DASK Nedir? DASK Yapılması Zorunlu Mudur?

DASK nedir? DASK yapılması zorunlu mudur? DASK sürecinde mimari yapıların korunması amaçlanır. DASK ile birlikte genel olarak mimari yapılar güvence altındadır.

Dask sistemi genel olarak mimari yapılar ile ilgilidir. DASK; doğal afetler sigorta kurumunun kısaltılmış halidir. Genel olarak ülkemizde doğal afet çeşitleri her an yaşanabilir. Çünkü Türkiye’nin konumu doğal afet çeşitleri için uygundur. Özelliklede deprem bölgesinde yer aldığı için; DASK çoğu zaman deprem doğal afetleri için tercih ediliyor.

DASK ile birlikte özelliklede mimari yapılarda deprem durumlarındaki zararlardan korunuyor. Öncelikli olarak DASK; her mimari yapı için zorunlu olan bir sigorta türüdür. Mimari yapılarda DASK ile birlikte sigortalı oluyorlar. Fakat DASK sistemlerinde çeşitleri fazladır.

Mimari yapıların güvence altında olması toplumdaki kişilere güven sunar. Ayrıca sadece deprem çeşitleri için değil; pek çok doğal afet çeşitleri için mimari yapılarda daha geniş kapsamlı sigorta sistemi tercih edilir. Son zamanlarda yaşanan sık doğal afet çeşitleri mimari yapılardaki sigortalatma sisteminin önemini daha çok ortaya çıkarmıştır.

DASK Poliçesi Nedir?

Günümüzde DASK sistemleri poliçenin uygulanması ile birlikte gerçekleşir. Genel olarak DASK poliçelerinde gerekli bilgilerin yer aldığı sigorta sözleşmesini yansıtır. Günümüzde DASK poliçe çeşitlerinde yer alan bilgiler ise şunlardır;

 • Acente ismi ve müşteri ismi
 • Mimari yapının genel durumu
 • Müşterinin kişisel bilgi çeşitleri
 • Acentenin kişisel bilgi çeşitleri
 • Mimari yapının bilgileri
 • Gerekli olan özel şartlar yer alıyorsa; özel şart bilgileri
 • Acentenin imzası
 • Müşterinin imzası

Genel olarak poliçe çeşitleri daha resmi olarak uygulanır. Öncesinde müşteri ile acente sıklıkla gerekli şart ve durumları konuşur. Değerlendirme sonuçlarına göre poliçeler hazır haline getirilir. DASK kullanılmasını gerektiren bir durum olduğunda ise; poliçeler göz önünde tutuluyor.

Çünkü poliçenin şartlarına göre DASK sistemleri uygulanmaktadır. Bu yüzden de poliçelerin hem müşteri hem de acente tarafından saklanılması gerekir. Özelliklede son yıllarda DASK poliçelerinin önemi daha çok artmış bulunmaktadır. Bu yüzden de poliçe çeşitlerinin saklanma koşulları da önemsenir.

DASK Şartları Nelerdir?

DASK herkes tarafından uygulanması gereken bir zorunlu sigorta sistemidir. Fakat DASK sistemleri kendi içinde ayrıdır. Çünkü anlaşma koşullarına göre DASK uygulanır. Genel olarak ise DASK şartları şunlardır;

 1. Uygulanacak olan sigortanın genel kapsamının belli olması gerekir.
 2. Sigorta kapsamının dışında kalan durumlarda uygulanması gereken işlemlerin net haline gelmesi
 3. Ödenen teminatların dışında kalan durumların netlik kazanması gerekir.
 4. Uygulanacak olan sigorta türünün bedelinde kesinlik kazandırmak
 5. Uygulama alanının dışına aşma durumlarında neler olacağını belirlemek
 6. Muafiyet durumunun belli olması
 7. Sigorta müşterinin gerekli olan yükümlüklerinin belirlenmesi
 8. Hasar durumu olduğunda tespit işlemlerinin nasıl olacağının belirlenmesi
 9. Tazminat durumlarında neler olacağının belirlenmesi
 10. Tazminatların ödeme işlemlerinin nasıl olacağının belirlenmesi
 11. DASK başlama ve bitiş sürecinin net olması
 12. DASK iptali sürecinin neler olması gerektiği
 13. Aynı anda birden fazla sigorta durumu olduğunda uygulanacak olan işlemlerin net olması
 14. Menfaat durumlarında değişliklerin olmasında neler olacağının net olması
 15. Zaman aşımlarının yaşanması durumlarında neler olması gerektiğinin net olması gerekir.

DASK Neleri Kapsar?

DASK zorunludur; fakat kapsamları her zaman için merak edilir. DASK ile birlikte sigortalatma işlemleri neleri kapsadığı sürekli olarak merak ediliyor. Günümüzde DASK’ın kapsamı olarak şunlar yer alır;

 • Belediye sınırlarında yer alan yaşam alanları
 • Tapulu olan evler
 • Tapulu olan iş yerleri
 • Devlete ait olan yaşam alanları
 • Kat bölümleri tesis edilmiş olan binalar
 • Tapuları tamamlanmamış kooperatif evler
 • Tapu alanlarında arsa olarak yer alan binalar

Günümüzde özelliklede son yıllarda DASK çeşitlerinin kapsam alanları daha çok dikkat çekmiştir. Çünkü DASK’ın önemi günden güne artış sağlıyor. Bu yüzden de genel olarak DASK her alan için araştırılmaktadır. Yeni mimari yapılar için DASK çeşitleri düzenli olarak oluşturulur ve yenilenir.

DASK Yapılmasının Amacı Nedir?

DASK sistemlerinin 2000 yılında kurulmuştur. 1999 yılında gerçekleşen deprem Türkiye’de büyük yankı uyandırdı ve zorunlu deprem sigortasının oluşması gerektiği kararı alındı. DASK 2000 yılında beri zorunlu deprem sigortası ile devam etmektedir.

Genel olarak ise DASK’ın amacı doğal afetlerde yaşanan hasar çeşitleri için mimari yapıların sigortalanmasıdır. Böylece ani olarak gelişen doğal afetler sonrası hasarın düzelmesi için gerekli olan maddi güç sağlanmış olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu