Türk Telekom Mobil Ödeme Açma ve Kapatma Nasıl Yapılır?

Türk Telekom Mobil Ödeme, yanınızda nakit paranız, kredi kartınız veya banka kartınız yoksa ve alışveriş yapmak zorundaysanız yardımınıza koşacak hızlı ve güvenli kullanımıyla sizi yarı yolda bırakmayacak bir Türk Telekom servisidir. Mobil Ödeme seçeneği gördüğünüz online sistemlerde veya mağazalarda; faturalı hat kullanıyorsanız faturanıza, faturasız hat kullanıyorsanız bakiyenize yansıyacak şekilde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Türk Telekom Mobil Ödeme Nasıl Açılır?

Türk Telekom Mobil Ödeme herhangi bir abonelik ve ekstra ücret talep etmiyor. Türk Telekom ile anlaşmalı mağazalarda gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilmek için öncelikle kullandığınız telefon numarasının mobil ödeme servisinin açık olması gerekir. Eğer telefon numaranız bu servisi kullanabilmeniz için etkinleştirilmediyse, Türk Telekom mobil ödemeye açmak için

 • TT Telefonunuzun mesajlar bölümüne girin
 • MOBILODEME KAYIT” yazarak “5555”’e kısa mesaj atın
 • SMS sonrası ücretsiz mobil ödeme servisi aktif edebilirsiniz

Türk Telekom Mobil Ödemeye Nasıl Kapatılır?

Türk Telekom Mobil Ödeme servisine, artık ihtiyacınız kalmadığında, mobil ödeme aracılığıyla alışveriş yapmaktan vazgeçtiğinizde veya belirli sorunlar yaşadığınızda kapatmak isteyebilirsiniz. Mobil Ödeme kayıt işlemlerinde olduğu gibi bu işlemi de hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken:

 • Telefonunuzun mesajlar bölümüne girip
 • MOBILODEME IPTAL” yazarak “5555”’e kısa mesaj atmaktır.
 • Bu kısa mesaj için sizden herhangi bir ücret alınmaz.
 • Farklı bir tercih olarak 444 1 444 Türk Telekom Çağrı Merkezi’ni arayarak da bu işleminizi hızlıca gerçekleştirebilirsiniz.

Türk Telekom Mobil Ödeme Limiti Nedir?

Türk Telekom mobil ödeme ile yaptığınız alışverişiniz belli bir kısıtlamaya tabidir. Aylık olarak yenilenen mobil ödeme limiti, hattınızın faturalı ya da faturasız olmasına göre değişiklik gösterir. Limit değerleri, sizin ödemelerinizi düzenli olarak yapıp yapmadığınıza göre farklılıklar gösterebilir. Eğer düzenli ödeme yapan biriyseniz ve faturalı hat sahibiyseniz, aylık 400 TL limite sahip olabilirsiniz. Kısaca Türk Telekom mobil ödeme limitleri şu şekildedir;

Mobil Ödeme AbonesiMaximum Aylık Limit
Faturalı Hat400 TL
Faturasız Hat500 TL
Yeni Faturalı50 TL

Aylık kalan Türk Telekom limit bilgilerinizi öğrenmek için, telefonunuzun mesajlar bölümüne girip, “MOBILODEME LIMIT” yazarak “5555”’e kısa mesaj gönderebilirsiniz.

Türk Telekom Mobil Ödeme Limit Yükseltme

Türk Telekom mobil limit ödeme yükseltme, hattınıza tanımlanan aylık kullanılabilir maksimum tutarın artırılma işlemidir. Yazımızda da bahsettiğimiz gibi, ödemelerini düzenli yapan biriyseniz, Türk Telekom’a ait sistemler sizin güvenilir biri olduğunuzu anlayacak ve otomatik olarak yükseltecektir.

Bunun dışında herhangi bir kısa mesaj gönderme veya Çağrı Merkezi ile iletişime geçip yükseltme yapmak mümkün değildir. Ödemelerinize sadık kalıp zamanında ödeme yapın ve sistem tarafından yükseltme işleminin yapılmasını bekleyin.

Türk Telekom Mobil Ödeme Anlaşmalı İş Yerleri

Türk Telekom Mobil Ödeme seçeneğinden yararlanabilmeniz için, alışveriş yapmak istediğiniz yerin Türk Telekom ile anlaşmalı iş yeri statüsünde olması gerekir. Anlaşmalı iş yerlerinden dilediğinizce limitleriniz dâhilinde alışveriş yapabilirsiniz. Başlıca Türk Telekom mobil ödeme için anlaşmalı iş yerleri ise şunlar;

 • Facebook
 • Peak Games
 • Riot Games
 • Steam
 • IOS App Store
 • Knight Online
 • sahibinden.com
 • badoo
 • Meet ‘n’ Fun.

Türk Telekom Mobil Ödemeli Kredi Nasıl Alınır?

Bankalardan aldığınız kredilerinizin ya da kredi kartlarınızın ödemelerini geciktirmiş veya maddi sorunlar yüzünden ödeyememiş olabilirsiniz. Bu durum sizin bankalardan, kırmızı kalem yemenize neden olmuş ve dolayısıyla ihtiyacınız olan nakit paraya ulaşmanızı engelliyor olabilir. Böyle bir durumda, acil nakit ihtiyacınızı karşılamanız için Türk Telekom Kredi’den yararlanabilirsiniz. Şimdi sıralayacağımız kriterlere sahipseniz, hemen nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz;

 • 12 ay ve üzerinde Türk Telekom faturalı hat sahibiyseniz,
 • Fatura ödemelerinizi düzenli yapıyorsanız.

Size en yakın Türk Telekom Mağazası’na giderek, kredi puanınıza göre 5.000 – 8.000 TL arasında kredinizi alıp, Mobil Ödeme Servisi ile 12 aya kadar taksitlendirerek; taksit ödemelerinizi ise faturanıza yansıyacak şekilde talep edip geri ödemesini yapabilirsiniz.

Türk Telekom Mobil Ödemeyi Nakite Çevirme

Acil paraya ihtiyacınız olduğunda, Türk Telekom Kredi’yi kullanabileceğiniz gibi; Nakite çevirme işlemini de kullanabilirsiniz. Nakite çevirme, sahip olduğunuz ve Türk Telekom içerisinde kullanabileceğiniz kredinizle cihaz satın alıp, bu cihazı hemen satarak elde ettiğiniz gelire verilen genel bir isimdir.

Eğer faturalarını zamanında ve tam bir şekilde ödeyen biriyseniz, Türk Telekom’da biriken kredi puanınızla bir cep telefonu satın alabilirsiniz. Aldığınız bu telefonun ücretinin faturanıza yansıtılmak üzere geri ödemesi talep edilir; kabul ederseniz ve alırsınız. Yine aynı mağaza içerisinde size telefonu satan kişiye, “Aldığım bu telefonu size satmak istiyorum” diyerek satar ve cihazınızı nakite çevirmiş olursunuz.

Ancak unutulmaması gereken bir şey ise, telefonu geri satarken belirli bir oranda fiyatta azalma olacağıdır. Örneğin; 3.000 TL’lik cep telefonu aldınız ve geri satmak istiyorsunuz. Bu işlem sırasında sizden %10 – %20 oranları arasında bir ücret kesilir. Kısaca, hattınıza 3.000 TL ücret olarak yansıyacak telefonu ortalama 2.500 TL’ye satmış olursunuz. Daha detaylı bilgi için Türk Telekom cihaz puanı sorgulama yazımıza gidebilirsiniz.

Türk Telekom Mobil Ödeme Çerçeve Sözleşmesi Nedir?

Türk Telekom mobil ödeme çerçeve sözleşmesi, mobil ödeme seçeneğini kullanan kullanıcılar için hazırlanmış; müşteri ve Türk Telekom haklarını içerisinde barındıran bir sözleşmedir. Sözleşme içeriğinde, mobil ödeme ile yaptığınız alışveriş ödemelerinizi güvence altına alan maddeler bulunurken, Türk Telekom için ise bu ödemeler karşılığında belirli ücretler almasını sağlayan maddeler bulunur.

Örneğin; eğer 1 ay içerisinde en az 1 kez mobil ödeme seçeneği kullanarak alışveriş yaptıysanız; Türk Telekom ek olarak sizden; ayda 1 kereye mahsus olmak üzere 2 TL işlem ücreti keser. Eğer 1 ay içerisinde hiçbir mobil ödeme işlemi gerçekleştirmediyseniz, bu ücreti ödemezsiniz.

Türk Telekom Mobil Ödeme Çerçeve Sözleşmesi İptali

Mevcut sözleşme, siz mobil ödeme servisinden yararlandığınız sürece geçerlidir çünkü Çerçeve Sözleşmesi mobil ödeme yapıldığı durumda devreye girer. Eğer mobil ödeme çerçeve sözleşmesini Türk Telekom SMS ile iptal etmek istiyorsanız, Mobil Ödeme Servisleri’ni kapatmanız gerekir. Bunun için şu yolu izleyebilirsiniz;

 • Telefonunuzun mesajlar bölümüne girip, “MOBILODEME IPTAL” yazarak “5555”’e kısa mesaj atmaktır. Bu kısa mesaj için sizden herhangi bir ücret alınmaz.

Türk Telekom Mobil Ödeme İade Nasıl Yapılır?

Türk Telekom mobil ödeme servisleri aracılığıyla yaptığınız mağaza veya online alışverişlerinizden memnun kalmadığınızda ya da iade etmek istediğinizde, verdiğiniz paranın geri ödenmesini talep etme işlemidir.

İade işlemleri, satın aldığınız her ürün için geçerli değildir. Örneğin, Facebook üzerinden oynadığınız bir oyun için “Altın” satın aldıysanız, bunun ücreti size iade edilmez. Mobil Ödeme kullanarak alışveriş yapmadan önce, alışveriş yapacağınız online iş yerlerinin sözleşmelerini okumalısınız. Eğer sözleşmelerde iade seçeneği varsa ve siz iade şartlarını sağlıyorsanız, ilgili platformla iletişime geçmelisiniz.

Türk Telekom Mobil Ödeme Kullanılamıyor Hata Çözümü

Eğer Türk Telekom ile anlaşmalı iş yeri olmayan bir yerden alışveriş yapıyorsanız veya hattınız mobil ödeme servisine açık değilse, mobil ödeme kullanılamıyor hatası alırsınız. Sorunun çözümü için;

 • Üye iş yerlerini kontrol edebilir,
 • Mobil Ödeme Servisi’ni aktif hale getirebilirsiniz.

Mobil Ödeme Avantajları Nedir?

Mobil ödeme servisleri, paraya sıkıştığınızda ya da cüzdanınızı evde unuttuğunuzda ilk başvuracağınız yerlerden biridir. Peki, mobil ödeme servisi size hangi avantajları sağlar:

 • Mobil Ödeme ile satın aldığınız bir ürünün ücretini bir sonraki fatura döneminde ödersiniz,
 • Nakit paranızı harcamak istemediğinizde kullanabilirsiniz,
 • Yetersiz limitli kredi kartlarınızın yerine geçerek, ihtiyaçlarınıza cevap verebilir,
 • Kart bilgilerini tuşlamadan hızlıca işlem yapmanıza olanak sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu