Netflix Gay LGBT Temalı Dizileri ve Filmleri 2023

En iyi, popüler Netflix Gay LGBT temalı dizileri ve filmleri! 2023 yılında güncel olarak çok tercih edilenler, izlenenler, tavsiye ve öneri edilen Netflix eşcinsel dizi ve filmleri hakkında detaylar öncesinde kısa bilgi; Gay, eşcinsel anlamına gelen bir tercih sonucudur. Bu tercihler kadınların kadınlara yönelik olabildiği gibi, erkeklerin erkeklere olan ilgisi şeklinde de ortaya çıkabilir. Erkek eşcinselleri ayırmak adına “Gay” kelimesi kullanılmıştır. Kısaltması olan LGBTİQ, lezbiyen, gay, biseksüel, transeksüel, interseksüel ve queer anlamlarına karşılık geliyor. Her bir tanımın kendini temsil eden ayrı bir sembolü, bayrağı vardır.)

Popüler Netflix Gay, LGBTİQ temalı diziler ve filmler konusu Rotterdam’da bulunan bir takipçimiz tarafından ele alınmıştır.

Eşcinsellik doğuştan gelen bir yönelim olsa da bazı azınlık bir topluluk cinsel yöneliminin daha sonra farkına varmaktadır. Son zamanlarda dünyanın dört bir yanında insanların bilinçlenmesi dolayısıyla Homofobi karşıtı bireyler çoğalıp LGBTİQ+ bireyi olmamalarına rağmen bu bireyleri destekleyen heteroseksüel tercihli insanlar günden güne artmaya başladı. Son yıllarda çekilen film ve dizilir gerek insanları LGBTİQ+ hakkında bilinçlendirebilmek, gerekse arz talep meselesinin sonucunda pek çok LGBTİQ+ yapımı izleyicilerin beğenisine sundu. Netflix’te en çok izlenen Gay içerikli LGBTİQ film ve dizliler şu şekilde sıralanmıştır;

Alex Strange Love

Craig Johnson tarafından yazılan ve yönetilen Netflix gay filmi olan “Alex Strangelove” yapımı bekâretini uzunca bir süredir arkadaşı olan ve şimdi de kız arkadaşı olmuş Claire’e kaptırmak için hazırlanan Alex Truelove adında genç bir liseli hakkında çekilen bir yapıt. Sadece cinsel ilişkilere dalmak istiyor. Ama bir şeyler onu bu duruma gerçekten bu duyguyu tatmasına alıkoyuyor.

Aslında açıkça eşcinsel olan ve Alex’in içindeki duygu ve hissiyatın, ne olabileceği hakkında tahmin yürüterek bir bakışta anlayabilen Elliott adlı karakter, benzer yaştaki bir gençle bir partide tanıştığı zaman bazı şeylerin daha da zorlaşmaya başladığını anlar. Elliott, gay olduğundan babasının evinden atıldığı için Alex’in neden geri çekildiğini de anlamaktadır. Biraz arkadaşlık kurarlar, samimiyetlerini geliştirirler, bir konsere giderler ve gece vakitlerinde birlikte New York’ta dolaşırlar ve film genel olarak ilişkilerini anlatır. 

IMDbGoogle Puanı
6,3%88 

Pose (2 Sezon Netflix Dizisi)

Pose, siyahi LGBTİQ+ topluluğunun dans ederek kupa için yarıştığı 1980’lerde New York’un balo salonu sahnesine ışık tutuyor. Evet, bir kupa kazanmak bir bireye büyük gurur verir, ancak yarışmacılar aynı zamanda tanınırlık ve ün kazanmak adına savaş veriyorlar. 2 sezon olan Netflix eşcinsel dizisinde; Bolluk Evi’nin bir üyesi olan Mj Rodriguez’den Blanca kendisinin HIV pozitif olduğunu öğrendikten sonra esasında Bolluk Evi’nin annesi Elektra’ya hizmet etmeye karar alır.

Blanca, kendine ait bir eve sahip olmak istiyor. Çocuklarına bakabileceği ve her şeyden önce hayallerini gerçekleştirmesine yardımcı olabileceği bir evi derinden istiyor. Blanca’nın Evangelista Evi, genellikle rıhtımda çalışmakta olan ancak modelleme hırsları ve büyük potansiyellere sahip Indya Moore’un Angel’ı ve ayrıca ebeveynleri eşcinsel olduğunu öğrendiğinde talihsiz bir şekilde evinden atılmış genç bir adam olan Damon’u da içeriyor. 

IMDbGoogle Puanı
8,6%96

Circus of Books

Circus of Books, Rachel Mason tarafından yönetmenliğinde oluşturulmuş olan Netflix’de izleme imkanı olan gay temalı filmdir. Rachel Mason ve Kathryn Robson tarafından yazılmış olup, Karen Mason, Barry Mason ve Rachel Mason’ın rol aldığı bu yapım 2019 Amerikan belgesel türü filmidir. Erotik dükkanı olup işlerini uzun süre insanlara dürüstlükle söylemekte sıkıntı yaşayan Karen ve Barry, geçen 10 yılın sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nde eşcinsel filmlerin en büyük dağıtımcıları haline gelir.

IMDbGoogle Puanı
7,1%93

The Vampire Diaries – Vampir Günlükleri

The vampire diaries – Vampir Günlükleri dizisi toplamda 8 sezon ve 171 bölüm ile oldukça uzun bir süre yayında kaldı. L. J. Smith‘in aynı isimdeki kitabından uyarlanan bu dizi vampir, aşk ve cinsellik gibi hemen her konuda duygularınızı tavan yaptırıyor. Stefan’ın ismindeki bir vampirin kasabaya dönmesiyle, 17 yaşındaki bir genç arasında başlayan ilişki hemen her kesimin nefesini kesecek türde.

IMDbGoogle Puanı
7,7%95

Holding The Man

Neil Armfield yönetmenliğinde oluşturulmuş Netflix gay yapımda Tim ve John adlı karakterler aynı lisede okuyan iki arkadaştırlar. John, okulun rugby takımının kaptanıyken Tim de Romeo ve Julie’te adlı tiyatro oyununda küçük bir rol oynamakta olan, tiyatro oyuncusu olmaya hevesli bir gençtir.

Bir süre sonra birbirlerine âşık olan Tim ve John, uzunca bir süre ilişkilerinin önüne çıkan tüm engellerin karşısında durmayı başarırlar. Ancak ilişkilerinde aradan geçmiş on yılın ardından, HIV pozitif teşhisi ile yüzleşmek zorunda kalırlar. Bu sağlık açısından zor durum ilişkilerinin de belli başlı konularda test edilmesine neden olur. 

IMDbGoogle Puanı
7,4%94

Call Me By Your Name / Beni Adımla Çağır

Romantik/Dram türünde olan Netflix’in bu filminde gay ve eşcinsellik konularınada yer verilmiştir. 20. yüzyılın sonlarına doğru bir yaz mevsimi sırasında henüz 17 yaşında olan Amerikalı-İtalyan erkek Elio Perlman günlerini ailesinin İtalya’da bulunmakta olan villasında müzik, kitap ve arkadaşı Marzia ile flört ederek geçirmektedir. Elio’nun babası Roma kültüründe uzmanlaşmış bir profesördür ve annesi Annella ise çevirmendir. Ünlü yönetmen Luca Guadagnino’nun senaristlerinden biri olduğu ve yönettiği bir yapımdır.

IMDbGoogle Puanı
7,9%93

Loev

New York şehrinde yaşamakta olan, gecesini gündüzüne katma derecesinde işkolik bir bankacı olan Jay ile Mumbai’li bir müzisyen olan Sahil, Hindistan’da ufak bir tatile çıkarlar. Aralarından su sızmaya bu sıkı dostlar günden güne cinsellik, sevgi, aşk, arzu gibi birtakım hisler arasında sıkışıp kalmaya başlarlar.

Netflix Loev filmin eşcinsel ilişkilerin yasaklandığı ve suç olarak görüldüğü ülkelerden biri olan Hindistan’da geçiyor olması ve sadece gey birlikteliğini değil de bundan yola çıkarak genel anlamda insanoğlunun psikolojisi ve hislerini incelemesi açısından farklı bir yapımdır. Ülkelerin, toplumların, bireylerin ve daha pek çok şeyin bu hisler üzerinde yarattığı baskısını ele alan yapım; ezber bozan, eşsiz, özgün bir dil kullanmaktadır.

IMDbGoogle Puanı
5,8%81

Beach Rats – Plaj Fareleri

2017 Yapımı olan ve Eliza Hitman yönetmenliğinde oluşturulan bu Netflix eşcinsel filminde Brooklyn’in derme çatma, varoş kenar mahallelerinden birinde, hastalıkların pençesinde boğuşan babası ve annesiyle yaşayan Frankie, evindeki bitmek bilmeyen sorunlardan kaçmak için serseri denebilecek nitelikte arkadaşlarıyla takılmaktadır ve zamanın bir kısmını onlarla geçirmektedir.

Annesi tarafından mümkün olduğunca kısa sürede bir kız arkadaş bulması için çeşitli baskı gören Frankie, çevresindeki şüpheli denebilecek arkadaşları ve birliktelik yaşadığı, yaşça büyük yaşlı erkeklerle vakit geçirirken, kendisini cinsel bir keşfin içinde buluverir.

IMDbGoogle Puanı
6,4%72

I Am Michael – Ben Michael

Justin Kelly’nin yönetmenliğini üstlenmiş olduğu bu LGBTİQ+ temalı yapım “Young Gay America” kurucu ortaklarından biri olan, eski eşcinsel hakları savunucusu ve aktivisti Avukat Michael Glatze’ın hayatını biyografik açıdan ele alıyor. Glatze aktivistlik yapıyor olduğu yıllarının ardından bir anda hayat tarzını değiştirme aşamasına gelir. Artık katı bir Hristiyan olan, dinine bağlanmış ve eşcinselliğin din açısından günah olduğunu açıklayan Glatze, eski arkadaşlarıyla, dostlarıyla yollarını ayırıp çoban olmaya karar verir.

Netflix’in bu yapıtları ciddi bir izlenme sayısına ulaştı bile. Kim bilir belki de her ne kadar bazı kitleler düşünce yapısıyla bağdaşmasa da en azından başka insanların kararlarına saygı duymayı öğrenirler. Bu ve benzeri yapımlar da onlar diğerlerine anlayabilmesine yardımcı olabilir.

IMDbGoogle Puanı
5,6%68

And Then We Danced – Ve Sonra Dans Ettik

Merab, çocukluğundan itibaren dansa oldukça ilgili ve kişiliğini arama çabası içinde olan genç bir eşcinsel karakter. Dansa o kadar düşkündü ki hayatının bütün problemlerini dans ederek çözebileceğini düşünmekteydi. En iyi dansçı olabilmek için tüm gücüyle, hiç durmadan yoğun bir çalışma içerisindeydi. Derken, dans gruplarına yeni katılan bir dansçı bir anda her şeyi değiştirdi. Irak’lı bu dansçı başlarda çok iyi bir dansçı olmasının etkisiyle Merab’ın en büyük rakibi olsa da gün geçtikçe ikisi de birbirlerine karşı farklı duydular beslemeye başladılar ve hayatlarının seyri değişti.

IMDbGoogle Puanı
9,1%87

God’s Own Country – Tanırının Unuttuğu Yer

Film Rumen olan göçmen kökenli bir işçi ve, Yorkshire yerlisi bir çiftçi arasında geçiyor. Çiftlik sahibi olan Johnny Saxby hayatından bunalıp yalnızlığına sürekli isyan eden bir gençtir. Çiftliğine kendi işlerinde yardımcı olması için aldığı kahya olan Romanyalı göçmen Gheorghe ile aralarında iş dışında özel ve duygusal bir yakınlaşma başlar. Onun sayesinde duygusal ve cinsel yaşamı, sevmeyi, sevilmeyi daha önce tatmadığı bir çok duyguyu bir arada yaşar. 

IMDbGoogle Puanı
7,7%94

Rocketman – Roket Adam

Müzik/Drama türünde Netflix gay temalı bu filmde; Rocketman, efsane şarkıcı olan Elton John’un hayatını ele alan biyografi müzik filmi olarak kendisini ön plana çıkartıyor. Ünlü şarkının toplumca bilinip kabul edilen özelliklerinin dışında, bilinmeyen ve gün yüzüne çıkmamış birçok özelliği bu filmle ortaya çıktı. Oldukça canlı ve eğlenceli sahnelerinin dışında sanatçının psikolojik yapısındaki ince ayrıntılara değinmesi filmin kimi bölümlerinde hüzün dolu anlara neden oluyor. 

IMDbGoogle Puanı
7,3%88

Pain and Glory– Acı ve Zafer

Acı ve Zafer filmi, yönetmenin geçmişten günümüze dek hayatına iz bırakan noktaları ve geçmişindeki seçimlerini ele alıyor. 1960 yıllardaki çocuksu dönemlerini, yokluğu, sefaretini, refah düzeyini ele alırken ailesiyle birlikte Valencia’ya göçmesi onun için her şeyin yeni bir başlangıcı oldu. Film, 1980‘li yıllarda Madrid şehrinde kalbini hızlı bir şekilde çarptıran gerçeklik üzerine kurulu.

IMDbGoogle Puanı
7,5%83

Love – Simon

Simon vs. the Homo Sapiens Agenda kitabının üzerine kurgulanmış olan bir Amerikan Gençlik Komedi filmi olma özelliğini taşıyor. Herkes harika bir aşk hikâyesini hak eder ancak 17 yaşındaki Simon Spier için bu biraz daha karmaşık bir durumda Ailesine veya arkadaşlarına gey olduğunu bir türlü söyleyemez ve gönlünü sınıfındaki en yakın arkadaşına kaptırır. Bunu hem ailesinden gizlemeye çalışmak, hem de arkadaşına açılma çabaları komik, trajik sahnelere neden oluyor.

IMDbGoogle Puanı
7,6%94

Eyewitness – Görgü Tanığı

Birbirlerine tutkuyla bağlı olan ve birbirleriyle doyumsuz bir aşk yaşayan 2 genç, bir gün gizlice ormandaki bir kulübede buluşmaya karar verir. Fakat bu uluşma hiç de onların istediği türde seyretmez. Ormanda korkunç bir cinayete tanık olacaklardır. Bunu gören katil, 2 gayin peşine düşer ve onlar ormandan hızlı bir şekilde kaçmayı başarır.

Hem aralarındaki ilişkinin gün yüzüne çıkması, hem de katil tarafından bulunma korkusu onları devamlı kötü bir psikoloji ile yaşamaya zorlar. Ellerinden geldiği kadar bu olayı saklamaya çabalasalar da bir süre sonra merak güdüsü kapsamında olayın detaylarını araştırmak için yola düşerler.

IMDbGoogle Puanı
7,7%96

Son Olarak: Netflix Black Mirror 5. sezon 1. bölümü olan Striking Vipers dizisi 2 siyahi gay arkadaşın eşcinsel ilişkisini ileri teknoloji oyun üzerinden anlatmıştır. İsteyenler; Netflix en iyi lezbiyen dizileri yazımızı veya her türden olan Netflix en popüler diziler konumuzu okuyabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu