm sayısı: 1 sezon ve 8 bölüm
 • Türü: Romantik
 • Google Beğenme Yüzdesi: %95
 • IMDb puanı: 7,3/10

Bridgerton yapımını Netflix’in üslendiği dizi, yayınlandığı günden itibaren uzun bir süre en çok izlenenlerin zirvesindeydi. Julia Quinn’s romanlarından uyarlan bir dizi ama kitaptan farklı olarak buradaki dünyada ırkçılık yok. Yani siyahiler veya farklı cilt tonuna sahip herkes asillerden gelebilir ve soylu olabilir. Dizi çoğunluklu kurgu ögelerden oluşuyor ama bazı ögeleri ve karakterleri ise gerçekten var olan uyarlanmış şeyler.

Dizide Bridgerton ailesinin kızlarını evlendirip, statüsünü güçlendirme çabasını ve onunla aynı şeyleri istediği için rekabete giren Featherington ailesinin hikayesi konu alınıyor. Bridgerton ailesinin kızı Daphne ise bu rekabette oldukça öne çıkacak ve Kraliçe Charlotte’nin gözdesi olacaktır. Ancak bu evlilik savaşının içinde Daphne içten içe âşık olduğu biriyle evlenmeyi arzu etmektedir.

Cesur Yürek

 • Kategori: Film
 • Türü: Savaş/dram
 • Google Beğenme Yüzdesi: %92
 • IMDb puanı: 6,9/10

Cesur Yürek Mel Gibson’ın yönetmenliği üstlendiği ve ayrıca başrolünü oynadığı 5 Akademi ödüllü bir başyapıt. İskoçyalı savaşçı William Wallace’ın İskoçya’yı ve köyünü işgal eden, abisini ve babasını öldüren ve ardından kendisini ülkesinden başka bir yerde büyümeye zorlayan İngiliz yönetiminden intikam alışını, bir isyanı başlatmasını ve özgürlüğü ve intikamı pahasına verdiği savaşa konu alıyor.

Başta William tekrar köyüne döndüğünde sessizce çiftçilik yapıp çocukluk aşkı ve şimdiki eşi Murron ile beraber bir hayat kurmaya çalışsada, İngilizlerin önce karısına tecavüz etmeye çalışmasını ve William’ın buna engel oluşu ile karısını tüm köyün önünde infaz etmeleri sonrası artık William durmaması gerektiğini anlayacak ve intikam ateşiyle körüklenecektir. Bu ateş o kadar büyüyecektir ki her başarılı savaşı sonrası yanına daha da çok İskoçyalı alacaktır. Ancak William Wallace’ın işi hiç kolay değildir çünkü bu sınavı yalnızca güç ve kılıçla değil, çeşitli entrika ve ihanetlerle de verecektir.

Victoria

 • Kategori: Dizi
 • Toplam Bölüm sayısı: 3 sezon ve 25 bölüm
 • Türü: Tarih, biyografi, dram
 • Google Beğenme Yüzdesi: %93
 • IMDb puanı: 8,2/10

Dizi yine başka bir Büyük Britanya Kraliçesi olan Kraliçe Victoria’nın hayatı işleniyor. Kraliçe Victoria’yı ise Doctor Who’dan da tanıdığımız Jenna Coleman canlandırıyor. Dizide henüz 18 yaşındayken, amcasının ölümü üzerine tahta geçmesini anlatıyor.

Kuzeni Prens Albert ile olan evliliği, çocukları ile olan ilişkisi, hükümdarlığı süresince ki politikaları, feminist bir hükümdar olması, yenilikleri ve farklı kişiliği ile tam tamına 63 yıl hüküm sürmüş bir kadının hikayesini izleyeceğiz. Gerçektende Victoria bir kraliçe ve kadın olarak ilgi çekici bir hayata ve eylemlere sahip belki de hayran olunası ve cesur bir kraliçeydi.

The İnterview

 • Kategori: Film
 • Türü: komedi/aksiyon
 • Google Beğenme Yüzdesi: %86
 • IMDb puanı: 6,5/10

Hepimiz Kuzey Kore ve Diktatör başkanı Kim jong-un’u çok iyi biliyoruz. Ülkede yaşananlar ile ilgili öyle çok teori ve olay anlatılıyor ki hepimiz hayretler içinde kalıyoruz. The İnterview filme gelecek olursak talk Show sunucusu Dave Skylark ve yapımcısı Aaron Rapaport bir gösteri için Çin’e giderler ve orada Kuzey Kore’nin başkanının onların gösterisinin bir fanı olduğunu öğrenirler.

Skykark, yapımcısına onunla bir röportaj gerçekleştirmek istediğini ve bunu ayarlaması gerektiğini söyler. Bir vesileyle bu iş gerçek olur ve röportaj ayarlanır ancak bunu öğrenen CIA ise bunu fırsata çevirerek ikiliye diktatör başkana suikast düzenleme ve onu öldürme görevini verir ne yazık ki bu riskli görevi ikilinin kabul etmekten başka bir çaresi yoktur.

Dava

 • Kategori: Film
 • Türü: Dram/fantastik
 • Google Beğenme Yüzdesi: %84
 • IMDb puanı: 7,8/10

En iyi Franz Kafka uyarlaması olarak gösterilen ve Kafka’nın aynı adlı eserinden uyarlanan Dava film, günümüze göre oldukça eski bir senenin yapımı ama asla izlediğini pişman olmayacaksınız. Filmde diktatörlüklere, totaliter rejimlere, aşırı bürokratik yapılara göndermeler, yermeler mevcut.

Uyandığınız bir günün sabahında asla suçunuzun ne olduğunu bilmediğiniz bir dava ile yargılandığını ve ne yaparsanız yapın bu suçu hala öğrenemediğinizi düşünün. İşte filmin başkahramanı Josef’in de başına gelen şey tam olarak bu. Josef film boyunca mahkemesine gitse de, hâkimlerle, memurlarla konuşsa da bir türlü suçunu öğrenemez ama suçlu bulunur.

Düşes

 • Kategori: Film
 • Türü: Romantik/dram, biyografi
 • Google Beğenme Yüzdesi: %87
 • IMDb puanı: 6,9/10

Keira Knigthley’nin bu tür dönemlere çok yakıştığını söylemiştim. Düşes filminde yine karşınızda aristokrat bir düşesi canlandıran başarılı ve güzel aktris Keira var. Filmimiz 18. Yüzyılda geçiyor ve gerçekte de yaşamış olan Devonshire Düşesi Georgina Cavendish’in hikayesi anlatılıyor. Kocası Dük Cavendish’i ise namı diğer Voldemort Ralph Fiennes canlandırıyor. 17 yaşında evlendiği kocası aslında ondan sadece erkek bir çocuk istiyor yani evliliklerinde bir aşk ilişkisi yok.

Ancak Georgina’nın sürekli kız çocuğu oluyor. Bir süre sonra Dük başka biriyle ilişki yaşamaya başlıyor ve Georgina’dan sıkılıyor. Şunu da belirtmek gerekir ki Düşes aslında çok güzel, çok zeki ve etkileyici ama kumar bağımlılığı ve sorunları olan biri. Dük’ün akabinde Düşes de başkasına âşık oluyor ve o da yasak bir ilişki yaşamaya başlıyor. İşte bu olay ve örgüleriyle devam eden filmi izlerken emin olun zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Schindler’s List

 • Kategori: Film
 • Türü: Savaş, dram
 • Google Beğenme Yüzdesi: %94
 • IMDb puanı: 8,9/10

Schindler’s List filmin yönetmeninin ünlü yönetmen Steven Spielberg olduğunu başta söylemek isterim. Eminim ki filmi izlememiş olsanız da mutlaka bir yerden duymuşluğunuz vardır çünkü film bir başyapıt. Filmin tüm sahneleri, kırmızı bir kaban giymiş kız çocuğu dışında siyah-beyaz aktarılıyor.

II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin ve Hitlerin yönetimindeki Almanya, Polonya’daki Yahudileri esir edip, çalıştırmakta, toplama kamplarında insan dışı bir şekilde yaşatmakta ve en sonunda onları öldürmektedir. Polonya’da bir fabrika sahibi olan Schindler ise bunlara artık daha fazla dayanamaz ve en azından bazılarını kurtarabilmek adına, Yahudileri kendi fabrikasında çalıştırmaya başlar.

Acemi Prenses

 • Kategori: Film
 • Türü: komedi/romantik
 • Google Beğenme Yüzdesi: %93
 • IMDb puanı: 5,8/10

Yine bir kraliyet filmiyle devam ediyoruz ama bu sefer ki İngiliz kraliyeti değil, Genovia Krallığı. Mia henüz 15 yaşına girmiştir ve ressam olan annesiyle beraber yaşanmaktadır. Her liseli gibi sorunları vardır ve sıradan olduğunu düşünmektedir. Acemi Prenses bir gün daha önce hiç tanımadığı babaannesi Clarisse’yi karşısında bulur.

Ona Genovia ülkesinin tahtının varisi olduğunu, çünkü babasının bir prens olup annesi ile evlenmek için tahttan feragat ettiğini söyler. Ama Mia bir prenses gibi davranmıyor ve görünmüyordur. Bu yüzden bir eğitim almasını gerekmektedir. Başta Mia tüm bu olanları hiç istemese de daha sonra babaannesi ile ilişkisi gelişecek ve ülkesini yönetmek için can atmaya başlayacaktır. Acemi prenses Mia’yı çok iyi tanıdığımız Anne Hathaway oynuyor.

King Arthur: Kılıç Efsanesi

 • Kategori: Film
 • Türü: Fantastik, dram
 • Google Beğenme Yüzdesi: %85
 • IMDb puanı: 6,3/10

Hepimiz Kral Arthur efsanesini duymuş, bilmişizdir. Bu filmde de efsaneye farklı bir soluk getiriliyor ve biraz daha farklı anlatılıyor. Arthur geçmişine dair hiçbir şey hatırlamayan, sokaklarda büyüyüp, yaşamış bir gençtir. O sırada ülkenin kralı, taşa saplanmış bir kılıcı çekebilecek kişiyi aramaktadır. Bir gün Arthur sırf eğlence olsun diye kılıcı taştan çekmeye gider.

Diğerlerinin aksine Arthur bunu başarır ve hayatı tamamıyla değişir. Çünkü aslında Arthur, babası bir önceki kral olan kayıp prenstir ve şu an ki kral olan amcası, anne ve babasının katilidir ve tehdit olarak gördüğü, kayıp prensi bulup onu yok etmek istemektedir. Arthur başta hakkı olan krallığı almak için kendinde o gücü göremese de, zamanla kaderinin bu olduğunu anlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu