Polkadot (DOT) Nedir, Nasıl Alınır, Nasıl Gönderilir?

Kripto paralar son zamanlarda oldukça rağbet görmektedir. Polkadot bunlardan birisidir. Peki, polkadot(DOT) nedir ve nasıl alınır?

Polkadot(DOT) nedir sorusunun cevabı kripto para kullanan kişiler için araştırma konusu haline gelmiştir. Çünkü adı sık sık duyulmaktadır.  Polkadot (DOT) halka açık özel zincirleri, oracle’ları ve gelecekte olan teknolojileri birbirine bağlayıp, bağımsız blok zincirlerinin polkadot blockhain vasıtasıyla işlem ve bilgilerin güvenli bir şekilde paylaşılmasını sağlamaktadır. 2017 senesinde yapılan ICO ile piyasaya sürülmüştür. Dr. Gavin Wood tarafından yayınlanan teknik makale ile Polkadot fikri ortaya çıkmıştır.

Polkadot (DOT) Bileşenleri Nelerdir?

Polkadot (DOT)’un dört temel bileşeni mevcuttur. Bu bileşenler ise şu şekildedir:

  • Aktarma Zinciri, Polkadot’un kalbi denilince akla aktarma zinciri gelmektedir. Çeşitli zincirlerden oluşan ağ üzerinde fikir birliği yapabilmek, paylaşılan güvenlik oluşturmaya yardımcı olmaktadır.
  • Köprüler, Parachain harici blok zincirleri ile bağlantı ve iletişim kurmasına izin vermektedir.
  • Parachain, kendi tokenlerine sahip olan ve bazı kullanımlar için optimize edilen bağımsız zincirler olarak tanımlanabilir.
  • Parathread, Polkadot’un son temel bileşeni olan parathread; esnek bağlantıya sahip, kullandıkça öde modeline dayalıdır.

Kapalı Blockhain ağları belirli bir kapasiteye kadar çıkabilir fakat Polkadot, parçalara ayrılmış şekilde çok zincirlidir. Yani eş zamanlı birden fazla zincirde ki işlemi işleyebilmektedir. Bunun yanı sıra özelleştirilebilen bir ağdır. Üstelik her blockhain ağının kendi kullanımına göre DOT, optimize edilebilmektedir. Böylelikle gereksiz kodlar gerekli bir hale getirilip, verim alımı sağlanabilir.

Polkadot (DOT) Coin Nasıl Alınır?

Polkadot nasıl alınır sorusunun cevabı, birimi listeleyen alım satım yapılabilen platformlardan alınabilmektedir. DOT alınabilecek bazı kripto borsaları ise şu şekildedir:

  • BINANCE
  • Kraken
  • Huobi
  • Gate.io
  • Paribu

Polkadot (DOT) alabilmek için bu kripto borsalarından birisine üye olup, hesap oluşturmak gerekmektedir. Sonrasında Türk Lirası veya dolar gibi itibari para gönderimi ve alım işlemi yapılmaktadır. Ülkemizde Polkadot almak sanıldığı gibi zor ve resmi evrak gerektiren bir durumun söz konusu olmaması ile birlikte, hızlı ve basit bir işlemdir. Polkadot gönderimi yapmak için, hesap ekleyerek Polkadot çek seçeneğinden 2FA şifresi ile onay verilir ve kayıtlı e-mail adresine gelen onay sonrasında da gönderim işlemi gerçekleştirilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu