BitTorrent (BTT) Token Nedir? BitTorent Geleceği 2023

BitTorent (BTT) token Dünya’nın en popüler dosya paylaşım protokolü olarak bilinen BitTorent’in sanal para birimidir. Bittorent 2018 tarihinde Tron (TRX) tarafından satın alınarak arza sunulmuştur. İlk token arzında (Inital Token Offering, ICO) ise 21 milyon dolar fon toplamayı başarmıştır. İlk defa kullanıcıların arzına açılan BTT satışı ise dakikalar birçok insan tarafından alınarak dakikalar içerisinde tükenmiştir.

BitTorrent Token (BTT) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Bittorent ilk olarak 2001 tarihinde faaliyete geçmiştir. Eşer arası dosya paylaşım protokolü Bittorent ile bütün bir şekilde çalışan BTT hızlı dosya aktarımında kullanılmaktadır.
 • Kripto para zincirlerinde ise bu durum farklı zincirler arasında paylaşılan verileri daha hızlı transfer etmektedir.
 • BTT aynı anda indirilen dosyaların farklı kullanıcılara paylaşılmasıyla (SEED) kazanılmaktadır.
 • Kullanıcılar BTT ödeyerek BitTorent dosyalarını daha hızlı indirebilirler. Bu indirme işlemi bitince indirilen dosyayı paylaşıma açıp BTT token kazanabilirler.
 • BiTorent Token resmi tanıtım makalesinde yer alan bilgilere göre BTT Token’in ortaya çıkma amacı sağlıklı bir paylaşım ortamı oluşturmaktır. Kullanıcıların paylaş kazan mantığı ile paylaşım amacını teşvik etmektir.
 • Kullanıcılar tarafından zamanla para kazanma mantığına bürünen BitTorent 2023 tarihinde yüksek fiyat artışı ile dikkatleri üzerine çekmiştir.
 • BitTorent Token kripto para borsalarında listelendiği andan itibaren sürekli fiyatı artmıştır. Bunun sebebi ise birçok insanın bildiği dosya paylaşım ağının olmasıdır.
 • BitTorent Token 1 Ocak 2023 tarihinde 0,0002872 dolardan alım işlemi görmüştür. Kısa süre içerisinde ise fiyat artışı ile 0,0135776 dolara kadar yükselmiştir.

BitTorrent Kurucusu Kimdir?

Kripto para borsalarında yerini alması 2018 tarihine dayanır. Justin Sun’ın sahipliğini üstlendiği TRON (TRX) şirketi satın alınmıştır. TRON (TRX) ismi altında BitTorent, kullanıcılarına merkeziyetsiz çözümler sunmuş ve kısa süre içerisinde cazibesini arttırarak popüler token’ler arasında yerini almıştır.

BitTorrent Hakkında Bilmeniz Gerekenler? BitTorent Dosyalarının Çalışma Mantığı

Tamamen merkeziyetsizliği baz alan ve tanımlama dosyaları üzerinden ( .torrent uzantı) insanların dosya transferlerini gerçekleştirmelerine olanak sağlayan ve dosya paylaşım imkanı tanıyan protokole BitTorent ismi verilmektedir.

BitTorent ağına bağlı kullanıcılar üç farklı kategoriye ayrılmaktadır:

Seeder (Paylaşıcı – Dağıtıcı): Bu işlemde kullanıcı indirme işlemini bitirdiğinde var olan bağlantıyı kesmez. Diğer kullanıcılara paylaşım izni verir ve izin verilen kişiler dosyaya ulaşır.

Leecher: Dosyaların indirme işlemi bittiğinde anında var olan bağlantı sonlanır, dosya erişimi için ağa ihtiyaç duyar.

Peer: Kullanıcı bir dosya indirmeye devam ederken aynı zamanda indirdiği kısım eşdeğerli olarak ağda paylaşılır.

BitTorrent Token Nereden Ve Nasıl Alınır?

BitTorent token Tron (TRX) ağı üzerinde hayata geçirilen TRC-10 standartlarına sahip bir token’dir. Dünyanın en popüler kripto para borsalarında kolaylıkla BTT Token alabilirsiniz.

BitTorent Token Alabileceğiniz Bazı Kripto Para Borsaları

 • Huobi
 • KuCoin
 • Coinbase
 • Paribu
 • BitCi
 • OKEx
 • Gate.io
 • Bitay
 • Binance

borsalarından TRY para birimi ile BitTorent token alabilirsiniz.

BitTorent Token Geleceği

Yatırımcıların en çok merak ettiği konulardan biri olan BitTorent token geleceği ile ilgili birçok söylem bulunuyor. BitTorent token piyasaya sürüldüğü andan itibaren yüksek rekorlar kırmayı başarmıştır. Bu sayede birçok yatırımcıdan tam not almayı başarmıştır.

Fakat zaman içerisinde fiyat aralıklarında düşüşler olması ve bazı parametrelere uyum sağlamadığı gerekçesi ile büyük bir düşüş yaşamıştır. Bu süre zarfında ise %70 oranında büyük bir düşüş yaşanmıştır. BitTorent token elinde bulunduran insanlar ani panik yaşayarak elinde bulunan BitTorent Token’leri satmıştır. Bu yüzden birçok yatırımcıda güven sorunu oluşmuştur.

Gelecek görmeyen bazı yatırımcılar ise Tron 3’ün geliştirilmesi konusunu vurgulamışlardır.

BitTorent Coin tekrardan piyasada isminden söz ettirmek adına geçen senelerde Amazon Prime ve Netflix ile masaya oturulduğu bazı iddaalar arasındadır. Büyük firmalar BitTorent Coin ile anlaşmalar yaparlarsa BitTorent coinin geleceği parlak görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu