Taproot Nedir | Bitcoin Taproot Güncellemesi Katkıları

Taproot güncellemesi bitcoin kripto para borsasında son dönemlerde dikkat çeken gelişmeler arasında yer almaktadır. Sistem katkıları güvenlikle alakalıdır.

Bitcoin kripto para piyasası taproot güncellemesi faydalı durumları barındıran gelişmedir. Ağda yapılan bazı işlemlerin tamamen derine gömülmesi anlamına gelir.

Taproot Nedir? Kripto Para Borsası Açısından Değerlendirme

Taproot kelime anlamı kök, kazık kök olarak çevrilmektedir. Bitcoin piyasalarında ise bu durum bilgilerin mecazi olarak derinlere gömülmesidir. Derine gömülen işlemler, detay bilgilerden bazılarını oluşturmaktadır. Yani Bitcoin güncellemesi bunu yapmayı amaçlamaktadır.

 • Teorik olarak 2017’den bu yana uygulanan bir güncellemedir.
 • Eski güncellemeler kadar büyük tartışma konusu olmamıştır.

Yeni gelişmeler olarak nelere neden olabileceği tam olarak bilinmemektedir. Bitcoin Taproot güncellemesi kripto para borsası üzerinde derinlemesine etki bırakmaktadır. Uzun vadede daha gözlemlenebilir değişiklikler olabilecektir. Bitcoin ağını etki kapasitesi değerlendirilecektir.

Bitcoin Satın Alma ve Güncelleme Arasında Bağlantı Var mı?

Bitcoin satın alma süreçleri bir platform kullanarak veya madencilik yaparak mümkündür. Bitcoin taproot güncellemesi ve satın alınan kripto para arasında, sistemsel bağlantı vardır. Madencilikle kazanılan BTC’ler için güncelleme yeni işlemlerde belki etkili olabilir. Bir platformda yatırım yapıyorsanız, imza ve benzeri durumlar için daha çok güncellemeden etkilenirsiniz.

Bitcoin satın alma işlemlerini yaparken yatırımlarınızın daha gizli ve güvende kalmasını istersiniz. Borsanın kendi sistemi zaten riskli olduğu için güvenli zemin ihtiyacının olması normal olarak değerlendirilebilir. Farklı kripto para birimleri için de ilerleyen dönemlerde gizlilik artışı olabilecektir.

Bitcoin Taproot Güncellemesini Kim Yaptı?

Merak edilen başka bir konu, kimin Bitcoin Taproot güncellemesi yaptığıdır. Piyasada bilinir haliyle bu güncelleme Gregory Maxwell öncülüğünde gerçekleşmiştir. Maxwell, 2018 senesinde bu güncellemeyi önermiştir. Açık kaynak yazılım geliştiricilerinden olan Gregory Maxwell, etkileşim açısından çalışmalar yapmıştır.

 • Blockchain üzerinde yapılan işlemlerde doğrulama işlevini üstlenebilmektedir. Bitcoin Core indirilerek bu işlev gerçekleşmektedir.
 • Taproot sistemi olmadığında karmaşık durumlarda belirleme konusunda sıkıntı oluşabilmektedir. Sistemde birçok işlem yapılırken karmaşa bu şekilde engellenmiş olacaktır. Herkes tarafından belirlenen bir durum işlem aksamalarına neden olacaktır.

Bitcoin’de gizliliği savunanlar kripto para Taproot güncellemesi ardından daha kolay işlem yapar hale gelmiştir. Parçaların gizlenmesi noktasında avantajlar daha fazla görünmektedir.

BTC Taproot Güncellemesi Katkıları Neler?

Taproot güncellemesinin gündeme getirdiği durumlara daha yakından bakılırsa şöyle maddeler sıralanabilir:

 • Taproot kullanımı düşük işlem ücretleri ile özdeşleştirilmektedir.
 • Sistemde anonimliği oluştururken bir yük oluşmamaktadır.
 • Ödeme yollarını bir araya getiren, tek seferde görünür kılan bir değişikliktir.
 • Kripto para komut dizinlerinin gizlenmesini sağlayabilir. Akıllı kontrat kapsamında Bitcoin harcarken karmaşık yatırımları güvenle yapabilirsiniz. 
 • Yapılan komut dizin işlemlerinin görünen kısmı sadece kısıtlı bir işlem olarak kalacaktır. Gönderici ve alıcı görünürlüğünde bir etki söz konusu değildir.
 • Ekim 2020 tarihinden bu yana daha detaylı şekilde piyasada kendisini göstermeye başlamıştır. Tam faaliyetlerde mutabakat kuralları etkili olmaktadır.
 • İlerleyen dönemlerde imza birleştirme özelliğinin etkinleşmesi beklenmektedir. Bu durum piyasa içinde talep görmektedir.
 • Bitcoin taproot güncellemesi katkıları oldukça fazladır. Gizlilik ve esneklik avantajları en genel artılar arasındadır.
 • Taproot güncellemesini benimseyen ağlarda en gizli ağ seviyesi görülecektir. Ödemelerle alakalı dolandırıcılık olasılıkları bu sayede azalabilir.
 • Anonimlik beklentisi olanlar için ideal bir gelişme olacaktır. Kripto para borsasında işlem yapan birçok kişiyi yakından ilgilendirmektedir.
 • Gizlilik sağlanmasına bağlı verimin artması ve daha etkili bir piyasa olması beklenmektedir. Bu durumun, kripto paralar ve günlük yaşama yansımalarında değişiklik yapabileceği bilinmektedir.
 • Bitcoin ağı harici çoklu imzalar konusunda belirsizlik bulunmaktadır. Ancak ekonomik açıdan daha kolay bir imza süreci olduğu söylenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu